شماره امروز: ۵۴۷

| | |

آن‌گونه که «ایلنا» گزارش داده است، طبق اسناد به دست آمده در جریان انتخاب شریک اپراتور هندی بندر شهید بهشتی، وزارت راه و شهرسازی، سازمان بنادر و بنیاد مستضعفان یک شرکت تحریمی را برای بندر مستثنی از تحریم انتخاب کردند

آن‌گونه که «ایلنا» گزارش داده است، طبق اسناد به دست آمده در جریان انتخاب شریک اپراتور هندی بندر شهید بهشتی، وزارت راه و شهرسازی، سازمان بنادر و بنیاد مستضعفان یک شرکت تحریمی را برای بندر مستثنی از تحریم انتخاب کردند که با عدم پذیرش این شرکت، بلافاصله با ترک تشریفات اقدام به تاسیس یک شرکت دیگر با سرمایه 300 هزار تومانی کردند. خرداد ماه سال ۹۵ موافقت‌نامه تاسیس دالان تجاری ایران، هند و افغانستان تحت عنوان توافق‌نامه چابهار، بین روسای جمهور این سه کشور امضا شد و به تصویب مجالس کشورهای مذکور هم رسید. یکی از موضوعات این موافقت‌نامه ورود یک شرکت هندی به بندر شهید بهشتی چابهار بود و براساس این توافقنامه، اپراتوری بندر شهید بهشتی چابهار به یک شرکت هندی واگذار شد. دی ماه سال ۹۷ دفتر شرکت هندی‌ای پی جی ال به صورت رسمی در منطقه آزاد چابهار اجرای قرارداد فعالیت موقت خود را به مدت ۲ سال در بندر شهید بهشتی شروع کرد تا در صورت انجام تعهداتش از جمله تجهیز بندر با تجهیزات مورد نیاز، وارد پروسه قرارداد ۱۰ ساله با سازمان بنادر و دریانوردی شود.  شرکت‌ای پی جی ال هند، تصمیم به انتخاب پیمانکار ایرانی واجد شرایط برای انجام امور عملیاتی و بازرگانی گرفت که در همان ابتدا طی مناقصه‌ای که در سفارت هند برگزار شد، یک شرکت خدمات دریایی – بندری متعلق به بخش خصوصی انتخاب شد و به عنوان پیمانکار‌ای پی جی ال برای اجرای تعهدات محول شده، آغاز به کار کرد. اما شیب تند رشد در بندر شهید بهشتی باعث شد تا اراده نهادهایی که همواره مدعی عدم رقابت با بخش خصوصی هستند، برای حضور در بندر چابهار برانگیخته شود.

قرارداد شریک ایرانی‌ای پی جی ال امسال به پایان رسید و برای انتخاب پیمانکار جدید یا تداوم فعالیت اپراتور پیشین، مناقصه‌ای برگزار و ۴ شرکت از جمله شرکت خدمات بندری سینا (وابسته به بنیاد مستضعفان)، شرکت گلف اجنسی، شرکت مسلم چابهار و شرکت کاوه در این مناقصه حضور یافتند و مدارک متقاضیان از طریق سفارت هند در تهران در آبان ماه سال جاری (۲۸ اکتبر ۲۰۲۰) جمع‌آوری و همان روز برگه ارزیابی فنی گشوده شد. آذر ماه امسال (اول دسامبر ۲۰۲۰) پیشنهادات مالی شرکت‌کنندگان در مناقصه باز شد و همان روز شرکت وابسته به بنیاد مستضعفان یعنی شرکت سینا حائز ارایه ارزانترین پیشنهاد قیمت به عنوان ایفاگر نقش پیمانکار شرکت ایندیا پورتز گلوبال منطقه آزاد چابهار شناسایی شد. شرکت زیرمجموعه بنیاد مستضعفان در حالی در این مناقصه شرکت و انتخاب شد که این شرکت متاسفانه در سال‌ جاری تحت تحریم قرار گرفته و مهم‌ترین مزیت حضور هندی‌ها در بندر شهید بهشتی این بوده که توانست این بندر را از تحریم‌های ظالمانه امریکا مستثنی کند اما با این تصمیم، منافع ملی در معرض یک تهدید جدی قرار گرفت.

طبق مدارک موجود در حالی که شرکت سینا به فرابورس نامه اطلاع‌رسانی از برنده شدن در مناقصه را ارسال می‌کند تا فرابورس این اطلاعات را منتشر کند، شرکت هندی به دلیل تحریم بودن سینا، قرارداد پیمانکاری را با این شرکت منعقد نمی‌کند.

اما در حالی که انتظار می‌رفت مناقصه دیگری برگزار شود، در یک اقدام عجیب و غیر منتظره که نام دقیق‌تر آن تخلف است، در بیست و پنجم دیماه شرکتی به نام «کیهان شیران زرین» به عنوان پیمانکار جدید شرکت ایندیا پورتز گلوبال منطقه آزاد چابهار در بندر شهید بهشتی کار خود را آغاز کرد. نکته حائز اهمیت این است که طبق مدارک موجود این شرکت چند روز پیش از تاریخ فوق تاسیس شده و سرمایه اولیه آن تنها ۳۰۰ هزار تومان است و مدیران تصمیم ساز کشور شرکتی با این پشتوانه مالی را وارد یکی از آینده دارترین بنادر کشورمان که تنها بندر اقیانوسی ایران است، می‌کنند. سوالی که پیش می‌آید این است که چطور شده یک شرکت تازه تاسیس توانسته در چند روز تمام مجوزهای مورد نیاز برای حضور در چنین پروژه پیمانکاری را اخذ کند؟

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران