شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزارت راه اعلام کرد، تماس با پیش شماره‌های ۹۰۹ برای مشاوره در خصوص ثبت نام در سامانه ملی املاک مستلزم پرداخت هزینه‌های قابل توجه از طریق قبض تلفن خواهد بود

هشدار درباره مشاوره تلفنی درباره سامانه ملی املاک و اسکان 

وزارت راه اعلام کرد، تماس با پیش شماره‌های ۹۰۹ برای مشاوره در خصوص ثبت نام در سامانه ملی املاک مستلزم پرداخت هزینه‌های قابل توجه از طریق قبض تلفن خواهد بود و محتوای ارایه شده توسط پاسخگویان در این سامانه‌ها مورد تأیید این وزارتخانه نیست. به گزارش تسنیم، وزارت راه و شهرسازی در پی تبلیغات برخی سایت‌ها در فضای مجازی در خصوص ارایه مشاوره در خصوص ثبت نام در سامانه ملی املاک و اسکان کشور، اعلام کرد که تماس با پیش شماره‌های 909 مستلزم پرداخت هزینه‌های قابل توجه از طریق قبض تلفن خواهد بود و محتوای ارایه شده توسط پاسخگویان در این سامانه‌ها مورد تأیید این وزارتخانه نیست. وزارت راه و شهرسازی به منظور سهولت در ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان، 24 ساعته به سوالات شهروندان پاسخ می‌دهد. بر همین اساس، مرکز ارتباط مردمی سامانه ملی املاک و اسکان کشور با شماره 59198-021 و شماره پیامکی 021193 برای پاسخگویی به صورت 24 ساعته آمادگی دارد.

شهروندان تهرانی با گرفتن شماره 59198 و شهروندان دیگر استان‌های کشور با شماره‌گیری 02159198 می‌توانند در گفت‌وگو با کارشناسان مرکز ارتباط مردمی سامانه ملی املاک و اسکان کشور موضوع‌ها و سوالات خود را مطرح کنند.

بر اساس این گزارش، یکی از انتقاداتی که مردم به سامانه ملی املاک و اسکان دارند، عدم اطلاع‌رسانی مناسب و پیوسته از سوی وزارت راه و شهرسازی (معاونت مسکن و ساختمان) و پاسخگویی به ابهامات موجود است که باید تمهیدات لازم در این باره اندیشیده شود. بر اساس جدول زمانبندی منتشر شده از سوی وزارت راه و شهرسازی سرپرستان خانوار تا 19 خرداد فرصت دارند نسبت به ثبت اطلاعات محل سکونت خود در سامانه ملی املاک و اسکان اقدام کنند.

واریز مالیات مسکن مهر به حساب پیمانکار غیرقانونی است

در حالی مسوولان وزارت راه و شهرسازی وعده اتمام مسکن مهر را تا پایان دولت روحانی می‌دهند که موضوع مالیات واحدهای باقیمانده این طرح در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. به گزارش تسنیم، هرچه به زمان وعده داده شده برای اتمام واحدهای بدون معارض مسکن مهر از سوی مسوولان دولتی نزدیک می‌شویم، مصائب متقاضیان این طرح بیشتر می‌شود. جدیدترین نمونه این مصائب درخواست مبالغی بین 2 تا 10 میلیون تومان توسط پیمانکاران از مالکان مسکن مهر تحت عنوان «مالیات» است. موضوعی که به خصوص در شهرهای جدید اطراف تهران نمود بیشتری دارد. همان‌گونه که اشاره شد این مبالغ باید به حساب پیمانکار واریز شود، اقدامی که به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی غیرقانونی است. محمود محمودزاده، معاون وزیر راه می‌گوید: هرگونه وجه باید از کانال حساب مسدودی متقاضی عبور کند و نباید به حساب پیمانکار وجهی واریز شود.

وی تصریح کرد: این یک روال صحیح نیست که پیمانکار از متقاضیان مبالغی را تحت عنوان مالیات مطالبه می‌کنند. 

معاون وزیر راه و شهرسازی پیش‌تر نیز با یادآوری اینکه در مسکن مهر و مسکن‌های حمایتی سرمایه‌گذار نداریم، اضافه کرد: این مالیات، مالیات سرمایه‌گذاری است. به‌عبارت دیگر یک سرمایه‌گذاری انجام می‌شود، سودی کسب می‌شود و باید بخشی از آن به عنوان مالیات پرداخت شود. محمودزاده گفت: سازندگان در مسکن حمایتی صرفا سازنده هستند، یعنی برای کسی مسکن را می‌سازند که از همان اول آورده را تامین می‌کند و با قیمت تمام شده و یک سود خیلی مشخص و ناچیزی است. سود پیمانکاری و آن شرایطی که بخواهند بر اساس آن مالیات پرداخت کنند نبوده است. به همین دلیل قبلا و الان دیدگاه آن است که مالیات مسکن مهر باید به حداقل برسد. وی افزود: هر چه عدد مالیات مسکن مهر افزایش یابد به‌طور مستقیم به عدد تمام شده اضافه می‌شود و متقاضی نهایی متحمل این هزینه می‌شود. معاون وزیر راه و شهرسازی در واکنش به مطالبه مبالغ 2 تا 10 میلیون تومانی برخی سازندگان پروژه‌های مسکن مهر از متقاضیان تحت عنوان مالیات، افزود: چند سال پیش بر اساس یک نظریه یا شکایت دیوان عدالت اداری محدودیت نرخ مالیات -برای واحدهای مسکن مهر- را که حدود 90 درصد از پروژه‌های این طرح از آن منتفع شده‌اند، تمام شده و رفته است. باقیمانده واحدها دچار مشکلی شده و با ابطال مصوبه اینها را دچار مساله کرده است.» محمودزاده بیان کرد: البته یک دیدگاهی وجود دارد و مطابق استعلام از دیوان عدالت اداری این مصوبه عطف به ماسبق نمی‌شود. کسانی که از آنها مالیات مطالبه شده واحدهای آن تمام قبل از این بخشنامه شروع شده و ما معتقدیم که مشمول ابطال بخشنامه نمی‌شوند، باید با همان شرایط قبلی -مالیات آنها- محاسبه شود و به حساب‌های سازمان امور مالیاتی واریز خواهد شد. بر اساس اظهارات متعدد مسوولان وزارت راه و شهرسازی پرونده پروژه‌های بدون معارض مسکن مهر قرار است تا پایان عمر دولت روحانی بسته شود. اما این پروژه‌ها چند ماهی است دچار معارض دیگری به‌نام سازمان امور مالیاتی شده‌اند. خرداد ماه سال 98 هیات وزیران مصوب کرد که پروژه‌های مسکن مهر از پرداخت مالیات معاف نیستند. مصوبه‌ای که امروز به مشکل بزرگی برای متقاضیان مسکن مهر تبدیل شده است. برخی پیمانکاران مسکن مهر نیز از این فرصت نهایت استفاده را برده و در شهرهای جدید تحویل واحدهای مسکن مهر را منوط به واریز مبلغ مالیات به حساب خود اعلام می‌کنند. ماجرایی که چند ماه از آغاز آن می‌گذرد و گویا قرار نیست مسوولان و مدیران ذی‌ربط وزارت راه و شهرسازی به آن رسیدگی کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران