شماره امروز: ۵۴۷

رییس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران با تشریح حقوق از دست رفته شهرداری در واگذاری‌ها و مشارکت‌ها اعلام کرد

| | |

سید محمود میرلوحی، رییس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران گفت: سید محمود میرلوحی، رییس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران اعلام کرده است که بی‌نصیب‌ترین شریک در پروژه‌های شراکتی پایتخت، شهرداری تهران بوده است

سید محمود میرلوحی، رییس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران گفت: سید محمود میرلوحی، رییس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران اعلام کرده است که بی‌نصیب‌ترین شریک در پروژه‌های شراکتی پایتخت، شهرداری تهران بوده است. در این حال، ۱۸۰ پروژه مشارکتی شهرداری در بخش‌های مختلف از سال ۹۰ قفل شده‌اند. میرلوحی با اشاره به واگذاری‌های پر نقص املاک شهرداری تهران به برخی از پروژه‌هایی که حقوق شهرداری در آنها نادیده گرفته شده، اشاره کرد و گفت: ۱۵ پروژه بزرگ واگذار شده داریم که در آن سهم و حقوق شهرداری مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. از املاک شهرداری، یک ملک تجاری داریم که در سال ۹۲ با پروانه تجاری به قیمت متری ۳۵۰ هزار تومان واگذار شده است یا ملکی را به یک خیریه در سال ۹۲ یا ۹۳ واگذار کرده‌اند که بطور متوسط متری ۱۳۰ هزار تومان واگذار شده است. حتی ملکی با قیمت ۶۵ هزار تومان هم واگذار شده است. اینها چطور با این قیمت‌های نازل واگذار شده‌اند؟  رییس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایلنا، اظهار کرد: در تهران بطور متوسط شاهد 10 دوره جهش و رکود در حوزه مسکن بوده‌ایم که به موازات آن در شهرداری نیز دچار فراز و فرودهای متعددی شده‌ایم، چرا که شهرداری نیز یک طرف این اتفاقات بوده و از ابتدای دهه ۹۰ پروژه‌های مشارکتی متعددی را شروع کرده است. میرلوحی با اشاره به نامشخص بودن مدل مشارکت شهرداری گفت: شهرداری هرجا ملکی داشته وارد تعامل شده، اما چگونگی انعقاد قراردادها، مدل مشارکت شهرداری، ساختار مشارکتی و مواردی از این دست مشخص نبوده است.  او با اشاره به سند جامع سرمایه‌گذاری در شهرداری گفت: در پی این مساله تمام تلاش خود را به کار گرفتیم و سال گذشته برای اولین‌بار سند جامع سرمایه‌گذاری شهر تهران را به تصویب رساندیم که براساس آن معلوم شد، سازمان سرمایه‌گذاری باید فعالیت‌های مشارکتی شهرداری را برعهده بگیرد و گام موثری در ساماندهی پروژه‌های شهرداری تهران رخ داد. رییس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران با بیان اینکه یک درهم ریختگی در پروژه‌های مشارکتی شهرداری وجود دارد، ادامه داد: برای مثال یک پروژه در منطقه ۱۷ چهار بار توسط بخش‌های مختلف شهرداری دست به دست شده، در حالی که شریک پروژه یک نفر بوده است. 

    قفل 180 پروژه‌ مشارکتی از سال ۹۰ 

او با اشاره به قفل شدن پروژه‌های مشارکتی از سال ۹۰ افزود: پروژه‌های مشارکتی شهرداری از سال ۹۰ قفل شده است و امروز با ۱۸۰ پروژه مشارکتی مواجه هستیم که در بخش‌های مختلفی قفل شده‌اند و به هرکدام از پرونده‌ها که ورود می‌کنیم، می‌بینیم در بین سازمان املاک، سازمان توسعه سرمایه‌گذاری و مناطق در وضعیت عجیبی قرار دارند و از آنجایی که قانون مشخصی نداشته‌اند، در نتیجه مراتب اداری و اجرایی در بخش‌های مختلف و همچنین اختیارات و واگذاری‌ها در این پروژه‌ها روشن نبوده است. 

  اعلام پروژه‌های شاخص مشارکتی بلاتکلیف

میرلوحی با اشاره به برخی پروژه‌های شاخص مشارکتی که همچنان بلاتکلیف هستند، گفت: پروژه صبا در خیابان مطهری، الماس کریمخان، میدان صادقیه، پروژه آتیه، مژده از جمله پروژه‌های بلاتکلیف هستند. 

    مغبون بزرگ

رییس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه شهرداری بی‌نصیب‌ترین بخش در تحولات اقتصادی تهران بود، افزود: شهرداری مالک ۷۰ درصد املاکی است که در شهر توسعه پیدا کرده و امروز کم نصیب‌ترین در املاک شهر است و دارایی‌هایش خیلی کم است.  او با بیان اینکه شهرداری در 10 سال گذشته از این حجم از پروژه‌ها عایدی نداشته است، اضافه کرد: در برخی از سال‌ها حتی ۱۰۰ میلیارد تومان هم دست شهرداری را نگرفته است و سازمان سرمایه‌گذاری تازه در سال جاری توانست گره‌هایی را باز کند که براساس آن توانستیم ۴ هزار میلیارد تومان از منابع را در اختیار مترو قرار دهیم، در حالی که در ده سال گذشته ۱۰۰ میلیارد تومان هم از این ۱۸۰ پروژه عاید شهرداری نشده بود. میرلوحی با اشاره به پروژه‌ بام‌لند گفت: پروژه‌هایی مانند بام لند باید از نو کارشناسی و ارزیابی شوند و اگر حقی از شهرداری ضایع شده به آن برگردانده شود.۷ سال پیش که این پروژه کلید خورد شرایط مانند امروز نبود، اما وضعیت قابل پیش‌بینی بود. صندوق احیای سازمان میراث در کویر هم قراردادهای ۱۵ ساله می‌بندد، اما در اینجا برای یک پروژه در دل تهران یک قرارداد ۲۵ ساله با این ارقام بسته می‌شود. او ادامه داد: متاسفانه ساختار حقوقی و اقتصادی شهرداری آن‌گونه که باید عمل نکرده و با شناخت از تهران این اتفاق رخ داده است و چطور می‌توانند بگویند در جریان حوداث نبودند؟ 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران