شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در چهلمین افتتاح از طرح‌های کلان ملی کشور که با عنوان پوشش تدبیر و امید برای جهش تولید که طی آن 5 طرح‌ ملی دانش‌بنیان و کارخانه نوآوری افتتاح شد، گفت: در حال حاضر شهر مشهد در زمینه فناوری پیشروتر از تهران است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در چهلمین افتتاح از طرح‌های کلان ملی کشور که با عنوان پوشش تدبیر و امید برای جهش تولید که طی آن 5 طرح‌ ملی دانش‌بنیان و کارخانه نوآوری افتتاح شد، گفت: در حال حاضر شهر مشهد در زمینه فناوری پیشروتر از تهران است. سورنا ستاری در این مراسم با بیان اینکه شهر مشهد در زمینه فناوری بسیار نوآور است، ادامه داد: از شهردار شهر مشهد بسیار تشکر می‌کنم، امکانات این شهر در زمینه نوآوری پیشروتر از تهران بوده و شهرداری مشهد توانسته است کارخانه قدیمی را به کارخانه نوآوری و محلی برای فعالیت شتاب‌دهنده‌ها و استارت آپ‌ها تبدیل کند. او با اشاره به رتبه چهل و سوم تهران در میان شهرهای نوآور دنیا، افزود: رتبه تهران در این زمینه از برخی شهرهای بزرگ دنیا چون برلین بالاتر بوده اما با این حال مشهد در این زمینه پیشروتر از تهران است. ستاری با اشاره به افتتاح دو کارخانه نوآوری در مشهد و شیراز بیان کرد: با بهره‌برداری از این دو کارخانه نوآوری برگ تازه‌ای در زیست‌بوم نوآوری این شهرها رقم ‌خورد و ظرفیتی تازه برای تبدیل ایده‌های نوآورانه به کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و خلاق فراهم شد. 

گفتنی است کارخانه نوآوری مشهد با 10 هزار متر مربع زیر بنای فیزیکی اولین کارخانه نوآوری شرق کشور است که ایده ان برای نخستین‌بار در سال 1397 با حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و توسط شهرداری مشهد شکل گرفته و پس از یک سال و نیم آماده بهره‌برداری شد. در کارخانه نوآوری مشهد 400مترمربع به سالن اجتماعات، 120 مترمربع سالن ارایه، 620 مترمربع فضای کار اشتراکی و بالغ بر 127 مترمربع آزمایشگاه ساخت اختصاص یافته و تمام امکانات برای رفع نیازهای کسب و کار خلاق و نوآورانه فراهم شده است. در این کارخانه، چگونگی شروع کسب و کار، انتخاب مسیرهای توسعه اشتغال، استفاده از فضاهای اشتراکی، بازاریابی خدمات، معرفی بهترین راه‌های تبلیغات و سایر نیازهایی که یک شهروند خلاق در جهت ایجاد اشتغال نوآورانه نیاز دارد، در نظر گرفته شده است. همچنین این کارخانه در محل قبلی کارخانه کوکاکولا (نوشابه‌سازی) مشهد و در زمینی تحت عنوان اراضی قهوه‌ای احداث شده است، چنین اراضی به محل‌هایی گفته می‌شود که زمینی بعد از تغییر کاربری گذشته خود به صورت غیر فعال باقی مانده و مستعد شکل‌گیری تهدیدهای مختلف از جمله آسیب‌های اجتماعی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران