شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه قیمت مسکن ١٥ درصد کاهش یافته است، گفت: شمار معاملات مسکن در آذرماه در تهران ۷۵ درصد و در کل کشور ۳۳ درصد نسبت به زمان مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

افت 75 درصدی معاملات ملکی در تهران طی آذر

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه قیمت مسکن ١٥ درصد کاهش یافته است، گفت: شمار معاملات مسکن در آذرماه در تهران ۷۵ درصد و در کل کشور ۳۳ درصد نسبت به زمان مشابه سال گذشته کاهش یافته است.مصطفی قلی خسروی در گفت‌وگو با ایرنا درباره وضعیت معاملات مسکن پایتخت در آذرماه، اظهار کرد: طی حدود یک ماه و نیم اخیر بازار مسکن در وضعیت انتظار قرار گرفته و قیمت‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است.رییس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: در ۲۲ روز ابتدای آذر٩٩ تعداد ۲۰۹۵ قرارداد خرید و فروش ملک در تهران به امضا رسیده که کاهش ۵۸ درصدی نسبت به ماه قبل و افت ۷۵ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.وی افزود: در کل کشور نیز در ۲۲ روز ابتدای آذرماه ٩٩تعداد ۲۳ هزار و ۴۷۴ مبایعه نامه (قرارداد خرید و فروش ملک) منعقد شده که به ترتیب از کاهش ۴۷ درصدی و ۳۳ درصدی نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل حکایت دارد.خسروی در واکنش به برخی اظهارنظرها که مشاوران املاک را عامل گرانی مسکن می‌دانند، تاکید کرد: این مساله به هیچ عنوان صحت ندارد. زیرا گران شدن مسکن به سود ما نیست. اگر برای یک خانه که یک میلیارد تومان ارزش دارد، یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان قیمت بگذارند سخت فروخته می‌شود اما اگر ۹۰۰ میلیون تومان قیمت گذاشته شود راحت‌تر به فروش می‌رود و مشاور املاک زودتر به حق کمیسیون می‌رسد.رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به صحبت محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی که اعلام کرد در صورت حذف آمار مناطق ۱ و ۳ متوسط قیمت مسکن به حدود ۲۰ میلیون تومان می‌رسد، گفت: این صحبت درستی است. ملک‌های لاکچری و بزرگ در منطقه یک (شمیران) وجود دارد و قیمت‌ها بالاست. منطقه ۳ که محدوده پاسداران محسوب می‌شود هم از گذشته تا امروز محدوده گران قیمتی بوده است. منطقه ۶ نیز عمدتا اداری و گران است. اگر این مناطق را از میانگین قیمت شهر تهران بیرون بیاوریم متوسط نرخ تهران از ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی به‌طور محسوسی پایین می‌آید.خسروی اظهار کرد: ما نمی‌گوییم آمار دروغ بدهند بلکه می‌گوییم بر اساس واقعیت مناطق نرخ‌ها را اعلام کنند. اگر آمار بر این اساس باشد به آرامش بازار مسکن منجر می‌شود. باید همه کمک کنیم تا مردم خانه‌دار شوند. اینکه معاملات به‌طور محسوسی کاهش یافته به این دلیل است که توان خرید پایین آمده و ما می‌خواهیم که قیمت‌ها کاهش پیدا کند. وی با اشاره به نوسانات قیمت مصالح ساختمانی نیز گفت: بیش از ۸۵ درصد مصالح ساختمانی تولید داخلی است که نوسانات آن بر بخش ساخت و ساز و بازار مسکن تاثیر می‌گذارد. اینکه دیگر دست بنگاه‌های املاک نیست. پس چطور ما را مقصر گرانی جلوه می‌دهند. وی در خصوص تخلفات برخی بنگاه‌های املاکی گفت: من در تهران ندیدم مشاور املاکی زیرمیزی بگیرد. اگر ببینم بدون اغماض برخورد می‌کنم، همچنان که با یکی از بستگانم برخورد و مغازه‌اش را پلمب کردم که رابطه مان قطع شد.

درخواست تمدید مهلت اعطای وام ودیعه به مستاجران

در آستانه پایان مهلت پرداخت وام ودیعه مسکن از سوی بانک‌ها، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از پیگیری برای افزایش مهلت پرداخت وام اجاره به متقاضیان واجد شرایط خبر داد.مهلت پرداخت وام ودیعه مسکن تا چند هفته دیگر یعنی پایان دی‌ماه امسال به پرونده‌های معرفی شده به بانک تمام می‌شود. در همین رابطه، محمود محمود‌زاده روز یکشنبه درباره آخرین وضعیت اعطای وام ودیعه مسکن به ایرنا، گفت: برای ثبت نام  مجدد وام ودیعه تاکنون مهلت تمدید و زمان جدیدی اعلام نشده است، اما برای تمدید مهلت پرداخت وام به واجدان شرایط، پیگیر موافقت نظام بانکی هستیم.وی ادامه داد: قریب ۳۰۰ هزار نفر از ۷۰۰ هزار نفر ثبت نامی واجد شرایط نسبت به تکمیل مدارک اقدام و به بانک‌ها معرفی شده‌اند.به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی تا روز یکشنبه قریب ۱۴۴ هزار متقاضی، تسهیلات وام ودیعه مسکن را دریافت کرده‌اند.وی گفت: برآورد دولت این است که به ٧٠٠ هزار نفر وام ودیعه مسکن تعلق خواهد گرفت. اعتبار در نظر گرفته شده نیز ٢٠ هزار میلیارد است.سیستم بانکی تا پایان دی‌ماه به افراد معرفی شده که مدارک خود را نزد بانک تکمیل کردند این وام را اعطا خواهد کرد، اما بسیاری از مستاجران نگران هستند که از این زمان، جا بمانند و نتوانند مدارک خود را نزد بانک تکمیل و وام بانکی را دریافت کنند به همین دلیل درحال پیگیری هستیم تا باقی متقاضیان در صف هم بتوانند با تمدید مهلت پرداخت از سوی بانک، وام اجاره را دریافت کنند.رقم ودیعه مسکن برای مستاجران تهران ۵۰ میلیون تومان، برای سایر کلان‌شهرها ۳۰ میلیون تومان و برای شهرهای کوچک ۱۵ میلیون تومان است.متقاضیان باید پس از یک سال اصل ودیعه را به بانک بازگردانند و در عین حال سود این تسهیلات

 ۱۳ درصد تعیین شده است.گروه‌های مشمول دریافت تسهیلات وام ودیعه مسکن، کارگران و حقوق‌بگیران ثابت با اولویت ازدواج‌های جدید و خانواده‌های پنج نفر و بیشتر، مشمولان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی‌ (ره) و سازمان بهزیستی کشور  همچنین زنان سرپرست خانوار هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران