شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک از تعطیلی دو هفته‌ای دفاتر املاک همزمان با موج چهارم کرونا خبر داد.

بازار مسکن پایتخت 2 هفته تعطیل شد

مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک از تعطیلی دو هفته‌ای دفاتر املاک همزمان با موج چهارم کرونا خبر داد. خسروی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: طبق مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، دفاتر مشاور املاک از روز ۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۰ به مدت دو هفته تعطیل هستند و با کسانی که از این مصوبه تخطی کنند برخورد قانونی می‌شود. وی افزود: ستاد ملی مبارزه با کرونا صنوف گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ را به مدت دو هفته از فعالیت منع کرده که دفاتر املاک نیز جزو این گروه‌ها هستند. این موضوع را در بخشنامه‌ای به تمامی دفاتر املاک شهر تهران اعلام کرده‌ایم.

لغو پروازهای شرکت‌های هواپیمایی متخلف، قانونی شد

آیین‌نامه اجرایی بخشی از قانون هواپیمایی کشوری در خصوص مجاز بودن سازمان هواپیمایی نسبت به اعمال برخی مجازات‌ها نسبت به شرکت‌های هواپیمایی متخلف، به این سازمان ابلاغ شد. به گزارش مهر، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور، آیین‌نامه جدید اجرایی ماده ۲۲ قانون هواپیمایی کشوری مصوب ۱۳۲۸ با موضوع رسیدگی به تخلفات شرکت‌های هواپیمایی و لغو پروازها یا حتی مجوزهای این شرکت‌ها را که در جلسه ۱۵ فروردین هیات وزیران به تصویب رسیده بود را به وزیر راه و شهرسازی ابلاغ کرد. بر اساس ماده ۲ این مصوبه که با هدف یکپارچه‌سازی قوانین و مقررات سازمان هواپیمایی کشوری، شناسایی و تعیین خلأهای قانونی موجود در این سازمان، تقسیم بندی، تعیین سطح و اولویت‌گذاری مقررات و تدوین و اجرای برنامه تدوین مقررات، برای وزارت راه (سازمان هواپیمایی کشوری) اختیاراتی در نظر گرفته شده، آیین‌نامه موارد توقیف موقت یا لغو هرگونه اجازه نامه یا گواهینامه یا پروانه صادره یا توقیف وسایل پرنده متخلف تعیین شده است. همچنین بر اساس ماده ۶ آیین‌نامه مذکور، اگر اشخاصی که بر اساس مقررات برای انجام فعالیت در صنعت هوانوردی نیاز به اخذ گواهینامه از سازمان نداشته باشند مرتکب تخلفی شوند که ایمنی را تحت‌تأثیر قرار دهند، سازمان هواپیمایی کشوری می‌تواند تشکیلات مربوط به شخص متخلف را مکلف به عدم استفاده از خدمات شخص مورد نظر کند.

تذکر به قشم‌ایر برای تخلف کرونایی در پرواز آبادان-مشهد

محمد حسن ذیبخش، سخنگوی سازمان هواپیمایی گفت: هواپیمایی قشم ایر به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در پرواز آبادان- مشهد تذکر خواهد گرفت. ذیبخش در گفت‌وگو با ایرنا درباره پرواز آبادان- مشهد هواپیمایی قشم ایر که در آن مسافرانی ایستاده در راهروی هواپیما را نشان می‌دهد، افزود: این اتفاق به دلیل تغییر زمان پرواز هواپیما از A۳۲۰ به RJ۱۰۰ رخ داده است با این حال هیچ مسافری در راهروی هواپیما پذیرش نشده است و اصلا امکان حمل مسافر ایستاده در هیچ پروازی وجود ندارد. وی ادامه داد: در پی نقص فنی هواپیمای ایرباس، قشم ایر هواپیمای جایگزین اما با ظرفیت کمتر را در نظر گرفته و از مسافران رضایت گرفته شده که هواپیما با ظرفیت کامل پرواز می‌کند و مسافرانی که پرواز خود را کنسل نکرده‌اند و اصرار به مسافرت با همین پرواز داشتند از ظرفیت‌گیری کامل در این پرواز مطلع بودند. سخنگوی سازمان هواپیمایی گفت: از آنجایی که مبدا این پرواز از خوزستان بوده است همه مسافران تست منفی کرونا داشتند، با این حال عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در این پرواز مورد تذکر جدی قرار خواهد گرفت. قشم‌ایر نیز در اطلاعیه‌ای توضیح داد: هواپیمایی که برای این پرواز در نظر گرفته شد یک فروند ایرباس ۳۲۰ بود که ۶۰ درصد ظرفیت آن (طبق مصوبه ستاد ملی کرونا) تقریباً کمی بیش از ۸۰ نفر می‌شود و به همان تعداد هم بلیت به فروش رفته بود. برای این نوع هواپیما، مشکل فنی ایجاد شد و یک فروند هواپیمای RJ (از خانواده هواپیماهای BAE) جایگزین که ۶۰ درصد ظرفیت آن (طبق مصوبه ستاد ملی کرونا)، حدود ۷۰ نفر است؛ از همین رو به مسافران مازاد پیشنهاد دادیم بلیت خود را لغو و وجه بلیت را پس بگیرند که تعدادی از مسافران به این کار رضایت دادند اما بقیه مسافرانی که بلیت خریداری کرده بودند، حاضر به لغو بلیت خود نشدند و اصرار داشتند که سوار هواپیما شوند. به آنها هم توضیح داده شد که اگر این تعداد سوار هواپیما شوند ظرفیت پرواز از قانون ۶۰ درصد بالاتر می‌رود اما آنها رضایت کامل داشتند.

راه‌اندازی موسسه‌های اجاره‌داری حرفه‌ای در 1400

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی از راه‌اندازی شرکت‌های اجاره‌داری حرفه‌ای برای نخستین‌بار در کشور در سال ۱۴۰۰ با هدف تنظیم بازار اجاره در خرداد ماه امسال خبر داد. محمود محمودزاده روز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا درباره تنظیم‌گری بازار اجاره گفت: در سال سخت اقتصادی ۱۳۹۹ برای تعدیل بازار اجاره اقدام به تعیین سقف برای تمدید قراردادهای اجاره وهمچنین وام ودیعه مسکن کردیم که تا حدودی منجر به کنترل قیمت‌ها و تعدیل شرایط بازار شد. امسال درصدد انجام یک اقدام سخت افزاری یعنی تاسیس موسسه‌های استیجاری هستیم. وی گفت: آیین نامه اجاره داری حرفه‌ای نگاشته شده و اکنون در کمیسیون‌های تخصصی دولت در حال بررسی است و امیدواریم قبل از پایان اردیبهشت ماه یا تا نیمه خرداد ماه بتوانیم مصوبه دولت را برای تاسیس موسسه دریافت کنیم. برای سال ۱۴۰۰ برای اولین‌بار شرکت‌های اجاره داری حرفه‌ای با هدف تثبیت و تنظیم بازار اجاره راه‌اندازی خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران