شماره امروز: ۵۴۷

طرح 15 نماینده برای اصلاح یک قانون تازه

| | |

حدود یک هفته پیش، قانون جدید مالیات از خانه‌های خالی پس از 2 بار رفت و آمد میان مجلس و شورای نگهبان، سرانجام به تایید این شورا رسید.

گروه راه و شهرسازی|

حدود یک هفته پیش، قانون جدید مالیات از خانه‌های خالی پس از 2 بار رفت و آمد میان مجلس و شورای نگهبان، سرانجام به تایید این شورا رسید. با این حال، به نظر می‌رسد، اجرا این قانون همچنان با مشکل مواجه است، چه آنکه از سویی، شناسایی خانه‌های خالی آن طور که باید صورت نگرفته و سازمان امور مالیاتی، اطلاعات ارسالی از سوی وزارت راه وشهرسازی را ناقص می‌داند و از سوی، هنوز جوهر تایید مصوبه مجلس در شورای نگهبان خشک نشده، 15 نفر از نمایندگان مجلس با ارایه طرحی، اصلاح این قانون را کلید زده‌اند. بر اساس طرحی که نمایندگان یادشده ارایه کرده‌اند، نیمی از درآمد مالیات بر خانه‌های خالی به خزانه داری کل و نیمی دیگر به حساب شهرداری‌ها واریز شود. در قانون جدید، ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم (مالیات بر خانه‌های خالی) با اصلاحات گسترده‌ای روبه رو شده است. با این حال هنوز وزیر اقتصاد اجرای این قانون را به سازمان امور مالیاتی ابلاغ نکرده که ۱۵ تن از نمایندگان مجلس در طرحی با نوبت رسیدگی عادی که هفته گذشته از سوی هیات رییسه اعلام وصول شد، خواهان الحاق یک تبصره دیگر به ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم شده‌اند. بر اساس این تبصره (در صورت تصویب) ۵۰ درصد از درآمد پایه مالیاتی اعمال شده به خانه‌های خالی به حساب خزانه داری کل کشور و ۵۰ درصد دیگر به حساب شهرداری‌ها واریز شود. در این تبصره پیشنهادی آمده: ۵۰ درصد واریزی به حساب شهرداری‌ها بر اساس سیاست‌های اعلامی ستاد ملی بازآفرینی شهری، صرف احیا، بهسازی، نوسازی، مقاوم سازی و بازآفرینی مناطق شهری می‌شود. گفتنی است در قانون بودجه سال جاری (۱۳۹۹) نیز موضوع مالیات بر خانه‌های خالی ذکر شده و این مساله که درصدی از این درآمدها به شهرداری‌ها واگذار شود، به تصویب رسیده است.

    اطلاعات خانه‌های خالی ناقص است 

در همین حال، هادی خانی، معاون فناوری سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه لیست اطلاعات خانه‌های خالی ناقص است، گفت: در صورت تکمیل اطلاعات اخذ مالیات از خانه‌های خالی از دو هفته دیگر شروع می‌شود. خانی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره روند بررسی فهرست ارایه شده از سوی وزارت راه و شهرسازی از خانه‌های خالی برای آغاز اخذ مالیات اظهار کرد: بحث ارسال پیامک و احراز خالی بودن خانه‌ها بر عهده سازمان امور مالیاتی نیست و این اقدامات باید توسط وزارت راه و شهرسازی انجام شود. سازمان امور مالیاتی صرفا لیست اسامی افراد و اطلاعات ملک آنها را برابر توافقی که با وزارت راه و شهرسازی داریم، دریافت می‌کنیم و بدون اینکه دخالتی در احراز خالی بودن خانه‌ها داشته باشیم، مطالبه مالیات را انجام می‌دهیم. وی با بیان اینکه برابر قانون مقام احراز خالی بودن خانه‌ها و تشخیص آن وزارت راه وشهرسازی است، ادامه داد: به‌طور مستمر جلساتی با وزارت راه و شهرسازی درباره رسمیت پیدا کردن لیست خانه‌های خالی برگزار می‌کنیم. در این اطلاعات نواقصی وجود دارد و سازمان امور مالیاتی اطلاعاتی را به ویژه اطلاعاتی مانند سال ساخت، مدت زمان خالی بودن خانه را درخواست کرده است.   معاون سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: این اطلاعات برای سازمان امور مالیاتی برای محاسبه مالیات بر خانه‌های خالی بسیار مهم است و می‌توانند در میزان مالیات بسیار اثرگذار باشند که بعضا در لیست ارسالی از سوی وزارت راه و شهرسازی نواقصی در این اطلاعات وجود دارد.خانی با بیان اینکه با همکاری وزارت راه و شهرسازی در حال تکمیل این نواقص موجود در اطلاعات هستیم، افزود: به محض اینکه طبق قانون اطلاعات درباره خانه‌های خالی از سوی وزارت راه و شهرسازی به صورت رسمی به سازمان امور مالیاتی تحویل شود، مطالبه مالیات را آغاز می‌کنیم. در حال حاضر اطلاعات به صورت غیر رسمی از طریق دسترسی کاربری به سامانه، در اختیار سازمان امور مالیاتی گذاشته شده اما در شرف رفع نواقص هستیم تا با تکمیل اطلاعات وارد فاز عملیاتی و اجرایی شویم. وی گفت: اگر اطلاعات کامل نشود و مراحل اجرایی آن را به صورت کامل نتوانیم طی کنیم، مطالبه مالیات از افرادی که دارای خانه‌های خالی هستند، می‌تواند تبعات و اعتراضاتی را به همراه داشته باشد، ممکن است بر پایه این اطلاعات دریافتی برای فردی به ازای خانه خالی، مالیاتی را مقطوع کنیم در حالی که اطلاعات کاملی از آن در اختیار نداریم البته با قانون جدید مجلس بخشی از این نگرانی‌ها و دغدغه‌ها برطرف شده است. معاون فناوری سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: با برطرف‌سازی این نواقص تا دو هفته آینده اولین لیست برای آغاز اخذ مالیات از خانه‌های خالی به اجرا می‌رسد. خانی با بیان اینکه لیست اولیه 109 هزار خانه خالی به‌طور مستمر در حال افزایش است، اظهار کرد: وزارت راه وشهرسازی سامانه‌ای را راه‌اندازی کرده است و اطلاعات خانه‌های خالی در این سامانه بارگذاری می‌شود و سازمان امور مالیاتی به این سامانه دسترسی دارد و به‌طور مرتب اطلاعات از خانه‌های خالی در این سامانه مشاهده می‌کنیم اما بخواهیم این اطلاعات را برای محاسبه مالیات از خانه‌های خالی مرجع قرار دهیم حتما این اطلاعات باید به صورت رسمی با تکمیل نواقص موجود به سازمان امور مالیاتی تحویل شود.  

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران