شماره امروز: ۵۴۷

| | |

طبق گزارش و اطلاعات مرکز آمار ایران، تورم سالانه مسکن در سال ۹۹ در حال افزایش است، به‌طوری که نرخ آن در دی ماه به ۷۱.۸ درصد رسید.

تورم سالانه مسکن  به 72 درصد رسید 

طبق گزارش و اطلاعات مرکز آمار ایران، تورم سالانه مسکن در سال ۹۹ در حال افزایش است، به‌طوری که نرخ آن در دی ماه به ۷۱.۸ درصد رسید. به گزارش فارس، گزارش و اطلاعات مرکز آمار ایران از وضعیت تورم مسکن در سال ۹۹ نشان می‌دهد تورم سالانه آن در حال افزایش است، به طوری که در دی ماه به ۷۱.۸ درصد رسید. عدد شاخص در دی ماه ١٣٩٩ بر اساس ماه پایه فروردین ١٣٩٥ به عدد ٦٣٨,٣ رسید که نسبت به ماه قبل ٨.٢ درصد افزایش داشته است. منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در دی ماه ١٣٩٩ به عدد ٩٠,٤ درصد رسیده است؛ یعنی خریداران باید برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به دی ١٣٩٨، ٩٠.٤ درصد بیشتر پرداخت کنند. تورم نقطه‌ای این ماه در مقایسه با ماه قبل (٨٣,٠) ٧.٤ واحد درصد افزایش یافته است. منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به عدد شاخص ماه قبل است که در دی ماه ١٣٩٩ این اطلاع به عدد ٨,٢ درصد رسیده است. تورم ماهانه دی در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (٨.٥- درصد)، ١٦.٧ واحد درصد افزایش داشته است. منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل است. نرخ تورم سالانه دی ماه ١٣٩٩ املاک مسکونی شهر تهران به عدد ٧١,٨ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٦٨,٢)، ٣.٦ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

درج نام مجری در پروانه‌های ساختمانی از ابتدای اسفند

بر اساس اعلام سازمان نظام مهندسی از ابتدای اسفندماه با هدف افزایش کیفیت ساخت‌و ساز و ایمنی ساختمان‌سازی در پایتخت، نام سازنده ذی‌صلاح در شناسنامه فنی و ملکی ساختمان قید خواهد شد. به گزارش ایرنا، شهاب سعادت نژاد، رییس انجمن صنفی کارفرمایی سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران دیروز در پایان همایش نقش سازنده ذی‌صلاح و صدور شناسنامه فنی و ملکی در صنعت ساختمان در جمع خبرنگاران گفت: این همایش با هدف پیگیری اجرای تفاهم نامه استفاده از خدمات سازنده ذی‌صلاح بین شهرداری تهران و شورای شهر و سازمان نظام مهندسی تهران برگزار شد و با هدف افزایش ایمنی در ساختمان‌سازی در پایتخت از ابتدای اسفند نام سازنده ذی‌صلاح در شناسنامه فنی و ملکی ساختمان قید خواهد شد. وی ادامه داد: در قانون به صراحت آمده است که در کار ساخت و ساز باید از افراد دارای صلاحیت استفاده شود این افراد، پروانه و مجوز خود را از وزارت راه دریافت می‌کنند و به صورت شخصی و حقوقی می‌توانند مطابق شیوه نامه وارد صنعت ساخت وساز شوند. وی گفت: بر اساس تفاهمنامه‌ای که با شورای شهر و نظام مهندسی معنقد شده است از تاریخ اول اسفند در تمام ساخت و سازها از افراد و شرکت‌های سازنده به عنوان ذی صلاح نام برده خواهد شد تا ایمنی و کیفیت ساخت و سازها افزایش یابد. اکنون زیر ساخت‌های لازم فراهم است تا بتوانیم در ساخت و ساز شهری به کمک سازمان نظام مهندسی شاهد حضور افراد دارای صلاحیت باشیم تا بتوانیم برکیفیت و عمر ساختمان اضافه کنیم. علیرضا میرجعفری، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز در جمع خبرنگاران گفت: مردم در تهران هربار از ترس زلزله به خودروهای خود پناه می‌برند و اگر می‌خواهیم به این وضعیت پایان داده شود باید بحث نظارتی و مجری صلاح را هنگام ساخت و ساز تقویت کنیم. میرجعفری با بیان اینکه طی ۲ سال اخیر حدود ۹۰ درصد ساخت و سازها در پایتخت ایمن شده است، گفت: از شهرداری و ارگان‌های دیگر تقاضا داریم تعامل خود را با نظام مهندسی تقویت کنند تا  باتخلفات احتمالی برخورد شود. درج نام ذی صلاح در شناسنامه فنی اولین قدم است.

بارش 4 روزه برف و باران  از امروز در کشور 

کبری رفیعی، کارشناس سازمان هواشناسی گفت: امروز آخرین روز آلودگی هوا در کلان‌شهرها است و با ورود سامانه بارشی جدید به کشور بارش‌ها از غرب آغاز و روز دوشنبه در شرق سواحل خزر پایان می‌یابد. رفیعی در گفت‌وگو با ایرنا درباره وضعیت جوی کشور گفت: از اواخر وقت پنجشنبه سامانه بارشی جدیدی وارد کشور می‌شود که موجب بارندگی و کاهش نسبی دما در منطقه غرب و شمال غرب خواهد شد.‌ همچنین روز جمعه بارش‌ها در استان‌هایی که در دامنه‌های جنوبی البرز غربی و مرکزی قرار دارند آغاز خواهد شد. به گفته رفیعی، روزهای شنبه و یکشنبه بارش‌ها شدت بیشتری خواهد داشت و گستره بارش‌ها غرب و سواحل دریای خزر را در برمی‌گیرد و روز دوشنبه فعالیت این سامانه به شرق سواحل دریای خزر محدود می‌شود و به تدریج کشور را ترک می‌کند. کارشناس سازمان هواشناسی گفت: در این مدت، بارش‌ها در ارتفاعات و مناطق سردسیر به شکل برف خواهدبود و در مناطق غرب و جنوب غرب همراه با رعد و برق و در مناطق مستعد وقوع تگرگ پیش بینی می‌شود. وی ادامه داد: از آنجایی که این سامانه بارشی با جریانات جنوبی گرم همراه است در دامنه رشته کوه البرز سبب ذوب برف و افزایش حجم روان آب در مناطق کوهپایه‌ای خواهد شد. رفیعی گفت: دمای هوا از روز جمعه در شمال غرب و غرب کشور بین ۵ تا ۱۰ درجه، از روز شنبه در سواحل دریای خزر بین ۶ تا ۱۰ درجه و روز یکشنبه در مناطق شرق و جنوب و مرکز کشور کاهش دما بین ۶ تا ۸ درجه خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران