شماره امروز: ۵۴۷

منشا بوی بد پایتخت چیست؟

| | |

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی علت بد بو شدن پایتخت در یکی از روزهای بارانی اخیر را ترکیب گاز گوگرد دی اکساید با رطوبت هوا عنوان کرد.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی علت بد بو شدن پایتخت در یکی از روزهای بارانی اخیر را ترکیب گاز گوگرد دی اکساید با رطوبت هوا عنوان کرد.

به گزارش مهر علی بیت‌اللهی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی، اظهار کرد: در تحقیق مفصلی که در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ روی بوی بد تهران انجام دادم، مشخص شد که دو پارامتر، با بوی بد تهران مرتبط هستند: یکی گاز so۲ و دیگری رطوبت هوا. وی افزود: رطوبت هوا بدون افزایش تراکم گاز گوگرد دی‌اکساید، عملاً نقشی در ایجاد و پخش بوی بد و نامطبوع تهران ندارد؛ اما ترکیب گاز so۲ با آب یا همان رطوبت هوا، منجر به تشکیل اسیدهای گوگردی با قدرت تجزیه‌کنندگی مواد آلی، فاضلابی و … موجود در چاه‌ها و شبکه‌های فاضلابی می‌شود که پس از این فعل و انفعالات شیمیایی، بوی بد را به صورت گسترده و نه نقطه‌ای در فضای تهران احساس می‌کنیم. عضو هیات عملی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: مکانیسم پخش همگن بوی بد تهران به این صورت است که ابتدا به صورت تصادفی و حادثه‌ای میزان گاز so۲ که از سوی ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای تهران بطور پیوسته ثبت می‌شود، بطور غیر منتظره‌ای گاه تا ۴ تا ۱۰ برابر مقدار زمینه و عادی خود، افزایش جهشی می‌یابد،  وی تأکید کرد: با این حال، بوی بد همزمان با افزایش ناگهانی so۲ ایجاد و احساس نمی‌شود؛ بلکه پس از چندین ساعت و گاه یک شبانه روز در مجاورت رطوبت هوا که ترکیب اسیدی پیدا می‌کند، ایجاد می‌شود. به گفته بیت‌اللهی، گاز so۲ پس از افزایش ناگهانی و غیر منتظره، با جریان هوا پوشش وسیع و همگنی را در هوای بالای سر تهران پیدا می‌کند و نواحی وسیعی را در بر می‌گیرد سپس و پس از گذشت چندین ساعت، با ترکیب با آب و رطوبت هوا، ترکیب اسید گوگردی را پیدا می‌کند؛ اسید حاصله در تماس با سطح زمین و ورود به چاه‌ها و شبکه‌های فاضلابی و چاه‌های جذبی فاضلاب که در سطح تهران پراکنده‌اند، موجب تجزیه مواد آلی و فاضلابی و متصاعد شدن گازهای آمونیاکی و فاضلابی بسیار بدبویی می‌شوند؛ به نظر می‌رسد این فعل و انفعالات است که عامل اصلی بوی بد تهران است. وی با اشاره به انتشار بوی بسیار نامطبوعی در روز اول دی ماه سال ۱۳۹۸ در مناطق مرکزی، شرق و شمال شرقی تهران که به‌طور گسترده احساس شد، گفت: در آن زمان بررسی مقادیر so۲ در تمامی ایستگاه‌های سنجش نشان داد که در تعدادی ایستگاه، گاز گوگرد دی اکساید، به میزان چشمگیری بالا رفته و بیشترین مقدار در ایستگاه دانشگاه تربیت مدرس بود؛ در حالی که در اولین واقعه انتشار بوی بد در تاریخ تهران که در ۱۲ دی ماه ۱۳۹۷ رخ داد، ایستگاه شادآباد منطقه ۱۸ بیشترین مقدار so۲ را ثبت کرده بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران