شماره امروز: ۵۴۷

| | |

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: اگر مذاکرات نتیجه‌بخش باشد و برجام احیا شود با رکود معناداری در بازار مسکن مواجه می‌شویم که به دنبال آن، قیمت‌ها ریزش خواهد کرد.

تحلیل رسمی  از اثر برجام روی بازار مسکن

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: اگر مذاکرات نتیجه‌بخش باشد و برجام احیا شود با رکود معناداری در بازار مسکن مواجه می‌شویم که به دنبال آن، قیمت‌ها ریزش خواهد کرد. محمودزاده در گفت‌وگو با ایلنا درباره اثرپذیری بازار مسکن پس از احیای برجام اظهار داشت: از آنجایی که بازار مسکن یک بازار چندبعدی است و از سایر بازارها اثرپذیری دارد، پیش‌بینی از وضعیت آن اقدام ساده‌ای نیست اما نکته مهم این است که مسکن تابع سایر بازارها است و اگر در بازاری با کاهش قیمت مواجه شویم طبیعتا مسکن هم از آن تاثیر می‌پذیرد. وی تاکید کرد: اگر مذاکرات نتیجه‌بخش باشد و برجام احیا شود با رکود معناداری در بازار مسکن مواجه می‌شویم که به دنبال آن، قیمت‌ها ریزش خواهد کرد. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تحلیلی از بازار مسکن پس از احیای برجام مبنی بر اینکه در صورت موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات، نرخ دلار کاهش پیدا می‌کند و نقدینگی از این بازار وارد مسکن می‌شود و در نتیجه افزایش تقاضا منجر به رشد قیمت مسکن خواهد شد، گفت: این هم یک پیش‌فرض است اما معتقدیم که با احیای برجام، اقتصاد پویا می‌شود و این پول و نقدینگی انباشته به سمت جریان تولید هدایت خواهد شد. محمودزاده با بیان اینکه به‌طور قطع نقدینگی وارد بازارهایی می‌شود که بازده سرمایه بالاتری داشته باشند، ادامه داد: اگر برجام احیا شود و اگر گشایش‌های اقتصادی به دنبال داشته باشد، به نظر می‌رسد که در میان‌مدت نقدینگی وارد بازار سرمایه شده و پول از حوزه مسکن به سمت جریان عمومی اقتصاد کشیده می‌شود. وی درباره بازه میان‌مدت بیان داشت: در بازه زمانی کوتاه‌مدت یعنی در 6 ماه شاید این اثرپذیری مسکن از احیای برجام خود را نشان ندهد اما پس از 6 ماه با ارزیابی صاحبان سرمایه احتمالا نقدینگی از بازار سرمایه خارج و وارد سایر بازارها خواهد شد. باید توجه داشته باشیم که اقتصاد همواره براساس نفع و زیان حرکت می‌کند و اگر فعالیت اقتصادی دیگری ظرفیت بیشتری داشته باشد طبیعتا سرمایه وارد آن بازار خواهد شد. معاون مسکن و امور ساختمان افزود: اگر شرایط اقتصادی کشور ظرفیت پذیرش سرمایه را نداشته باشد به‌طور قطع سرمایه به حالت ذخیره در بازار مسکن باقی می‌ماند تا گشایش‌های اقتصادی در سایر بخش‌ها ایجاد شود. محمودزاده در پاسخ به اینکه اساسا در هر حالتی از اقتصاد آیا بازار مسکن پس از افزایش‌های قیمت جهشی اخیر هنوز کشش رشد قیمت را دارد، اظهار کرد: افزایش قیمت در بازار مسکن از دو منظر قابل بررسی است؛ اول اینکه به این بازار از دید خرید و فروش نگاه شود و نگاه دیگر اینکه بازار را یک بازار سرمایه‌گذاری بدانیم.

توقف صدور مجوز خروج خدمه کشتی‌های خارجی در بندر امام

عادل دریس، مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با اشاره به کنترل ورود کشتی‌های هندی به بندر امام گفت: در بندر امام، وضعیت سلامت خدمه‌ کشتی ورودی توسط تیم قرنطینه و بهداشت‌ کنترل و بر تردد خدمه کشتی ورودی به خارج از کشتی نظارت می‌شود و مجوز خروج موقت از کشتی  (Shore Pass) نیز برای خدمه کشتی‌های خارجی صادر نمی‌شود.  دریس در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اقدامات بندر امام خمینی (ره) در خصوص نحوه ورود کشتی‌های هندی به این بندر، اظهار کرد: با توجه به اهمیت جلوگیری از ورود و شیوع کرونای هندی، اقدامات ویژه‌ای در بندر امام در خصوص کشتی‌های خارجی و به ویژه کشتی‌هایی که از مبدا کشور هند وارد بندر امام می‌شوند، در حال انجام است. وی افزود: شناسایی و رصد همه کشتی‌هایی که از مبادی بنادر هند به بندر امام وارد می‌شوند، یکی از اقدامات پیشگیرانه در جلوگیری از ورود کرونای هندی به این بندر است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران