شماره امروز: ۵۴۷

هیات دولت تصویب کرد

| | |

معاونت حقوقی رییس‌جمهور اعلام کرد: وزارت راه و شهرسازی موظف شده‌ ترتیب پرداخت مبلغ یکصد و پنجاه هزار دلار یا معادل یورویی آن را به خانواده‌های هواپیمایی اوکراینی صورت دهد.

معاونت حقوقی رییس‌جمهور اعلام کرد: وزارت راه و شهرسازی موظف شده‌ ترتیب پرداخت مبلغ یکصد و پنجاه هزار دلار یا معادل یورویی آن را به خانواده‌های هواپیمایی اوکراینی صورت دهد.به گزارش مهر، معاونت حقوقی رییس‌جمهور در اطلاعیه‌ای درخصوص تعیین مبانی حقوقی و میزان خسارات و فراهم شدن زمینه پرداخت خسارات جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی و تصویب در هیات وزیران اعلام کرد: «باتوجه به اینکه از زمان وقوع سانحه دلخراش سقوط هواپیمای اوکراینی در آسمان تهران در دی‌ماه سال ۱۳۹۸، معاونت حقوقی رییس‌جمهور همواره بر ضرورت احترام به قربانیان و احقاق همه‌جانبه حقوق خانواده‌های داغدار و بازماندگان ایشان تأکید داشته است، در ادامه پیگیری‌های مستمر و موثرمعاونت درباره تعیین مبانی حقوقی قانونی لازم و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها و ارایه پیشنهادهای اجرایی برای پرداخت این خسارات و دلجویی از این هموطنان و تاکید بر ضرورت تأمین فوری اعتبار لازم برای پرداخت این خسارات، نهایتا، با پیگیری معاونت حقوقی، اعتبار لازم در آغازین روزهای دی‌ماه سال جاری، تأمین گردید. پس از تأمین اعتبار، پیش از فرارسیدن سالگرد حادثه، معاونت حقوقی رییس‌جمهور با جلب‌نظر دستگاه‌های اجرایی مرتبط، مبانی و میزان پرداخت خسارات را با رعایت عرف و رویه بین‌المللی تعیین و پرداخت بدون تبعیض مبلغ خسارات به بازماندگان جانباختگان را به هیات دولت پیشنهاد نمود.

هیات دولت نیز با توجه به این پیشنهاد در جلسه روز مورخ چهارشنبه 10 دی 99 خود تصویب نموده است که خسارات مربوط جانباختگان، بدون هیچ‌گونه تبعیض ناشی از ملیت و تابعیت براساس قوانین متبوع و قابل اعمال کشورهای جانباختگان، به ورثه و بازماندگان آنها پرداخت شود. در این مصوبه، وزارتخانه‌ راه و شهرسازی موظف شده‌ است با همکاری دستگاه‌های ذی ربط ترتیب پرداخت مبلغ یکصد و پنجاه هزار دلار یا معادل یورویی آن را به خانواده و بازماندگان هریک از قربانیان در اسرع وقت فراهم و مبالغ را براساس مستندات به ذی‌نفعان پرداخت نماید. همچنین در مصوبه پیشنهادی آمده است که این جبران مانع از پیگیری جنبه کیفری موضوع در مرجع قضایی صلاحیت‌دار نیست.معاونت حقوقی رییس‌جمهور ضمن ابراز تسلیت و همدردی دوباره با این خانواده‌ها، امیدوار است اگرچه خسارات پرداختی همه درد و رنج ناشی از حادثه را از بین نمی‌برد، ولی تعهد به پاسداری از حقوق همه آحاد ملت و احترام و تکریم انسان‌ها را یادآور شده و ضرورت حفظ پیوندهای اجتماعی و سرمایه‌های انسانی به ویژه در کشور عزیزمان را به همراه داشته باشد.

   گزارش حادثه به زودی به مردم ارایه  می‌شود

در همین حال، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی گفت: جمع بندی سانحه هواپیمای اوکراینی تمام شده و در اختیار ذی نفعان قرار گرفته است. گزارش آن به زودی در سامانه هواپیمایی کشوری برای همه مردم قابل رویت خواهد بود.

به گزارش ایسنا، اسلامی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره اهمیت گزارش دهی ایران به اوکراین در خصوص سانحه هواپیمای اوکراینی گفت: رسیدگی به این موضوع بدون حاشیه و دور از هر گونه رفتار غیرحرفه‌ای انجام شده است. طبق قانون شرکت بهره‌بردار که اوکراینی‌ها بودند و شرکت سازنده که بویینگ بود، در بررسی این حادثه حضور داشتند. جمع‌بندی سانحه تمام شده و در اختیار ذی نفعان قرار گرفته است. گزارش آن به زودی در سامانه هواپیمایی کشوری برای همه مردم قابل رویت خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران