شماره امروز: ۵۴۷

سفرهای اتوبوسی به مقاصد خارجی در نوروز حذف شد

| | |

در روزهایی که به نام کرونا، محدودیت سفر با وسیله نقلیه شخصی به شهرهای قرمز و نارنجی منع می‌شود اما اجازه سفر با وسایل نقلیه عمومی همچون اتوبوس‌های بین‌شهری، هواپیما و قطار داده شده است،

گروه راه و شهرسازی|

در روزهایی که به نام کرونا، محدودیت سفر با وسیله نقلیه شخصی به شهرهای قرمز و نارنجی منع می‌شود اما اجازه سفر با وسایل نقلیه عمومی همچون اتوبوس‌های بین‌شهری، هواپیما و قطار داده شده است، برخی گزارش‌های میدانی حاکی از تخلف شرکت‌های مسافری و رانندگان اتوبوس در رعایت پروتکل‌های بهداشتی مبنی بر سفر با 50 درصد ظرفیت مسافری است. شرکت‌های متخلف ترفندهای خاصی را استفاده می‌کنند اما یکی از این ترفندها، فروش بلیت هر صندلی مجاز اتوبوس به دو نفر است. بلیتی که با کد ملی جعلی به دو نفر فروحته می‌شود و در نهایت دو مسافر مجبور هستند در کنار هم و روی دو صندلی به هم چسبیده و بدون فاصله اجتماعی سفر خود را انجام دهند. آن گونه که تسنیم گزارش کرده، در حالی مطابق مصوبه ستاد ملی کرونا فقط باید بلیت صندلی‌های کنار پنجره اتوبوس فروخته شود که برخی شرکت‌ها با ترفندی تمام ظرفیت صندلی‌های خود را به فروش می‌رسانند، آنهم در شرایط سخت شیوع ویروس کرونا. خانم باغستان یکی از افرادی است که بنا به توصیه مسوولان دولتی در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا دوشنبه گذشته 18 اسفند 99 برای انجام یک سفر ضروری از اصفهان به تهران از اتوبوس استفاده کرد. سفری که در آن نه تنها پروتکل‌های ابلاغی از ستاد ملی مبارزه با کرونا رعایت نشد، بلکه پیگیری‌های بعدی برای برخورد با این تخلف نیز به گفته وی فعلا به جایی نرسیده است. او گفته است: 15 اسفندماه امسال یعنی جمعه هفته قبل برای روز 18 اسفند بلیت اتوبوس شرکت همسفر را خریداری کردم. زمانی که وارد اتوبوس شدم در کمال تعجب شخص دیگری روی صندلی بنده نشسته بود که اتفاقا بلیت وی نیز هم شماره صندلی من بود! وی ادامه داد: به این مساله اعتراض کردم که شرکت همسفر تاکید کرد طرح فاصله‌گذاری لغو شده و باید مسافران کنار یکدیگر بنشینند. وی با یادآوری اینکه این موضوع را به اطلاع معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی رساندم، افزود: با پیگیری‌‌های فراوان متوجه شدم که شرکت اتوبوسرانی، برای اینکه 100 درصد صندلی اتوبوس را به فروش برساند از کد ملی 1234567899 استفاده می‌کند. باغستان در این باره توضیح داد: در اتوبوسی که بنده بلیت صندلی آن را خریداری کرده بودم باید 16 نفر صندلی به فروش می‌رسید، اما شرکت اتوبوسرانی تمام 25 صندلی موجود را با استفاده از کد ملی که وجود خارجی ندارد به فروش رسانده است. وی یادآور شد: متاسفانه در زمان فروش بلیت اتوبوس برخلاف ادعای مسوولان مربوطه هیچ احراز هویتی انجام نمی‌شود و بلیت یک صندلی به اسم چند نفر صادر می‌شود. بنده شخصا دیدم بلیت مسافرانی که به اسم خانواده کنار هم نشسته بودندبه اسم یک نفر صادر شده و هیچ مشخصاتی از شخص کناری در بلیت نبود! در واقع چنانچه اتفاقی برای شخصی که هیچ هویتی ندارد بیفتد، کسی پاسخگو نیست و در صورت فوت نیز نیمه هیچ تعهدی ندارد. وی بیان کرد: پیگیر‌های فراوانی برای جلوگیری از بروز این اتفاق انجام داده‌ام اما متاسفانه فعلا به جایی نرسیده است. با پیگیری معاون وزیر راه و شهرسازی مدیر شرکت مسافربری نیز با بنده تماس گرفت اما حرف‌های بی‌ربطی را مطرح کرد. وی با ارایه بلیت خود و مسافری که هر دو یک صندلی را خریداری کرده بودند، گفت: از وزارت راه و شهرسازی، سازمان راهداری و نهادهای نظارتی خواهش می‌کنم با توجه به خطر کرونا به خصوص نوع انگلیسی آن با شرکت‌های مسافربری متخلف برخورد کرده و با آنها مماشات نکنند.

     حذف سفرهای خارجی

احمدرضا عامری، رییس اتحادیه کشوری شرکت‌های تعاونی حمل و نقل مسافر با بیان اینکه تمام ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی جاده‌ای برای انجام سفرهای نوروزی آماده باش هستند، اظهار کرد: نوروز امسال متفاوت از سال‌های گذشته است و در شرایط برگزاری سفرها ابهاماتی وجود دارد اما تمام ناوگان اعم از اتوبوس، مینی بوس و سواری کرایه برای پاسخ به تقاضای مسافران در حالت آماده باش هستند. وی در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به احتمال ممنوعیت جابه‌جایی مسافر با حمل و نقل عومی جاده‌ای بین شهرهای قرمز و نارنجی گفت: تا به امروز هیچ ممنوعیتی برای تردد به شهرهای مختلف با انواع رنگ‌ها به ما اعلام نکرده‌اند و پیش‌فروش بلیت به همه شهرها انجام شده است. رییس اتحادیه کشوری شرکت‌های تعاونی حمل و نقل مسافر تاکید کرد: تا به امروز منع فروش بلیت برای یک شهر یا استان خاصی را اطلاع نداده‌اند و به محض اینکه سفر به شهری ممنوع اعلام شود بلیت‌ها مسترد و جابه‌جایی مسافر به آن نقطه لغو می‌شود. عامری همچنین از حذف سفرهای زمینی با حمل و نقل عمومی زمینی به کشورهای خارجی خبر داد و گفت: سال‌های گذشته برای ایام نوروز بلیت اتوبوس به مقاصد گرجستان، ترکیه، ارمنستان، افغانستان، عراق و آذربایجان به فروش می‌رفت اما امسال سفر جاده‌ای به مقاصد خارجی نداریم. وی درباره الزام رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در تمام ناوگان جاده‌ای اظهار کرد: تمام ناوگان طبق دستورالعمل ستاد ملی مبارزه با کرونا باید 50 درصد ظرفیت خود مسافر پذیرش کنند و ما به رانندگان تاکید کرده‌ایم که این پروتکل‌ها را به اجرا برسانند و اساسا در ترمینال‌ها بیش از ظرفیت 50 درصد بلیت فروشی انجام نمی‌شود. رییس اتحادیه کشوری شرکت‌های تعاونی حمل و نقل مسافر افزود: اگر مسافران شاهد عدم اجرای این پروتکل‌ها بودند می‌توانند این تخلف را به مرجع مربوطه گزارش دهند. عامری همچنین درباره افزایش نرخ بلیت اتوبوس در ایام نوروز اظهار کرد: اولا که نرخ گذاری بلیت اتوبوس هنوز از دولت خارج نشده است و اینکه گفته می‌شود نرخ گذاری در شورای عالی ترابری انجام می‌شود و دیگر در اختیار دولت نیست، اظهارنظر درستی نیست چراکه شورای عالی ترابری هم در اختیار دولت است. وی ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که علاوه بر برگشت یکسر خالی اتوبوس‌ها در ایام نوروز امسال به دلیل رعایت پروتکل‌ها فقط  برای 50 درصد ظرفیت ناوگان بلیت فروشی می‌شود و باید در نرخ‌گذاری بلیت تمام این موضوعات در نظر گرفته شود. رییس اتحادیه کشوری شرکت‌های تعاونی حمل‌و‌نقل مسافر ادامه داد: طبق گزارش آنالیز قیمت‌ها که توسط دولت تهیه شده در حال حاضر قیمت بلیت اتوبوس یک چهارم نرخ واقعی آن است.  

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران