شماره امروز: ۵۴۷

کرونا جان 31 هزار پایتخت نشین را گرفت

| | |

رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت: از اسفند سال 98 تا یکم خرداد 1400 نزدیک به 31 هزار فوتی ناشی از کرونا در تهران داشته‌ایم که 18 هزار و 512 نفر مرد و 12 هزار و 168 نفر زن بودند.

رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت: از اسفند سال 98 تا یکم خرداد 1400 نزدیک به 31 هزار فوتی ناشی از کرونا در تهران داشته‌ایم که 18 هزار و 512 نفر مرد و 12 هزار و 168 نفر زن بودند.ناهید خداکرمی رییس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران به فارس گفت: همچنان وضعیت کرونا در تهران شکننده است، البته در تمام ایران هم همین وضعیت است اما باید هوشیاری خود را حفظ کنیم از ابتدای هفته اخیر تعداد بستری‌ها افزایش محسوسی پیدا کرده است آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در پایتخت به زیر 100 نفر رسیده است و این دال بر این نیست که کسانی که در حال حاضر مبتلا شده‌اند وضعیت‌شان بحرانی نشود. نکته مهمی که در اپیدمی‌ها مطرح است این است که کسانی که مبتلا می‌شوند شاید دو هفته بعد بدحال شوند.او افزود: بر اساس آخرین آمار روز شنبه یکم خرداد تعداد متوفیان در تهران به 72 نفر رسید که 40 نفر آنها مرد و 32 نفر آنها زن بودند. رییس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: از اسفند سال 98 تا یکم خرداد 1400 نزدیک به 31 هزار فوتی ناشی از کرونا داشته‌ایم که 18 هزار و 512 نفر مرد و 12 هزار و 168 نفر زن بوده‌اند که 21 هزار و 696 نفر در بهشت‌زهرا (س) دفن شده و 8 هزار و 984 متوفی نیز بر اساس نظر خانواده‌ها متوفی به زادگاهش منتقل شده است اما تمام این تعداد از طریق بهشت‌زهرا (س) کارهایشان انجام و سپس به نقاط دیگر فرستاده شده‌اند.خداکرمی اظهار کرد: نگاه به آمار و ارقام نشان می‌دهد که وضعیت تهران مطلوب نیست و تهران باید همچنان در وضعیت قرمز تلقی شود بررسی‌ها نشان می‌دهد که اغلب بیماران کرونا در پیک چهارم خانوادگی بوده‌اند و شاید 10 تا 12 نفر از یک خانواده به‌طور همزمان مبتلا شده‌اند. توجه به این اصل بسیار مهم است که مردم از رفت و آمدهای خانوادگی، میهمانی‌ها، ‌عروسی، ‌عزا، تولد و حضور در ستادهای انتخاباتی سربسته خودداری کنند در صورتی که این موارد رعایت نشود، احتمال دارد که وارد پیک پنجم هم بشویم و از انتظارها دور نیست. پس مصرانه از شهروندان تقاضا می‌کنم حتی‌الامکان از میهمانی‌های خانوادگی جلوگیری کنند و میهمانی‌ها را به تعویق بیندازند.

  3 درصد حمل و نقل عمومی

در شیوع کرونا اثر دارد

او گفت: بر اساس مستندات و مطالعات در داخل و خارج از کشور حمل و نقل عمومی تأثیر چندانی در گسترش کرونا ندارد چرا که زمان ماندگاری مردم در سیستم حمل و نقل عمومی کم است و در این مدت هم همه ماسک زده‌اند. در پیک چهارم کرونا زمانی که از بیماران علت را جویا می‌شدند بیشتر اعلام می‌کردند که یا در مراسم ختم یا دید و بازدید عید یا در میهمانی‌ها به این ویروس مبتلا شدند و کمترین موارد مربوط به سیستم حمل و نقل عمومی بود. 2.6 تا 3 درصد حمل و نقل عمومی در شیوع کرونا تأثیر دارد و نزدیک به 50 درصد شیوع خانوادگی بوده یا اینکه افراد در میتینگ‌ها و جلسات شرکت کردند.رییس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران در خصوص تأثیر طرح ترافیک نیز اظهار کرد: طرح ترافیک در کاهش یا افزایش کرونا تأثیر چندانی ندارد و مطالعات در هیچ جای دنیا این موضوع را تأیید نکرده است. باز هم تأکید می‌کنم شرکت در میهمانی‌ها و مراسمات در انتقال ویروس کرونا نقش مهم‌تری دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران