شماره امروز: ۵۴۷

| | |

پس از توافق صورت گرفته بین راه‌آهن عراق و سوریه در 29 آبان سال جاری برای رونق دادن به حمل‌ونقل ریلی بین دو کشور،

گشایش در اتصال ریلی ایران به مدیترانه

پس از توافق صورت گرفته بین راه‌آهن عراق و سوریه در 29 آبان سال جاری برای رونق دادن به حمل‌ونقل ریلی بین دو کشور، خبرها از آغاز بازسازی‌ خطوط ریلی آسیب‌دیده بین دو کشور حکایت دارد؛ موضوعی که می‌تواند گشایشی در اتصال ریلی ایران به سوریه از طریق عراق نیز ایجاد کند.

به گزارش میدل‌ایست نیوز، مدیرکل شرکت راه‌آهن عراق از آغاز پروژه بزرگ نوسازی خط آهن مناطق غربی عراق که در جنگ با داعش آسیب‌دیده‌اند خبر داد. طالب جواد کاظم، مدیرکل شرکت راه‌آهن عراق گفت: کمیته‌ای تخصصی از این شرکت با حضور نماینده اداره حقوقی شرکت راه‌آهن در حال پیگیری پروژه بررسی وضعیت راه‌آهن مناطق غربی و شناسایی حجم خسارت‌ها در این بخش و تعرض به حریم خط آهن در منطقه رمادی و ایستگاه‌های کرمه، فلوجه، رمادی شرقی، رمادی غربی تا فرودگاه هیت است.

روز پنج‌شنبه (29 آبان) عراق و سوریه توافق‌نامه‌ای برای همکاری در عرصه ریلی امضا کردند. این توافق‌نامه شامل ایجاد خطوط ریلی، آموزش پرسنل، انتقال فناوری، بازدیدهای علمی و برگزاری کنفرانس، حمل کالاها از طریق راه‌آهن و افزایش سرمایه‌گذاری در حمل‌ونقل ریلی می‌شود. 

به نظر می‌رسد که رونق گرفتن خطوط ریلی بین عراق و سوریه بتواند گشایشی در اتصال ریلی ایران به سوریه نیز ایجاد کند. حلقه مفقوده این اتصال سه‌گانه، خط آهن 32 کیلومتری شلمچه- بصره است که با تکمیل آن امکان اتصال ریلی به کشورهای شرق مدیترانه و اروپا از طریق بندر لاذقیه سوریه فراهم می‌شود؛ اتصالی که می‌تواند تحولی بزرگ در زمینه ترانزیت و تبادل کالا و مسافر ایجاد نماید.

هشدار طغیان رودخانه‌ها و کولاک برف در 6 استان

معاون پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: در دو روز شنبه و یکشنبه‌شدت بارش‌ها در استان‌های لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه و ایلام است که منجر به طغیان رودخانه‌ها، جاری شدن سیلاب و در مناطق کوهستانی، کولاک برف خواهد شد. محمد اصغری در گفت‌وگو با فارس در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور بیان کرد: بارش‌ها تا یک شنبه ۹ آذر در نیمه غربی کشور و استان‌های واقع در سواحل خزر ادامه دارد، در این مدت در شمال غرب، ارتفاعات البرز مرکزی و زاگرس مرکزی بارش به صورت برف خواهد بود و در جنوب و جنوب غرب کشور بارش به شکل رگبار و رعد و برق خواهیم داشت همچنین وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد بارش تگرگ پیش‌بینی می‌شود. وی افزود: در دو روز شنبه و یکشنبه ‌شدت بارش‌ها در استان‌های لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه و ایلام است که منجر به طغیان رودخانه‌ها، جاری شدن سیلاب و در مناطق کوهستانی کولاک برف خواهد شد. 

معاون پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: روز دوشنبه ۱۰ آذر بارش برف و باران در نوار شمالی کشور خواهیم داشت همچنین در استان‌های بوشهر، کردستان، خوزستان، کرمانشاه، زنجان و شمال فارس و کهگیلویه و بویراحمد بارش پراکنده خواهیم داشت. اصغری با بیان اینکه روز سه شنبه ۱۱ آذر در اغلب مناطق کشور جوی پایدار حاکم است، گفت: از چهار شنبه ۱۲ آذر سامانه بارشی جدیدی از جنوب غرب و غرب وارد کشور خواهد شد. وی در تشریح وضعیت جوی پایتخت گفت: آسمان تهران روز شنبه ۸ آذر  نیمه ابری در بعدازظهر افزایش ابر گاهی با بارش باران پیش‌بینی می‌شود و فرداشب بارش باران در تهران خواهیم داشت، بیشینه و کمینه دما در پایتخت ۹ و ۵ درجه خواهد بود.

کاهش ۱۵ درصدی  صدور پروانه ساختمانی

مرکز آمار اعلام کرد: در بهار امسال تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری‌های کشور نسبت به فصل گذشته (زمستان۹۸) حدود ١٥.٠ درصد کاهش داشته است. به گزارش مهر، مرکز آمار ایران، نتایج طرح «گردآوری اطلاعات پروانه‌های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری‌های کشور» مربوط به بهار امسال را منتشر کرد. بر اساس این گزارش در بهار سال ١٣٩٩ در شهرتهران، تعداد ١٢٨١٨ واحد مسکونی در پروانه‌های صادرشده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری تهران، پیش‌بینی شده است که نسبت به فصل گذشته (زمستان ۹۸) حدود ٢٦.٩ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته (بهار ۱۳۹۸) حدود ١٥.٣ درصد کاهش داشته است.‌ متوسط تعداد واحد مسکونی برای هر یک از این پروانه‌های احداث ساختمان ٧.٦ واحد بوده است. این گزارش همچنین حاکی است در بهار سال ١٣٩٩، در کل مناطق شهری کشور تعداد ١٠٢١٦٠ واحد مسکونی در پروانه‌های صادرشده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری‌های کشور پیش‌بینی شده است که نسبت به فصل گذشته حدود ١٥.٠ درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ٦.٨ درصد افزایش داشته است.‌ متوسط تعداد واحد مسکونی در هر پروانه احداث ساختمان ٢.٧واحد بوده است‌.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران