شماره امروز: ۵۴۷

معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان مدیریت برنامه و بودجه خبر داد

| | |

معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان مدیریت برنامه و بودجه گفت: کسانی که تحت پوشش نظام مدیریت خدمات کشوری هستند قانون متناسب‌سازی و همسان‌سازی را باقوت برای آنها درسال ۱۴۰۰ اجرا خواهیم کرد.

 معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان مدیریت برنامه و بودجه گفت: کسانی که تحت پوشش نظام مدیریت خدمات کشوری هستند قانون متناسب‌سازی و همسان‌سازی را باقوت برای آنها درسال ۱۴۰۰ اجرا خواهیم کرد.  دکتر نوبخت در گفت‌وگو با ایسنا افزود: قطعا برای سال ۱۴۰۰ استخدامی داریم و در واقع ما اجازه استخدام یک سوم تعدادی که بازنشسته می‌شوند را داریم ضمن اینکه ۵۳ هزار مجوز استخدامی که سال گذشته برای وزارت بهداشت ودرمان صادرشده بود اجرایی می‌شود و همچنین هرسال برای فرهنگیان هم برنامه استخدام داریم که تعدادش را به سازمان اموراداری و استخدامی اعلام می‌کنیم. رییس سازمان مدیریت برنامه وبودجه ادامه داد: کسانی که تحت پوشش نظام مدیریت خدمات کشوری هستند قانون متناسب‌سازی و همسان‌سازی را باقوت برای آنهادرسال ۱۴۰۰ اجرایی خواهیم کرد. وی بیان کرد: همچنین برای کسانی که در نظام تامین اجتماعی دستمزد و مستمری دریافت می‌کنند بالغ بر۹۰ هزار میلیارد تومان درسال جاری جهت همسان‌سازی حقوق‌شان پیش‌بینی شده است، همین‌طور قانون تسری را برای کارکنان زحمت کش زندان‌ها قطعا اجرایی می‌کنیم. نوبخت درادامه گفت: همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز در سال‌جاری اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

   اطلاعات بدهید، حقوق بگیرید!

دستگاه‌های اجرایی نهایت باید تا خرداد ماه اطلاعات فردی، استخدامی، احکام کارگزینی یا قرارداد کارکنان خود را در سامانه پاکنا ثبت کنند؛ هر گونه پرداختی از این زمان مشروط به ثبت اطلاعات خواهد بود.  به گزارش ایسنا، ثبت اطلاعات کارکنان در سامانه پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری (پاکنا) از گذشته مورد تاکید بوده و در قانون بودجه ۱۳۹۹ و همچنین قانون بودجه سال جاری دستگاه‌ها مکلف به انجام آن هستند.  این تکلیف به منظور ساماندهی نیروی انسانی، کارکنان دولت و انضباط مالی است که در قوانین بودجه تکلیف می‌شود و درج این اطلاعات حقی را برای استخدام یا به‌کارگیری اشخاص ایجاد نمی‌کند. 

این در حالی است که در تبصره ۲۰ قانون بودجه ١٤٠٠ جریان ثبت اطلاعات کارکنان مورد تاکید قرار گرفته و دستگاه‌های اجرایی مکلف شده‌اند اطلاعات فردی، استخدامی، احکام کارگزینی یا قرارداد منعقده کارکنان را در سامانه پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری (پاکنا) ثبت یا به روز رسانی کنند. کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادهای کار معین، کارگری و کارکنان حوزه سلامت بر اساس قانون مربوط به خدمات پزشکان و پیراپزشکان و سایر کارکنان که بر اساس ضوابط و مقررات مربوط به موجب حکم یا قرارداد مقام صلاحیت‌دار در یک دستگاه اجرایی به خدمت گرفته می‌شوند شامل این تکلیف برای ثبت اطلاعات خواهید بود.

با توجه به ضرورت اعلام اطلاعات مربوط به کارکنان، پرداخت‌ها نیز مشروط به آن شده است؛ به‌طوری که از خرداد امسال، تخصیص اعتبار حقوق کارکنان صرفا بر اساس اطلاعات سامانه پاکنا انجام می‌شود و هر گونه پرداخت مستقیم، مستمر و غیر مستمر به کلیه کارکنان دستگاه‌های اجرایی از محل اعتبار هزینه‌ای و منابع عمومی و اختصاصی صرفا پس از ثبت اطلاعات در این سامانه است.

در سال گذشته نیز در قانون بودجه تاکید شده بود که دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می‌کنند مکلفند اطلاعات کارکنان را در سامانه کارمند ایران و سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت یا به روز رسانی کنند و هر گونه پرداخت مستقیم و مستمر به کلیه کارکنان دستگاه‌های اجرایی در واقع مشروط به این ثبت اطلاعات شده بود. 

اما سازمان اداری و استخدامی تا کنون گزارشی از روند ثبت اطلاعات و عملکرد دستگاه‌ها در اجرای این تکلیف قانونی به صورت عمومی منتشر نکرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران