شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بر اساس آمار رسمی طی فروردین امسال ۲۵۲۷۱ نشست و برخاست پرواز مسافری در فرودگاه‌های داخلی انجام شده و پروازهای عبوری ۱۲۱ درصد رشد داشته است. به گزارش تسنیم،

افزایش ۱۲۱ درصدی پروازهای عبوری از آسمان ایران

بر اساس آمار رسمی طی فروردین امسال ۲۵۲۷۱ نشست و برخاست پرواز مسافری در فرودگاه‌های داخلی انجام شده و پروازهای عبوری ۱۲۱ درصد رشد داشته است. به گزارش تسنیم، بر اساس آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران طی فروردین 1400 پروازهای داخلی مسافری 184 هزار و 29 دقیقه تاخیر پروازی داشته‌اند. بیشترین تاخیر پروازی برای شرکت‌های هواپیمایی پارس‌ایر و ساها به ترتیب با 36 و 24 درصد بوده است. کمترین تاخیر پروازی نیز با 5 و 7 درصد به ترتیب برای شرکت‌های هواپیمایی ماهان و معراج ثبت شده است. پروازهای اولین ماه امسال شرکت هواپیمایی آسمان 25 هزار و 864 دقیقه و پروازهای هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نیز 24 هزار و 172 دقیقه تاخیر داشته‌اند. متوسط زمان تاخیر پروازهای تاخیردار در فروردین امسال 77 دقیقه بوده است.

استقبال شرکت‌های چینی از سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین

معاون وزیر راه از استقبال شرکت‌های چینی در چارچوب سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین درخصوص تامین مالی پروژه‌های زیرساختی حمل و نقلی خبر داد. به گزارش تسنیم، امیرمحمود غفاری با اشاره به برگزاری جلسه هیات شرکت‌های چینی اظهار کرد: این شرکت‌ها در راستای اجرای سند همکاری 25 ساله ایران و چین، ضمن استقبال از تامین منابع مالی پروژه‌های زیرساختی حمل و نقلی، آمادگی خود را برای احداث و تکمیل پروژه‌های مختلف وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده‌اند.

امضای تفاهم‌نامه ریلی ایران و ارمنستان

مدیرعامل شرکت راه‌آهن از امضای تفاهم‌نامه ایران و ارمنستان برای فعال کردن مسیر ریلی دو کشور از طریق نخجوان خبر داد. به گزارش ایلنا، سعید رسولی مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به سفر خود به جمهوری ارمنستان که در قالب هیات همراه وزیر راه و شهرسازی انجام شد، گفت: با توجه به اتفاقات اخیری که در منطقه به وقوع پیوست و صلح ارمنستان و آذربایجان، گزینه حمل ریلی کالا از مسیر جلفا به نخجوان و از آنجا به سمت ایروان، تفلیس و مسکو در دستور کار قرار گرفت و ماه‌هاست که راجع به این مساله مشغول رایزنی و گفت‌وگو هستیم. وی ادامه داد: طی جلسات متعددی با روسیه راجع به این مسیر صحبت کردیم و با ارمنستان یک جلسه غیر حضوری و مجازی برگزار شد. طی آن جلسه موضوعات مورد علاقه طرفین به بحث گذاشته شد. رسولی افزود: در این سفر که همراه با وزیر راه و شهرسازی به ایروان انجام شد، طی یک نشست، سندی در 6 ماده به امضا رسید که در این تفاهم‌نامه طرفین عزم خودشان را برای همکاری در زمینه حمل‌ونقل کالا از طریق شبکه ریلی در مسیر ایران به سمت روسیه و اروپا اعلام کردند. همچنین اعلام شد که برای تحقق این امر در اولین فرصت اطلاعات مورد نیاز از جمله اطلاعات تعرفه‌ای و موضوعات مربوط به سیستم‌‌ها، اطلاعات و آمار موجود طرفین از طریق ایمیل در اختیار هر دو راه‌آهن قرار داده شود تا کار کارشناسی دقیق‌تری صورت بگیرد. مدیرعامل شرکت راه‌آهن با بیان اینکه در این سند هر دو طرف اعلام کردند که تلاش و بررسی خود را برای جذب بار از سایر شقوق حمل و نقل به ریل انجام می‌دهند، گفت: در حال حاضر تقریبا می‌توان گفت تمام بار هند به روسیه و بالعکس از طریق دریا حمل می‌شود. اما مسیر ریلی از طریق ایران هم باعث صرفه‌جویی در زمان شده و هم از منظر هزینه امکان رقابت با مسیر دریایی را دارد. وی ادامه داد: در این تفاهم‌نامه،‌بندی در ارتباط با مراکز لجستیکی گنجانده شده و بناست طرفین طی یک همکاری در زمینه سرمایه‌گذاری در حوزه‌های لجستیکی، به مشتریان، علاقه‌مندان غیردولتی، شرکت‌ها و ... اطلاع‌رسانی کرده و مشارکت آنها را در حوزه لجستیک ریلی جلب کنند.

هشدار درباره وقوع سیلاب در برخی استان‌ها

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: امروز چهارشنبه ‌‌۵ خرداد‌ احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، وقوع صاعقه و برق گرفتگی، وقوع سیلاب، آبگرفتگی معابر، خیزش گردو خاک، کاهش کیفیت هوا و خسارت به محصولات کشاورزی در چندین استان وجود دارد. صادق ضیاییان در گفت‌وگو با فارس، در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور بیان کرد: روز چهارشنبه ۵ خرداد در برخی مناطق غرب و شمال‌غرب کشور، شرق سواحل خزر، برخی مناطق مرکز کشور، برخی نقاط استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان، شمال‌شرق کشور، خراسان جنوبی و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز شامل تهران، البرز، قزوین و سمنان رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید و ریزش تگرگ در برخی مناطق پیش‌بینی می‌شود.  وی افزود: شدت بارش‌ها روز چهارشنبه در استان‌های مازندران و گلستان و همچنین ارتفاعات البرز مرکزی و البرز شرقی خواهد بود و در این روز در سواحل خزر کاهش نسبی دما را خواهیم داشت.  مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: در نقاطی که ذکر شد رگبار و رعدوبرق، وزش با شدید، گردوخاک و در مناطق مستعد تگرگ‌ پیش‌بینی می‌شود در این راستا احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، وقوع صاعقه و برق گرفتگی، وقوع سیلاب، آبگرفتگی معابر، خیزش گردو خاک، کاهش کیفیت هوا و خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد. وی افزود: توصیه می‌شود اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از صعود به ارتفاعات و احتیاط در چرای دام‌ها در ارتفاعات و در مجاورت رودخانه‌ها و مسیل‌ها ‌در دستور کار باشد. روز پنجشنبه ۶ خرداد در شرق و جنوب‌شرق کشور، نواحی مرکزی و جنوب کشور وزش باد شدید خواهیم داشت و در برخی مناطق، خیزش گرد و خاک دور از انتظار نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران