شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گذشته از آنکه وام ۱۶۰ میلیون تومانی مسکن یکم، حالا فقط کفاف خرید ۵ متر و ۹۰ سانتیمتر خانه در تهران را می‌دهد، پرداخت اقساط ماهیانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی آن از عهده اقشار پایین هم برنمی آید.

خرید 6  متر آپارتمان با تسهیلات خانه اولی‌ها

گذشته از آنکه وام ۱۶۰ میلیون تومانی مسکن یکم، حالا فقط کفاف خرید ۵ متر و ۹۰ سانتیمتر خانه در تهران را می‌دهد، پرداخت اقساط ماهیانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی آن از عهده اقشار پایین هم  برنمی آید.

به گزارش ایسنا، اثرگذاری تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی صندوق پس اندازمسکن یکم هر ماه کمرنگ و کمرنگ‌تر می‌شود تا جایی که هم اکنون به کمترین میزان خود از زمان تصویب در سال ۱۳۹۴ رسیده است؛ به طوری که در حال حاضر این وام فقط ۷.۸ درصد قیمت یک مسکن ۷۵ متری را در تهران پوشش می‌دهد. با توجه به جدیدترین آمار از قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۹ یعنی ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در هر متر مربع، وام ۱۶۰ میلیون تومانی مسکن زوجین خانه اولی کفاف ۱۲ درصد از قیمت یک آپارتمان ۵۰ متری، ۹.۸ درصد یک واحد ۶۰ متری و ۷.۸ درصد یک واحد ۷۵ متری را می‌دهد. یعنی با وام ۱۶۰ میلیون تومانی فقط می‌توان ۵ متر و ۹۰ سانتیمتر مسکن در شهر تهران خریداری کرد. اگر به صورت انفرادی اقدام به دریافت این نوع وام کنید ۸۰ میلیون تومان به شما تعلق می‌گیرد که حدود ۴ درصد یک خانه ۷۵ متری را پوشش می‌دهد. این در حالی است که با دریافت وام ۸۰ میلیون تومانی باید برای مدت ۱۲ سال ۸۶۵ هزار تومان و با دریافت تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی ماهیانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به مدت ۱۲ سال بپردازد. با این حساب نه تنها این تسهیلات برای خرید خانه در تهران کافی نیست بلکه با توجه به اقساط نسبتا بالای آن بسیاری از متقاضیان از دریافتش خودداری می‌کنند. مدت‌هاست که پیشنهاد افزایش وام خانه اولی‌ها از سوی برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس ارایه می‌شود اما محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی موافق این ایده نیست و آن را تورم زام می‌داند. او اوایل آبان ماه امسال هم گفت که «منتظریم تا قیمت‌ها فروکش کند سپس سر فرصت در این باره تصمیم‌گیری کنیم». این صحبت وزیر بدان معناست که وام مسکن شاید بالا برود اما حالا نه. بالا بردن سقف این تسهیلات مخالفانی هم در بین نمایندگان مجلس دارد. سیستم بانکی نیز ظاهرا برنامه‌ای برای بالا بردن رقم تسهیلات ندارد. همچنین در روزهای اخیر، پاک فطرت عضو کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن، حجم نقدینگی را در بازار بالا می‌برد، گفته است: این مساله تنها موجب افزایش چشمگیر قیمت مسکن می‌شود. بدین ترتیب به نظر می‌رسد افزایش سقف تسهیلات مسکن از یک طرف ناکارآ و از طرف دیگر تورم زا است. بنابراین کارشناسان می‌گویند دولت باید برنامه‌های دیگری از جمله افزایش ساخت و ساز، واگذاری زمین رایگان به متقاضیان واقعی، راه‌اندازی صندوق‌های زمین و مسکن، تقویت تعاونی‌ها و دیگر برنامه‌ها را به منظور خانه‌دار کردن اقشار متوسط و پایین در دستور کار قرار دهد. از طرف دیگر، آذرماه سال گذشته رییس‌جمهور دستور داد که بانک‌ها ۲۰ درصد از تسهیلات خود را به حوزه مسکن اختصاص دهند ولی آمار نیمه نخست امسال نشان می‌دهد فقط ۵.۵ درصد وام‌ها به بخش مسکن پرداخت شده است. بانک‌ها در نیمه نخست امسال ۶۹۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده اند که بخش مسکن ۳۹ هزارمیلیارد تومان آن را شامل می‌شود. یعنی فقط ۵.۵ درصد وام‌ها به حوزه مسکن اختصاص یافته که از این میزان ۳۰ درصد به خرید و ۷۰ درصد به ساخت تعلق داشت. به بیان دیگر سهم ساخت و ساز از کل تسهیلات بانکی ۱.۵ درصد بوده است.

مسکن ملی فعلا متری ۳  میلیون

با وجود آنکه اواخر مهرماه و مطابق برآورد هزینه‌های تابستان امسال، قیمت هر متر مربع مسکن ملی ۲.۷ میلیون تومان از سوی وزارت راه و شهرسازی تخمین زده شده بود، بنیاد مسکن اعلام کرده که با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی نرخ‌ها به بیش از متری ۳ میلیون تومان رسیده و البته این رقم نهایی نیست.

 به گزارش ایسنا، اواخر مهرماه امسال، مسوولان وزارت راه و شهرسازی بر اساس هزینه‌های سه ماهه دوم سال جاری قیمت هر متر مربع مسکن ملی را ۲.۷ میلیون تومان اعلام کردند. محمود محمودزاده،  معاون وزیر راه و شهرسازی در این خصوص با بیان اینکه نظام فنی کشور ملاک تعیین قیمت واحدهای مسکونی ملی است گفته بود: بر اساس فهرست بها با تعدیل‌های سه ماهه دوم، متری ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان با نوسان ۵ درصد افزایش یا ۱۰ درصد کاهش به استان‌ها این اختیار تفویض شده است تا بر اساس این معیارها برنامه‌ریزی و محاسبه را انجام دهند. با این حال به نظر می‌رسد نوسانات قیمت مصالح ساختمانی برآوردها را تغییر داده و حالا بنیاد مسکن می‌گوید هر متر آپارتمان مسکن ملی متری ۳ میلیون تومان است. جواد حق شناس، معاون مسکن شهری بنیاد مسکن در خصوص میانگین قیمت تمام شده هر واحد مسکن ملی گفته است: اعلام نهایی قیمت‌ها به طور دقیق امکانپذیر نیست. همچنان که وزارت راه و شهرسازی نیز اعلام کرده نرخ پایه‌ای که توسط سازندگان و انبوه‌سازان اعلام می‌شود ملاک عمل خواهد بود و با توجه به افزایش قیمت مصالح از ابتدای سال تاکنون قیمت هر متر واحد آپارتمانی که احداث خواهد شد بیش از ۳ میلیون تومان برآورد می‌شود که البته باز هم این رقم نهایی نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران