شماره امروز: ۵۴۷

مجلس و اتحادیه املاک یکدیگر را عامل افسارگسیختگی بازار ملک دانستند

| | |

«آقایان از خودشان غافل شده‌اند و به مشاوران املاک و بقیه نهادهای خصوصی چسبیده‌اند. اصلی‌ترین نهاد نظارتی در کشور مجلس شورای اسلامی است

«آقایان از خودشان غافل شده‌اند و به مشاوران املاک و بقیه نهادهای خصوصی چسبیده‌اند. اصلی‌ترین نهاد نظارتی در کشور مجلس شورای اسلامی است و اصلی‌ترین عامل نابسامانی در مشاغل مختلف دوستان مجلسی هستند.» این بخشی از پاسخ تند حسام عقبایی، نایب رییس اتحادیه املاک خطاب به سخنان عضو کمیسیون عمران مجلس در برنامه زنده رادیویی بود که این اتحادیه املاک را عامل فساد و گرانی مسکن خوانده بود.

 به گزارش ایلنا، این روزها حال مسکن خوب نیست. مجلس شمشیر را برای اتحادیه املاک از رو بسته و عامل بی‌سامانی و گرانی افسارگسیخته را این صنف می‌داند. در آن سوی ماجرا اتحادیه املاک، نمایندگان را بی‌سوادی و ناآگاه و البته به وضع قوانین دست و پاشکسته و ناقص متهم می‌کنند. رییس اتحادیه مشاورین املاک می‌گوید که دست این اتحادیه برای مبارزه با فسادی که عضو کمیسیون عمران از آن سخن می‌گوید بسته است و دلیل آن هم قوانینی است که خود مجلس تقنین کرده است.

مالیات بر خانه‌های خالی طرحی بود که در تابستان امسال تصویب شد و برای اجرا به دست وزیر راه رسید اما مجلس به درستی می‌دانند که این طرح برای اجرا با مشکلات مختلفی مواجه است. قانونی که قطعا مالکان برای فرار از آن دررویی خواهند یافت.در این میان اقبال شاکری که دل خوشی از اتحادیه مشاورین املاک ندارد با قاطعیت گفته است: « فعالیت مشاورین املاک به دلیل نحوه فعالیت‌شان فسادزاست.»اقبال شاکری در توییتی نیز نوشت: «شرایط مسکن بحرانی است مردم تحت فشار مضاعف هستند در وضعیت بی‌حساب و کتاب مسکن که هر کس هر قیمتی را اعلام می‌کند متاسفانه وجود دلالان وضعیت کنونی را بدتر کرده و در افزایش قیمت‌ها تاثیر قابل توجهی داشته است. از طرفی بخشی از مشاورین املاک نیز به طمع منافع مالی بیشتر مبلغ قرارداد‌ها را به صورت کاذب بالا می‌برند که این شرایط فقط به ضرر مردم است. اساسا حق کمیسیون گرفتن مشاورین املاک به شیوه فعلی کاملا غلط و فسادآور است. وقتی درآمد دفاتر املاک ضریبی از مبلغ قرارداد باشد تا وقتی نظارت دقیق و شیوه قیمت‌گذاری مناسب وجود نداشته باشد قیمت‌ها به صورت کاذب افزایش پیدا می‌کند. در کجای دنیا وکیل فروشنده و خریدار یک نفر است و از هر دو طرف معامله کسب منفعت می‌کند. این امر خود بستر فساد و افزایش قیمت‌ها را فراهم می‌کند. متاسفانه کسی از مسوولان امر نیز پاسخگوی این وضعیت نیست. کمیسیون عمران در زمینه اصلاح قوانین خرید و فروش املاک ورود کرده و کار‌های خوبی انجام شده و قطعا ادامه پیدا خواهد کرد.»

دعوای جدی مجلس و اتحادیه املاک از یک گفت‌وگوی رادیویی آغاز شد. عضو کمیسیون عمران مجلس در برنامه «صبح و گفت‌وگو» رادیو ضمن ارج نهادن به خدماتی که مشاورین املاک ارایه می‌دهند، خطاب به حسام عقبایی نایب رییس اتحادیه املاک، این صنف را متهم اصلی گرانی مسکن در کشور خواند و گفت: متاسفانه نظارت مشخص و درستی بر عملکرد املاک وجود ندارد و خدماتی که تعدادی از بنگاه‌های املاک انجام می‌دهند در مقابل مطالباتی که دارند، بسیار ناچیز است و پاسخگوی اقدامات خود نیز نیستند. وی افزود: با گفت‌وگوهایی که با وزارت راه و شهرسازی و همچنین اتحادیه مشاورین املاک داشتیم، تاکید کردیم یک ساماندهی در این بخش انجام شود. اگرچه مساله افزایش قیمت اجاره و مسکن به موضوعات مختلفی ارتباط دارد اما به دامن زدن بی رویه به قیمت املاک می‌توان به عنوان یکی از عوامل افزایش قیمت مسکن اشاره کرد زیرا با افزایش قیمت مسکن، حق کمیسیون نیز افزایش پیدا می‌کند.

   صحبت نمایندگان پوپولیستی است

حسام عقبایی هم در همین برنامه در واکنش به سخنان این نماینده مجلس با بیان اینکه گلوگاه مشکلات فعلی مجلس است، بیان کرد: آقایان از خودشان غافل شده‌اند و به مشاوران املاک و بقیه نهادهای خصوصی چسبیده‌اند. اصلی‌ترین نهاد نظارتی در کشور مجلس شورای اسلامی است و اصلی‌ترین نابسامانی در مشاغل مختلف دوستان مجلسی هستند.

نایب رییس اول اتحادیه مشاورین املاک کشور با انتقاد از مصاحبه‌های نمایندگان، این صحبت‌ها را پوپولیستی توصیف کرد و گفت: این صبحت‌ها به درد خود نمایندگان و رسانه‌ها می‌خورد و هیچ رویکرد مثبتی برای مردم ندارد. نمایندگان یک بار قانون نظام صنفی را مطالعه کنند و بعد از اینکه این کار را کردند، نقص‌های آن را استخراج کنند و نظارت را برای اتحادیه‌ها ارتقاء دهند تا اتحادیه‌های صنفی بتوانند نظارت بیشتری داشته باشند.

   تعمیم جزء به کل درست نیست

در عین حال، مصطفی قلی خسروی، در واکنش به این جدل لفظی گفت: من منکر برخی اتفاقات غیر قانونی در حوزه مشاورین املاک نیستم اما تعمیم دادن جز به کل کار درستی نیست. اگر نمایندگان مجلس درصدد کمک و البته ارایه راهکار برای حل مشکل هستند ما از این مساله استقبال می‌کنیم. در عین حال باید بگویم اتحادیه املاک عامل گرانی مسکن نیست.وی در خصوص سخنان عضو کمیسیون عمران مجلس ضمن دعوت از وی برای حضور در اتحادیه و نشست مشترک برای حل مشکلات این صنف گفت: من ضمن تشکر از نمایندگان مجلس برای پیگیری حقوق عامه از این دعوت می‌کنم تا وقتی را برای حضور در اتحادیه اختصاص دهند تا از نزدیک در جریان مشکلات ما قرار بگیرند و سپس قضاوت کنند.خسروی افزود: با توجه به ابزار ناقصی که مجلس در اختیار اتحادیه قرار داده تا کجا و چقدر می‌تواند در مقابل تخلفات بایستد و تا کجا امکان تذکر وجود دارد.در این شرایط باید دید که نمایندگان محترم دنبال اصلاح هستند یا تخریب. اینکه ایشان عنوان می‌کنند اعضای اتحادیه زیر میزی می‌گیرند هم سخن نادرست و کم لطفی است. کوبیدن یک صنف کار درستی نیست. اینکه در صنف ما هم تخلف اتفاقی می‌افتد کتمان نمی‌کنیم اما این مساله را نباید به همه تعمیم داد. بهتر است نمایندگان محترم مجلس برای حل مشکلات به جای تخریب به اتحادیه کمک کنند. من از همین جا اعلام می‌کنم که در مقابل هر تخلفی در حدی که قانون اجازه داده در اتحادیه املاک می‌ایستیم اما بهتر است که نمایندگان محترم هم نگاهی به قوانین داشته باشند تا بر حیطه اختیارات اتحادیه اشراف پیدا کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران