شماره امروز: ۵۴۷

آیا «طرح ملی مسکن اقساطی» کمبود‌های طرح‌های دولتی تامین سرپناه را جبران می‌کند؟

| | |

در شرایطی که هر یک از طرح‌های دولتی در ساخت و تامین مسکن برای اقشار آسیب پذیر موفق نبوده یا دست‌کم دارای نقایصی هستند،

گروه راه و شهرسازی|

در شرایطی که هر یک از طرح‌های دولتی در ساخت و تامین مسکن برای اقشار آسیب پذیر موفق نبوده یا دست‌کم دارای نقایصی هستند، اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران طرحی را پیشنهاد کرده که مشکلات طرح‌های دولتی را ندارد و تامین منابع مالی آن نیز به صورت قسطی از سوی متقاضیان تامین خواهد شد. به گفته مسوولان این اتحادیه، کاهش تولید مسکن و افزایش نجومی قیمت زمین طی سال‌های گذشته باعث شد امید برای خانه‌دار شدن برخی خانوارها به دوره انتظار بیش از ۱۰۰ سال موکول شود، «طرح ملّی مسکن اقساطی» برای کاهش این دوره انتظار طراحی شده است. این همه در حالی است که طرح دولتی مسکن ملی هم اینک به دلیل لزوم آورده اولیه از سوی متقاضیان، در برخی از شهرهای هدف‌گذاری شده، فاقد مشتری و متقاضی است. بی‌گمان، نبود متقاضی در شهرهای یادشده، دلیل نبود متقاضی نیست، بلکه نشانه‌ای از افت شدید توان مالی خانوار ارزیابی می‌شود.

به گفته، خشایار باقرپور مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران، به هم خوردن تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار مسکن مهم‌ترین عامل رشد افسارگسیخته قیمت و همچنین سودجویی سفته‌بازان از این کمبود عرضه شود.

به‌گفته وی، اگر دولت تمام تمرکز خود را روی تقویت بخش تولید و عرضه مسکن بگذارد قطعاً در میان‌مدت و بلندمدت خواهد توانست با ایجاد گردش مالی سالم در این صنعت، قیمت نهاده‌های تولید را کنترل کند و درنهایت روی قیمت مسکن نیز اثرگذاری مناسبی داشته باشد. البته برای این موضوع قطعاً باید تکریم خانوار ایرانی را در نظر بگیرد و از بهترین امکانات برای اجرای این هدف بهره ببرد.

وی که در یک برنامه رادیویی سخن می‌گفت، افزود: در طرح‌هایی مانند مسکن مهر یا اقدام ملی، دولت زمین‌هایی را که در مناطق حاشیه‌ای و بعضاً غیرمرغوب قرار داشت و حتی در تمام موارد فاقد زیرساخت‌های شهری بود، برای اجرای پروژه و تولید انبوه مسکن تخصیص داد. بسیاری از این اراضی حتی تا بعد از اتمام ساخت‌وساز، از ساده‌ترین امکانات مثل انشعاب برق مسکونی یا آب آشامیدنی شهری یا آسفالت باکیفیت هم برخوردار نبوده‌اند، به‌جز این‌ها، سایر امکانات شهری مثل فضاهای تجاری، آموزشی، درمانی و… نیز همیشه در اجرای طرح‌ها مغفول واقع‌شده‌اند.

به گزارش تسنیم، این کارشناس صنعت ساختمان ضمن ابراز ناخرسندی از عدم تکریم افراد متقاضی مسکن در این طرح‌ها گفت: همین محرومیت‌های تحمیلی که ناشی از عدم کارشناسی و برنامه‌ریزی واقع‌گرایانه طرح‌های دولتی و آمایش دقیق سرزمین به‌لحاظ جمعیت و آب‌وهوا و نزدیکی به مراکز شغلی بوده است، عملاً سبکی خاص و تأسف‌برانگیز از حاشیه‌نشینی را در مناطقی که در آنها چنین پروژه‌هایی احداث شده است، ایجاد نمود و عملاً مسیر نادرستی برای تحقیر و کاهش توقعات و تغییر ذائقه خانواده ایرانی را رقم زده است. کمتر کارشناسی است که افسوس نحوه اجرا و اتلاف منابع و سرمایه افراد در چنین طرح‌های دولتی را نخورده باشد.

باقرپور با اشاره به راهکارهای موجود در حل این معضل گفت: اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران ابتدای امسال طرح موسوم به «طرح ملی مسکن اقساطی» را رونمایی کرد که تأمین مسکن برای متقاضیان با سطح درآمد متوسط و سرمایه‌های خرد هدف اصلی می‌باشد.

وی ادامه داد: در این طرح متقاضیان مسکن بعد از ثبت‌نام فارغ از سرمایه و اندوخته‌ای که دارند خواهند توانست در مناطق مرغوب شهری صاحب مسکن بشوند. این ویژگی بزرگ‌ترین وجه تمایز آن با «طرح مسکن مهر»، «طرح احیای بافت فرسوده» و «طرح اقدام ملی مسکن» در دولت‌های دکتر احمدی‌نژاد و دکتر روحانی خواهد بود، حال‌آنکه در «طرح ملی مسکن اقساطی»، اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران ابتدا نسبت به انعقاد قراردادهای خرید یا مشارکت مدنی در مناطق مرغوب و باکیفیت داخل شهر و مناطق از پیش مسکونی که تمامی زیرساخت‌های رفاهی در آنها وجود دارد، اقدام می‌کند و سپس آن را در سبد عرضه به متقاضیان قرار می‌دهد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران ضمن تأکید بر اینکه با توجه به گستردگی اجرای این طرح، به‌ترتیب تمام مناطق اعم از سطوح بالا، متوسط و پایین‌شهر متناسب با بضاعت مالی مخاطبان در دستور کار قرار می‌گیرد، گفت: استراتژی طراحی و ساخت متناسب با شأن هموطنان ایرانی، حداقل یک پله بالاتر از عرف منطقه پیش‌بینی شده است تا علاوه بر رضایت متقاضیان، سطح کیفی مناطق نیز ارتقا  پیدا کند، یعنی هر کس با هر استطاعت مالی و سلیقه‌ای، امکان انتخاب اولویت مطلوب خود را خواهد داشت.

باقرپور تأکید کرد: هرچند که اولویت تیم تحقیقات بازار اتحادیه، انتخاب موقعیت‌های مکانی رو به رشد و ترقی در هر محدوده بوده تا حداکثر ارزش افزوده را برای افراد به‌صورت کاملاً مستقل از نرخ رایج تورم به‌همراه داشته باشد، همین امر دلیل معقولی برای تقویت نگاه سرمایه‌گذاری ملکی برای هموطنان، به‌دوراز انگیزه‌های سوداگری در بازار محسوب می‌شود.

     برای مسکن ملی تهران ۲۳ هزار نفر

ثبت‌نام کردند

در این حال، یاسر لک، معاون مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان تهران با بیان اینکه در مرحله پنجم ۲۳ هزار نفر برای واحدهای اقدام ملی در شهرهای تحت مسوولیت اداره کل استان ثبت نام کرده‌اند گفت: تا حدود دو هفته دیگر افراد واجد شرایط مشخص می‌شوند؛ درباره قیمت نیز با توجه به اینکه نرخ مصالح ساختمانی در یک ماه اخیر نوسان چندانی نداشته، قیمت مسکن ملی فعلا همان متری ۳.۷ میلیون تومان است.یاسر لک در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: به‌طور کلی در استان تهران، به جز شهرهای جدید ۸۰۰۰ واحد مسکن ملی در دست ساخت است که سایت ۲۰۰۰ واحدی تهرانسر توسط پیمانکار بخش خصوصی احداث می‌شود و فعلا شرایط واگذاری به متقاضیان را ندارد. ۳۵۵۰ واحد نیز راسا توسط اداره کل راه و شهرسازی استان تهران ساخته می‌شود. احداث ۲۵۰۰ واحد نیز در شهرهای کوچک بر عهده بنیاد مسکن است.

وی افزود: اداره کل راه و شهرسازی استان تهران در شهرهای پاکدشت، رباط کریم، شهریار، قرچک، نصیرشهر و اسلامشهر در حال ساخت مسکن ملی است و پروژه‌ها با سرعت مناسبی پیش می‌رود و تا پایان تیرماه به مراحل پایانی فوندانسیون می‌رسیم. مشکل چندانی هم درخصوص تامین منابع مالی نداریم.

معاون اداره راه و شهرسازی استان تهران با بیان اینکه ۱۵۰۰ نفر ظرفیت خالی برای مسکن ملی استان وجود دارد گفت: در مرحله پنجم فراخوان از متقاضیان واحدهای اقدام ملی در محدوده تحت مسوولیت اداره کل، به جز شهرهای جدید ۲۳ هزار نفر در استان تهران تقاضا داده‌اند. تاکنون ۴۰۰ نفر از این افراد احراز شرایط شده‌اند. ۱۵۰۰ نفر برای پروژه‌های در حال احداث، ظرفیت خالی داریم که افراد واجد شرایط را به آنها معرفی می‌کنیم.

     قیمت هر متر ۳.۷ میلیون تومان

لک درباره جدیدترین برآورد از قیمت مسکن ملی استان تهران گفت: قراردادها با همان مدل مدنظر ما پیش می‌رود. برآوردی که از قیمت در اردیبهشت داشتیم متری ۳.۷ میلیون تومان بود که با توجه به ثبات قیمت مصالح ساختمانی این نرخ تغییر نکرده است. اگر متقاضیان، آورده را به موقع پرداخت کنند روند مناسب پیشرفت طرح‌ها ادامه می‌یابد و تا پایان سال ۱۴۰۱ تمامی پروژه‌های فعلی تکمیل خواهد شد.

وی تاکید کرد: در شهرهایی که مسوولیت اجرای مسکن ملی به عهده اداره کل است بر اساس استقبال و تقاضای موثر جلو می‌رویم.

معاون اداره کل راه و شهرسازی استان تهران، حداکثر زمان اعلام اسامی افراد واجد شرایط مرحله پنجم ثبت اقدام ملی را دو هفته آینده دانست و گفت: برای افراد جدید که در سامانه تایید نهایی می‌شوند پیامک ارسال می‌شود و سپس به‌طور اتوماتیک در بانک مسکن برای آنها افتتاح حساب خواهد شد. متقاضیان ظرف دو هفته زمان دارند تا ۴۰ میلیون تومان اولیه را واریز کنند.

     جایگزینی از تهران در صورت نبود متقاضی 

لک در پاسخ به این سوال که در صورت نبود متقاضیان ساکن در شهرهای مدنظر چه اقدامی انجام می‌دهید گفت: در این مرحله اگر در شهرهای ثبت نامی تقاضای کافی از ساکنان نداشته باشیم یا متقاضیان از شروط پنج‌گانه برخوردار نباشند اجازه داریم تا از ساکنان شهر تهران برای شهرهای مدنظر دعوت کنیم. معاون اداره کل راه و شهرسازی استان تهران درخصوص مسکن ملی شهرهای جدید تصریح کرد: در شهرجدید پرند ۲۰ هزار واحد، در پردیس ۱۴ هزار، در هشتگرد ۸۰۰۰ و در ایوانکی ۱۵ هزار واحد در حال اجرا است که مسوولیت آن بر عهده شرکت عمران است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران