شماره امروز: ۵۴۷

ورود«همشهری» به بورس مساله‌دار شد

| | |

دومین نشست علنی شورای شهر تهران در سال جدید دیروز با حضور پیروز حناچی، شهردار تهران برگزار شد

گروه راه و شهرسازی|

دومین نشست علنی شورای شهر تهران در سال جدید دیروز با حضور پیروز حناچی، شهردار تهران برگزار شد. در نشست دیروز حناچی، گزارشی از عملکرد شهرداری طی سال گذشته به پارلمان شهری پایتخت ارایه کرد. بخش قابل توجهی از نشست دیروز شورای شهر اما به مساله بخشنامه شهرداری تهران درباره «رنگ پوست» حاجی فیروز اختصاص یافت. در این حال، آنچه که دیروز حاشیه شورا را به متن آورد، سخنان محسن هاشمی، رییس شورای یادشده در جمع خبرنگاران درباره نامه جعلی شورای عالی استان‌ها درباره باغات بود. رییس شورای شهر تهران درباره ماجرای ارسال نامه جعلی از دفتر علیرضا احمدی رییس شورای عالی استان‌ها به وی گفت: در ابتدا نامه‌ای از طریق سامانه دولت بدون شماره و امضا درباره مصوبه شورای عالی استان‌ها درباره باغات آمد. سپس بنده این نامه را پیگیری کردم و اواخر اسفند ماه نامه‌ای از شورای عالی استان‌ها به آقای قالیباف همراه با شماره نزد بنده آمد و پس از ارسال این نامه و مشخص شدن تناقضات این نامه، جلسات اضطراری گذاشتیم اما همان شب آقای احمدی مصاحبه‌ای با صدا و سیما انجام داد. هاشمی افزود: آقای احمدی در این مصاحبه اعلام کردند که موضوع نامه ابلاغ شده و در صورت عدم عمل به آن برخورد قضایی خواهد شد. به همین منظور بنده این موضوع را در جلسه هیات‌رییسه یکشنبه گذاشتم و در جلسه هیات‌رییسه اخباری از دفتر آقای احمدی به بنده رسید مبنی بر اینکه جعلیاتی در دفتر ایشان رخ داده است. بنده همان زمان با آقای احمدی و مجلس صحبت کردم و ایشان گفتند که موضوع ذکر شده هنوز مسیر قانونی را طی نکرده است و هنوز قابل اجرا نیست. وی در پاسخ به اینکه آیا احمدی جعلی بودن نامه را پذیرفت یا خیر، پاسخ داد: بله. البته بنده متوجه نشدم که این نامه جعلی بود یا اشتباهی رخ داده بود. تصور می‌کنم که اشتباهی رخ داده باشد. اما نامه‌های دیگری به غیر از این مصوبه وجود دارد که آنها می‌تواند جعلی باشد. به هر حال ما در شرایطی قرار گرفتیم که قرار است همان مصوبات قبلی را اجرا کنیم تا اخبار جدید به ما داده شود.

    گزینه‌های شهری کاهش شیوع کرونا

هاشمی همچنین در حاشیه جلسه دیروز شورای شهر در واکنش به وضعیت قرمز شهر تهران و پیشنهاد تعطیلی ۱۰ روزه شهر گفت: شرایط بحرانی است و ستاد ملی کرونا جلسات جدی را برگزار کرده است. موضوع طرح ترافیک نیز مطرح است اما باید گفت که تعطیلی طرح ترافیک به شورای شهر بستگی ندارد. وی افزود: تعطیلی شهر تهران نیز جزو وظایف ما نیست. اما شورای شهر کمیته مربوط به کرونا را فعال کرده و در حال رصد شرایط هستیم. به ویژه در بهشت زهرا به رقم کم‌تر از ۲۰ متوفی در روز رسیده بودیم و این عدد تثبیت شده بود اما در حال حاضر این رقم به بیش از ۵۰ و نزدیک به ۶۰ فوتی در روز رسیده است. رییس شورای شهر تهران عنوان کرد: روز دوشنبه این عدد ثابت بوده و ۵۳ یا ۵۴ بود اگر این موضوع ادامه پیدا کند، ما آن را در شورا به بحث می‌گذاریم. هاشمی درباره وضعیت حمل‌و‌نقل عمومی در شرایط قرمز کرونایی تصریح کرد: اخیراً گزارشی از اتحادیه بین المللی حمل و نقل عمومی داشتیم مبنی بر اینکه اگر مسافران مدتی کم‌تر از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در وسایل حمل و نقل عمومی باشند، خطر کم‌تری آنها تهدید می‌کند اما اگر طولانی مدت در واگن‌ها باشند و آلودگی نیز وجود داشته باشد، خطر وجود دارد. وی در خصوص تهویه‌های وسایل حمل و نقل عمومی عنوان کرد: در این باره نیز عملیاتی انجام شد تا هوا از بیرون گرفته شود و هوای داخل کابین گردش نیابد و این اتفاق در فن‌های مترو رخ داده است. می‌دانید که در ایام نوروز تعداد مسافران به کمتر از ۳۰۰ هزار نفر می‌رسد و هنوز تعداد مسافران افزایش نیافته است. تعداد مسافران در حالت عادی به بیش از یک میلیون نفر رسیده بود و پیش بینی می‌کنیم که تعداد مسافران طی یک هفته آینده افزایش یابد و در این یک هفته نیز برای آن تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

    زیان انباشته مانع ورود«همشهری» به بورس

پیروز حناچی، شهردار تهران نیز در جلسه علنی دیروز شورای شهر عملکرد شهرداری در سال گذشته را تشریح کرد. حناچی با اشاره به اینکه سال ۹۹ یکی از سخت‌ترین سال‌های مدیریت شهری بوده است، تورم شدیدی که تأثیر خودش را بر روی افزایش بهای خدمات شهری و کاهش درآمدها گذاشته در کنار شرایط کرونایی با توجه به قول‌هایی که مدیریت شهری پنجم به مردم برای رعایت انضباط مالی و فیزیکی داده کار را سخت‌تر کرد. وی افزود: ما نیازمند این هستیم که یک دوره به‌طور کامل تجربه انضباط شهری داشته باشیم تا این مساله نهادینه شود و هر کسی که مدیر شهر می‌شود این ریل را تعقیب کند. در قانون برنامه سوم و هم بودجه سالانه اثر آن را دیده‌ایم. شهرداری با اشاره به اینکه آمارهایی که نشان می‌دهد، تحقق بودجه بیش از ۹۰ درصد تا اوایل اسفندماه اتفاق افتاده است، گفت: مشکل اوراق مشارکت سال ۹۹ با عاملیت بانک شهر حل شد. حناچی گفت: طبق قول داده‌شده موضوع بورسی شدن همشهری و شهروند تعقیب شد و شهروند مشکلات کمتری در این زمینه دارد و همشهری به دلیل زیان انباشته با مشکلاتی مواجه است.

    بخشنامه حاجی فیروز باید لغو شود

در رویدادی دیگر، محمدجواد حق‌شناس، رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران نیز در جلسه دیروز شورای شهر در واکنش به گزارش اقدامات نوروزی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران گفت: از معاونت اجتماعی شهرداری تشکر می‌کنم که در ایام تعطیلی شهر تلاش کردند و لحظات خوبی را برای شهروندان رقم زدند. وی عنوان کرد: شأن سیاست‌گذاری شأن شورا و شأن اجرا برای شهرداری است. ما در این دوره برای اولین بار نوروز خوانی را آغاز کردیم و شهرداری هم در ادوار مختلف برای مساله شادی در نوروز اقدام کرده است. امسال نیز شاهد برنامه‌های ارزشمندی بودیم به ویژه حضور موسیقی اقوام که به‌شدت مورد توجه قرار گرفت. او با اشاره بر بخش نامه معاون اجتماعی شهرداری درباره حاجی فیروز ابراز داشت: متأسفانه موضوعی نا به جا با بخش نامه آقای جوادی یگانه معاون اجتماعی شهرداری در کشور رخ داد. نژاد پرستی هیچ موضوعیتی در کشور نداشت و بخش‌نامه‌پذیر نبود شاید شأن دانشگاهی آقای یگانه این بوده که سیاه بودن چهره حاجی فیروز جنبه جامعه شناسی دارد اما نباید این مساله مورد اشتباه یا پژوهش و دخیل با نگاه غرب قرار گیرد چراکه شروع موضوعی است که در کشور وجود نداشته و متأسفانه موجب سوءاستفاده رسانه‌های خارجی شد. حق شناس تاکید کرد: این امر نباید رخ می‌داد و شهرداری باید بداند که کجا قرار دارد و باید بداند که نباید سیاست‌گذاری کند و لازم است این بخشنامه تغییر کند.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران