شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه زمین‌های مسکن مهر محل درآمدزایی دولت شد، ‌گفت: دولت زمین مسکن مهر را فروخت و جای دیگری هزینه کرد.

معاون مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه زمین‌های مسکن مهر محل درآمدزایی دولت شد، ‌گفت: دولت زمین مسکن مهر را فروخت و جای دیگری هزینه کرد. امیررضا شاهانی در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار کرد: بانک‌ها مکلف شده‌اند تا 160 هزار میلیارد در سال تخصیص دهند که حدود 70 درصد قیمت تمام شده مسکن در طرح جهش تولید و تامین مسکن است. این قیمت منهای هزینه زمین است که قرار است به صورت 99 ساله در طرح مذکور تامین شود. وی تصریح کرد: در واقع 30 درصد از قیمت تمام شده واحدهای مسکن طرح جهش تولید توسط متقاضیان تامین می‌شود که این عدد در روستاها کمتر و در شهرهای کوچک نسبت به کلانشهرها نیز کمتر خواهد بود. وی در پاسخ به اینکه چه تضمینی وجود دارد در طرح جهش تولید و تامین مسکن مانند طرح مسکن مهر هزینه زمین را به اجبار از مردم دریافت نکنند، افزود: دولت‌ها باید برای اجرای طرح مصمم باشند و به‌موقع آن را اجرایی کنند. با توجه به شرایط اقتصادی کشور اگر اجرای طرح طولانی شود، ‌هزینه‌های آن افزایش می‌یابد. همان‌گونه که این اتفاق در مسکن مهر روی داد. معاون پژوهش‌های زیربنایی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وقتی این طرح -مسکن مهر- شروع شد، هزینه‌های آن بسیار پایین بود و بسیاری از خانوارهای بی بضاعت توانستند خانه‌دار شوند، اما الان می‌بینیم که مسکن مهر رشد قیمتی عجیب و غریبی دارد، در جاهایی هم زمین‌های مسکن مهر به منبع درآمدی برای دولت تبدیل شده است.  شاهانی توضیح داد: دولت اراضی طرح مسکن مهر را فروخته و جای دیگری هزینه کرده است. نکته دیگر در طرح جهش تولید و تامین مسن نقش نظارتی مجلس است تا واحدها به موقع ساخته شود. از سوی دیگر مجلس لایحه بودجه را اصلاح می‌کند تا دولت برای جبران کسری بودجه از جیب مردم و اقشار کم‌درآمد پول در نیاورد. بر اساس این گزارش، قرار است دولت در قالب طرح جهش تولید و تامین مسکن مکلف به ساخت سالانه 600 هزار واحد مسکونی شود. به این ترتیب با احتساب 400 هزار واحدی که مردم می‌سازند مجموعا یک میلیون واحد در هر سال ساخته خواهد شد.

    تحویل ۲.۱ میلیون مسکن مهر

در همین حال، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن از تحویل ۲ میلیون و ۱۷۱هزار مسکن مهر خبر داد و گفت: پرونده این طرح امسال بسته می‌شود. احمد اصغری‌مهرآبادی یادآور شد: از 2 میلیون و 200 هزار واحد مسکونی مهر در حال حاضر به ویژه در اراضی دولتی 39 هزار واحد مسکونی نیمه تمام مهر بدون معارض وجود دارد که در دست تکمیل است. وی افزود: 65 هزار واحد مسکن مهر نیز دارای معارض هستند که از این تعداد در حدود 35 هزار واحد پرونده‌هایشان در مراجع ذی‌صلاح در دست بررسی و منتظر رای است و 30 هزار واحد نیز بدون متقاضی هستند.

وی با یادآوری اینکه واحدهای بدون متقاضی از 117 هزار واحد سال گذشته به 30 هزار واحد کاهش یافته است، تصریح کرد: ‌بخشی از این واحدها به خودمالک تبدیل شد، بخشی نیز به اتمام رسید و بخش دیگر نیز به طرح ملی مسکن واگذار شد. مهرآبادی ادامه داد: یکی از دلایل اختصاص بخشی از واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی به طرح ملی مسکن استفاده از تسهیلات مسکن ملی بود و این‌کار با هدف تکمیل پروژه‌های نیمه تمام و بهره‌مندی از سرمایه‌های کشور انجام شد. رقم تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن برای اتمام پروژه‌‌‌های نیمه تمام کارآیی مناسب را داشته است.با منابع مسکن مهر امکان نداشت پروژه‌های نیمه‌تمام به اتمام برسد به همین منظور از تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن در آن استفاده شد تا پروژه‌های نیمه تمام به پایان برسند. قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر با تاکید بر اینکه مسکن مهر به انتهای کار خود رسیده است، گفت: بیشترین رقم حدود 28 هزار واحد از 39 هزار واحد باقیمانده مسکن مهر در چهار استان تهران، البرز، فارس و خوزستان است و بقیه در سایر استان‌هاست که در برنامه است در مدت زمان تعیین شده تکمیل و تحویل می‌شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران