شماره امروز: ۵۴۷

| | |

آپارتمان‌های نوساز از نظر تعداد معاملات نسبت به پنج سال قبل ۱۶ درصد افت کرده که علت اصلی آن به کاهش قدرت خرید متقاضیان مصرفی مربوط می‌شود؛

فاصله قیمت نوسازها با عرف بازار

آپارتمان‌های نوساز از نظر تعداد معاملات نسبت به پنج سال قبل ۱۶ درصد افت کرده که علت اصلی آن به کاهش قدرت خرید متقاضیان مصرفی مربوط می‌شود؛ به همین دلیل عرضه واحدهای جدید به بازار کمتر شده که به شکل ایجاد فاصله قیمتی بین این گروه از آپارتمان‌ها با خانه‌های قدیمی و میانسال بروز یافته است. به گزارش ایسنا، فقر آپارتمان‌های نوساز، به خصوص در مناطق میانی و جنوبی تهران ناشی از رکود مسکن، پایین آمدن بازده سرمایه در بخش ساخت و ساز و افت قدرت خرید باعث ایجاد فاصله قیمتی بین خانه‌های نوساز با خانه‌های قدیمی ساز، عرف و میانگین قیمت مناطق مصرفی تهران شده است. تعداد واحدهای در حال ساخت شهر تهران در نیمه نخست سال ۱۳۹۹ کاهش ۱۴ درصدی نسبت به 6 ماهه ابتدای سال ۱۳۹۸ و افت ۷۶ درصدی نسبت به نیمه نخست سال ۱۳۹۲ را نشان می‌دهد. گزارش آبان ماه ۱۳۹۹ بازار مسکن شهر تهران نشان می‌دهد، معاملات آپارتمان‌های کمتر از پنج سال ساخت ۲ درصد نسبت به مهرماه بالا رفته که می‌تواند از دلایل مختلفی همچون افزایش عرضه، کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت‌های پیشنهادی، نگرانی از رکود آینده، احتمال اجرایی شدن قانون مالیات بر خانه‌های خالی و محو تورم ماهیانه مسکن طی آبان ماه نشأت گرفته باشد. با این حال افزایش ۲ درصدی معاملات واحدهای نوساز با توجه ریزنوسانات ماهیانه نمی‌تواند رقم قابل ملاحظه‌ای تلقی شود. طی سه هفته اخیر نرخ‌های کاذب به تدریج از بازار کنار رفته اما کماکان دیده می‌شود به دلیل کمبود فایل‌های مرغوب و نوساز، این نوع از آپارتمان‌ها بعضا ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان بالاتر از میانگین قیمت مسکن در مناطق شهر تهران عرضه می‌شود. به طور مثال در یک آگهی، قیمت هر متر مربع از یک آپارتمان نوساز در منطقه ۴ محله تهرانپارس ۵۰ میلیون تومان تعیین شده، در حالی که متوسط قیمت در این منطقه بر اساس معاملات آبان ماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۲۸ میلیون تومان بوده است. در منطقه ۱۳ محله تهران نو نرخ هر متر از یک واحد ۱۰۴ متری هفت سال ساخت ۳۶ میلیون تومان اعلام شده، حال آنکه میانگین قیمت مسکن در منطقه ۱۳ بر اساس معاملات آبان ماه ۲۳ میلیون تومان بوده است. یک واحد ۱۲۸ متری یک سال ساخت در فرمانیه متری ۵۵ میلیون تومان تعیین شده که دقیقا با متوسط قیمت منطقه یک برابری می‌کند. در محله سعادت آباد واقع در منطقه ۲ قیمت یک آپارتمان ۲۰۰ متری نوساز به طرز عجیبی بالاتر از متوسط و عرف منطقه تعیین شده؛ به طوری که نرخ این آپارتمان ۱۲۰ میلیون تومان در هر متر مربع در نظر گرفته شده در حالی که متوسط قیمت در منطقه ۲ متری ۴۴ میلیون تومان است. کارشناسان معتقدند با توجه به تغییرات ایجاد شده در اندازه‌های اقتصاد ایران، انتظار افت شدید قیمت مسکن دور از ذهن است اما احتمال ثبات و ته نشین شدن نرخ‌ها طی دو سه سال آینده وجود دارد. به بیان دیگر تورم عمومی افزایش می‌یابد اما قیمت مسکن ثابت می‌ماند که معنای دیگر آن ثبات قیمت اسمی و کاهش قیمت واقعی است. بنابراین گزارش، مطابق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۲۷میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۱۸ درصد رشد نشان می‌دهد. این کمترین میزان افزایش ماهیانه قیمت از اردیبهشت سال جاری تاکنون بوده است. معاملات نیز در هشتمین ماه از سال جاری به طور محسوسی کاهش یافت. در آبان ماه ۱۳۹۹ تعداد ۴۴۶۶ فقره معامله مسکن در شهر تهران به امضا رسید که در مقایسه با ماه قبل ۴۸درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱.۸درصد افزایش پیدا کرد.

حضور 4   ناظر  در ساخت و سازهای استان تهران

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: با موافقت هیات ۵ نفره استان، همه ساختمان‌هایی که در استان تهران پروانه ساخت می‌گیرند، چهار ناظر خواهند داشت. به گزارش مهر، سعید سعیدیان با اشاره به اینکه فقط طرح‌های ساخت و ساز بیش از دو هزار متر مربع از سال ۹۲ تاکنون چهار ناظر ساخت در رشته‌های برق، مکانیک، معماری و سازه داشتند، افزود: اصرار کردیم در همه طرح‌ها حتی با متراژ پایین هم باید چهار ناظر و متخصص در ساخت و ساز حضور داشته باشند که خوشبختانه با آن موافقت شده است. وی تاکید کرد: در ساخت و سازها ضرورت دارد هر حوزه توسط ناظر و متخصص رشته‌های مختلف نظارت و کنترل شود و سازمان نظام مهندسی وظیفه دارد در حوزه رعایت مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل‌ها بر اجرای قانون تاکید کند. رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ابراز امیدواری کرد که با چهار ناظر شدن طرح‌های ساخت و ساز شاهد شرایط بهتری در عرضه مسکن به شهروندان و بهره‌برداران باشیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران