شماره امروز: ۵۴۷

| | |

کارشناس سازمان هواشناسی گفت: علاوه بر سامانه بارشی که سه شنبه از غرب وارد کشور شد،

ورود سامانه بارشی جدید به کشور در روز جمعه

کارشناس سازمان هواشناسی گفت: علاوه بر سامانه بارشی که سه شنبه از غرب وارد کشور شد، سامانه بارشی جدیدی روز جمعه وارد کشور می‌شود که بارندگی در نیمه غربی کشور را تقویت می‌کند. فریبا گودرزی در گفت‌وگو با ایرنا درباره وضعیت جوی حال حاضر کشور افزود: از اوایل روز جمعه نیز با ورود سامانه بارشی از شمال غرب و شمال به کشور، بارش‌ها این مناطق را فرا می‌گیرد و غرب ایران مجدد بارانی می‌شود.

کاهش خرید خانه در ترکیه از سوی ایرانی‌ها

میزان خرید خانه در ترکیه از سوی اتباع ایرانی در ماه نوامبر نسبت به ماه سپتامبر ۴۸ واحد کاهش یافت.به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، به دنبال شیوع کرونا در ترکیه، تمایل اتباع خارجی برای خرید خانه در ترکیه کاهش داشته است؛ به گونه‌ای که طبق اعلام مرکز آمار این کشور، در ۱۲ ماه منتهی به نوامبر، میزان خرید خانه توسط اتباع خارجی با هدف اخذ اقامت و شهروندی ترکیه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹.۵ درصد کاهش داشته و به ۵۶۴۲ واحد رسیده است. شیوع کرونا و کاهش ارزش پول ملی از جمله دلایل اصلی کاهش خرید خانه توسط خارجی‌ها در ترکیه بوده است. استانبول محبوب‌ترین شهر برای خرید خانه توسط اتباع خارجی بوده و طی این مدت ۲۴۴۳ مورد از کل معاملات مسکن صورت گرفته توسط اتباع خارجی مربوط به این شهر بوده است. پس از استانبول نیز شهرهای آنتالیا با ۸۹۳ مورد و آنکارا با ۲۹۷ مورد، محبوب‌ترین شهرها برای خرید خانه در ترکیه توسط اتباع خارجی بوده‌اند. به گفته مرکز آمار ترکیه، طی این مدت اتباع ایرانی با خرید ۸۷۶ واحد خانه، دومین گروه بزرگ خریدار خارجی مسکن ترکیه بوده‌اند و عراقی‌ها با خرید ۸۷۶ خانه در صدر این ماه قرارگرفته‌اند. شهروندان روسی با خرید ۴۳۴ خانه در ترکیه سومین گروه بزرگ خارجی خریدار مسکن بوده‌اند. در مجموع ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر امسال ۱۱۲ هزار و ۴۸۳ مورد فروش ملک در ترکیه به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۸.۸ درصد کاهش پیدا کرده است. ۱۰۶ هزار و ۷۱۷ خانه از خانه‌های فوق نوساز بوده‌اند. استانبول محبوب‌ترین شهر برای خرید خانه در ترکیه بوده و طی این مدت ۲۱ هزار و ۱۵۸ مورد از کل معاملات مسکن صورت گرفته مربوط به این شهر بوده است.طبق قوانین جدید، اتباع خارجی با خرید خانه‌ای به ارزش ۲۵۰ هزار دلار و بالاتر می‌توانند شهروندی و تابعیت ترکیه را به دست آورند. از زمان تصویب این قانون، خرید خانه توسط خارجی‌ها رونق زیادی گرفته است.

کاهش ۳۰  درصدی سفرها در محدودیت‌های کرونایی

وزیر راه و شهرسازی در روز حمل و نقل درباره کاهش ۳۰ درصدی ترددهای بین‌شهری در محدودیت‌های کرونایی اخیر، ادامه داشتن محدودیت‌ها در صورت تصویب در ستاد ملی مقابله با کرونا و افتتاح فاز دوم آزادراه تهران-شمال تا قبل از پایان دولت دوازدهم صحبت کرد.محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با ایسنا درباره تاثیر محدودیت‌های اخیر اعلام شده از سوی ستاد مقابله با کرونا بر حوزه حمل و نقل اینگونه توضیح داد: مسلما اعمال محدودیت‌های تردد در هفته‌های گذشته و حتی قبل از آن روی سفرهای برون شهری مردم با وسایل نقلیه عمومی و شخصی اثرگذار بوده است.وی افزود: آمارهای ثبتی ما نشان می‌دهد که سفر مردم با وسایل حمل و نقل عمومی روند کاهشی خودش را داشته و ادامه دارد و مسافرین قطار، هواپیما و اتوبوس با نسبت مشخصی در این بازه زمانی کاهش پیدا کرده‌اند. همچنین تردد در جاده‌ها نسبت به سال گذشته در این ایام ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است.وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در واقع اگر در سال گذشته و شرایط عادی ۳۳۰ تردد وسایل نقلیه در هر ساعت در جاده‌های کشور انجام می‌شد، در حال حاضر این عدد به حدود ۲۲۰ تا ۲۳۰ دستگاه رسیده است.

ثبت نام مجدد از حذفی‌های مسکن ملی

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: کسانی که به دلیل عدم واریز وجه از طرح اقدام ملی حذف شده‌اند با توجه به سبز بودن فرم «ج» آنها می‌توانند در مرحله دوم مجددا نام‌نویسی کنند.محمود محمودزاده در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: حدود ۴۶۰ هزار نفر از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن تایید شده بودند که تا روز ۳۰ آذرماه باید تعیین تکلیف شوند. ما به لحاظ اینکه نهایت تعامل و فرصت را داشته باشیم چند دوره فرآیند بارگذاری مدارک و افتتاح حساب را تمدید کردیم.وی افزود: کسانی که به آنها پیامک ارسال شده اگر تا ۳۰ آبان نسبت به افتتاح حساب و واریز حدود ۴۰ میلیون تومان اقدام نکرده باشند حذف شده‌اند. اما افرادی در این بین بودند که عنوان کردند پیامکی به آنها ارسال نشده و در فرآیند نام‌نویسی دچار مشکل شدند که تا ۳۰ آذر به آنها مهلت داده ایم. بعد از این تاریخ باید ببینیم چند نفر از افرادی که ثبت نام کرده‌اند متقاضی واقعی هستند و بر اساس ظرفیت خالی، ثبت نام دور دوم را آغاز کنیم.معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: کسانی که حذف می‌شوند منعی برای ثبت نام مجدد ندارند؛ زیرا امتیازی استفاده نکرده‌اند و فرم «ج» آنها سبز است که همانند دیگر متقاضیان می‌توانند نام‌نویسی کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران