شماره امروز: ۵۴۷

سوءاستفاده‌کنندگان از واکسن‌های متعلق به پاکبانان عزل شدند

| | |

در پی اعلام خبر واکسن زدن کارمندان شهرداری در برخی از مناطق تهران به جای پاکبانان، غلامحسین محمدی، مشاور شهردار تهران از عزل واکسن خواران در شهرداری پایتخت خبر داد.به گزارش فارس،

گروه راه و شهرسازی|

در پی اعلام خبر واکسن زدن کارمندان شهرداری در برخی از مناطق تهران به جای پاکبانان، غلامحسین محمدی، مشاور شهردار تهران از عزل واکسن خواران در شهرداری پایتخت خبر داد.به گزارش فارس، محمدی، درباره بررسی موضوع واکسن خواری در شهرداری پایتخت اظهار کرد: با توجه به گزارشات و بررسی‌هایی که کمیته تشکیل شده انجام داد، مشخص شد که در یکی از مناطق انحراف جدی در مورد موضوع توزیع واکسن انجام گرفته است.وی افزود: در همین منطقه مسوول خاصی که در این زمینه بوده برکنار شده و به مراجع ذیربط معرفی شده همچنین معاونت خدمات شهری و رییس اداره مرتبط و کسانی که نظارت کافی نکرده بودند و اهمال کاری شده بود یا افرادی که خارج از سرویس واکسن دریافت کرده بودند به مرجع قضایی معرفی و از طریق نهاد نظارتی پرونده آنها در حال رسیدگی به موضوع آنها هستیم.مشاور شهردار تهران اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده تا رده ۴ مدیریتی در موضوع تزریق واکسن تخلفی نشده و یک مسوول نواحی متخلفانه واکسن به آن اختصاص داده شده که او  به مرجع قضایی معرفی شد همچنین با دستور شهردار تهران اسامی دریافت‌کنندگان واکسن در سایت شفافیت قرار می‌گیرد.

     واکنش اولیه مسوولان شهری 

محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران در واکنش به سوءاستفاده از واکسن‌های متعلق به پاکبانان گفت: در صورت صحت این مساله با خاطیان برخورد می‌شود.هاشمی اظهار کرد: قطعاً به این مساله ورود خواهم کرد و پیگیری‌های لازم را از شهردار تهران و سایر مسوولان خواهم داشت و باید منتظر باشیم تا مشخص شود این خبر صحت دارد یا خیر و سپس نتیجه آن را اعلام خواهم کرد.پیروز حناچی شهردار تهران نیز در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر تزریق واکسن کرونا به نام پاکبانان به کارمندان یک شهرداری منطقه در صفحه شخصی خود نوشت: از رسانه‌ها بابت حساسیت‌ها ممنونم. داده‌های تزریق واکسن در شهرداری تهران فوراً بررسی خواهد شد و در صورت مشاهده تخلف افراد خاطی احتمالی علاوه بر برخورد به مراجع ذیصلاح معرفی خواهند شد. دستور دادم اسامی دریافت‌کنندگان در سایت ‎شفاف بارگذاری شود.این همه در حالی اتفاق افتاد که مدیرعامل شرکت شهر سالم اعلام کرده بود؛ واکسیناسیون کرونا بین مدیران و معاونان شهرداری تهران صفر است.به گزارش فارس، پدیده واکسن خواری یا استفاده از واکسن گروه‌های اولویت‌دار از شهرداری آبادان شروع شد. فروردین امسال بود که موضوع سوءاستفاده از سهمیه واکسن کرونای پاکبانان شهرداری آبادان از سوی برخی مدیران این شهرداری با واکنش گسترده مردم روبرو شد.این اقدام علاوه بر واکنش مردم با درخواست پیگیری قضایی برای خاطیان همراه و سبب شد تا وزیر بهداشت برخورد قانونی با خاطیان این تخلف را خواستار شود.سعید نمکی در نامه‌ای به رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان، دستور عزل معاون بهداشتی و مدیران ناظر بر اجرای برنامه ایمن‌سازی در اسرع وقت را صادر کرد.هنوز ماجرای واکسن خواری در آبادان داغ بود که خبرهایی هم از گلستان منتشر شد و در علی آباد کتول هم به جای واکسیناسیون پاکبانان شهرداری تعدادی از کارمندان و پیمانکاران شهرداری به همراه اعضای خانواده آنها واکسن کرونا دریافت کرده بودند. پس از این دو مورد واکسن خواری در شهرهای آبادان و گلستان بسیاری از جمله اعضای شورای شهر تهران درخواست شفاف‌سازی و انتشار اسامی دریافت‌کننده واکسن کرونا را داشتند.مجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران از وزیر بهداشت درخواست کرد تا فهرست دریافت‌کنندگان واکسن کرونا در مجموعه مدیریت شهری کشور را مشتمل بر نام، نام خانوادگی، محل خدمت، شغل و استان را منتشر کند.پس از موضوع گلستان و آبادان اهالی رسانه به سراغ مدیران شهری تهران رفتند اما مدیران شهرداری تهران این موضوع را رد کردند، از جمله حمید چوبینه، مدیرعامل شرکت شهر سالم که در این باره به فارس، گفت: تاکنون حتی یک مورد انجام واکسیناسیون کرونا بین مدیران و معاونان شهرداری تهران و اعضای شورای شهر به ما گزارش نشده است.

   تهران پاکبان زن ندارد 

اما هنوز چند روزی از مصاحبه مدیرعامل شرکت شهر سالم نگذشته بود که خبری مبنی بر واکسن خواری در شهرداری تهران منتشر شد. برخی اعلام کردند تعدادی از کارمندان زن و مرد شهرداری یکی از منطقه‌های تهران به عنوان پاکبان معرفی شده و در لیست دریافت واکسن قرار گرفتند. در این لیست ۱۷۹ نفره، تعدادی از افراد خانم هستند؛ این در حالی است که در پایتخت هیچ پاکبان زنی وجود ندارد.یکی از مسوولان شهرداری تهران نیز درباره موضوع اختصاص سهمیه واکسن به مدیران و کارکنان غیراولویت‌دار شهرداری به خبرنگار فارس، گفت: زمانی که سهمیه برای تزریق واکسن کرونا برای تطهیرکنندگان بهشت زهرا اختصاص داده شد برخی از کارکنان و تطهیرکنندگان طبق میل خودشان از تزریق واکسن امتناع کردند و به جای این افراد برخی دیگر واکسینه شدند. این موضوع با واکنش پیروز حناچی، شهردار تهران هم همراه شد.  وی در صفحه شخصی خود در توئیتر گفت: از رسانه‌ها بابت حساسیت‌ها ممنونم. داده‌های تزریق واکسن در شهرداری تهران فورا بررسی خواهد شد و در صورت مشاهده تخلف، افراد خاطی احتمالی علاوه بر برخورد به مراجع ذیصلاح معرفی خواهند شد.

     زن پاکبان نداریم 

علیرضا علی بخشی، معاون شهردار منطقه 6 تهران که گفته می‌شود، تخلف واکسن در این منطقه رخ داده و مدیران و همسران شان از سهمیه پاکبانان استفاده کرده‌اند، به فارس، گفت: مساله پیش آمده را به‌شدت تکذیب می‌کنیم. این موضوع فقط شیطنت رسانه‌ای است. شهردار، معاونین منطقه و رده‌های 3و 4 مدیریتی هیچ کدام واکن دریافت نکرده‌اند. وی افزود: البته مقداری از سهمیه پاکبانان اضافه آمد که حدود 12 دز بود و این واکسن‌ها را به دیگر افرادی که در معرض ابتلا به کرونا بودند اختصاص دادیم.معاون شهردار منطقه 6 تهران در پاسخ به اینکه گفته می‌شود نام تعدادی زن میان افراد واکسینه شده تحت عنوان پاکبان وجود دارد، گفت: این زنان یا مسوولان غرف بازیافت یا مسوول آموزش شهروندی هستند و از آنجا که در ارتباط مستقیم با شهروندان هستند و احتمال ابتلایشان به کرونا زیاد است، واکسن‌های اضافی را به آنها اختصاص دادیم.

   تاکسیرانان در اولویت‌اند 

یا مسوول آموزش شهروندی؟

تزریق واکسن کرونا در کشور مدتی است که بر اساس لیست وزارت بهداشت و سند ملی واکسیناسیون آغاز شده و گروه‌هایی که پرخطر هستند مانند کادر درمان، تطهیرکنندگان بهشت زهرا (س) و پاکبانان واکسیناسیون آنها انجام گرفته و طی روزهای اخیر واکسیناسیون سالمندان هم به عنوان چشم و چراغ‌های خانه آغاز شده است.مسوولان وعده داده‌اند به زودی بر اساس اولویت‌ها واکسیناسیون با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد ولی با این وجود برخی از مدیران شهرداری‌های مختلف برای دریافت واکسن کرونا صف را عبور کرده و از سهمیه گروه‌های اولویت‌دار مانند سهمیه پاکبانان استفاده کرده‌اند که با واکنش مردم و مسوولان مواجه شده است.پدیده واکسن‌خواری در شهرداری تهران در حالی مطرح شده که مدیرعامل سازمان تاکسیرانی پایتخت طی روزهای اخیر اعلام کرد، 200 راننده تاکسی به دلیل کرونا جان باخته‌اند و 100 هزار تاکسیران چشم انتظار دریافت واکسن هستند. در اتوبوسرانی هم وضعیت مشابه تاکسیرانی است و این دو سازمان بیشترین فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا را داشته‌اند.کرونا در حال جولان است و تعداد مرگ و میرهای ناشی از این بیماری به روزانه حدود 500 مورد هم رسیده ولی با این وجود برخی هر چند انگشت شمار بدون رعایت سهمیه و اولویت به فکر خود و خویشاوندانشان هستند و قطعا برخورد قضایی با آنها صورت خواهد گرفت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران