شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه بیش از 40 درصد آلودگی هوای پایتخت مربوط به کارخانه‌های آلاینده است، گفت: ‌

 تا باد نوزد هوا آلوده است

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه بیش از 40 درصد آلودگی هوای پایتخت مربوط به کارخانه‌های آلاینده است، گفت: ‌تا باد نوزد همچنان ایستایی هوا و انباشت گازهای آلاینده را خواهیم داشت. حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با فارس، درباره وضعیت آلودگی هوا در پایتخت، اظهار کرد: هر اقدامی که سبب شود شهروندان کمتر در خیابان‌ها و معابر تردد کنند و از تجمع نیز پرهیز شود، نه تنها در مقابله با کرونا بلکه جهت پیشگیری از افزایش آلودگی هوا نیز موثر است.

وی افزود: سه موضوع وزش باد، منابع آلاینده اطراف تهران و وسایل نقلیه از دلایل بروز آلودگی هوا در پایتخت است و هر زمانی که باد نوزد ایستایی هوا ایجاد می‌شود و انباشت گازهای آلاینده را که از کارخانجات ایجاد می‌شود، داریم و هوا همچنان آلوده است. این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: جهت مقابله با آلودگی هوا طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا توسط شهرداری تهران اجرا شده ولی دستگاه‌های زیادی برای مقابله با آلودگی نقش دارند. برای صنایع و کارخانجات آلاینده هم به ویژه در زمستان باید نظارت بیشتری انجام گیرد، که نه تنها این قضیه به درستی انجام نگرفته حتی شاهد توسعه این صنایع آلاینده هم بوده‌ایم. وی افزود: بیش از 40 درصد آلودگی هوای تهران مربوط به کارخانجات آلاینده و 20 تا 30 درصد مربوط به وسایل نقلیه در پایتخت است.

اختیارات شهرداران  افزایش می‌یابد

رییس فراکسیون مدیریت شهری مجلس گفت که با تصویب طرح جامع مدیریت شهری، اختیارات شهرداران افزایش می‌یابد. محسن پیرهادی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تصویب کلیات طرح جامع مدیریت شهری در کمیسیون شوراها گفت: طرح جامع مدیریت شهری، از مدت‌ها پیش در دستور کار مجلس بوده و در مجلس یازدهم، از همان ابتدا در اولویت قرار گرفته است. وی افزود: در طرح جامع مدیریت شهری، به دنبال ایجاد یکپارچگی در وظایف و اختیارات شهری و محلی هستیم و تلاش داریم از تعدد مراجع تصمیم‌گیر در امور محلی کاسته و اختیارات مدیریت‌های شهری را افزایش دهیم. برخی کشورها، تجربیات موفقی از واگذاری امور خدماتی، ارتباطی، آموزشی، بهداشتی و حتی امنیتی به نظام مدیریت شهری داشته‌اند که متاسفانه ما در این زمینه دچار  عقب ماندگی هستیم.

تکذیب حمایت ویژه سید حسن خمینی از مدیران شهرداری

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران هرگونه حمایت خاص و ویژه سید حسن خمینی از مدیران و مسوولان شهرداری تهران را تکذیب کرد و گفت: آیت‌الله سید حسن خمینی همواره در کل نظام اداری کشور از جمله شهرداری تهران از سلامت اداری، شفافیت و مبارزه با هر نوع سوءجریان در هر رده‌ای بدون هر نوع وابستگی، حمایت می‌کند.

سید حسن رسولی، عضو هیات رییسه شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: طی چند روز اخیر خبر دستگیری مدیرعامل اسبق سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران در دوره چهارم شورای اسلامی شهر تهران در برخی از رسانه‌ها و فضای مجازی مطرح شد. در جریان این خبر بدون ذکر نام به یکی از معاونان فعلی شهردار تهران اشاره شد و همچنین گمانه‌زنی‌هایی مطرح شد مبنی بر اینکه احتمالا در ادامه کار موضوع به دیگران نیز سرایت کند.  او ادامه داد: آنچه در این زمینه برای من مهم بود، به این موضوع برمی‌گشت که در این گزارش‌ها به حمایت آیت‌الله سید حسن خمینی استناد شده بود، به این معنی که ایشان از برخی مدیران و مسوولان شهرداری تهران حمایت کرده و می‌کند.  او با رد ادعاهای مطرح شده اظهار کرد: با توجه به جایگاه رفیع آیت‌الله سید حسن خمینی و هم اینکه ایشان اکنون نماد عینی و تجسم واقعی میراث حضرت امام هستند، به این مساله حساس شدم و بررسی‌های دقیقی را انجام دادم و با قبول مسوولیت و براساس رسیدگی‌های انجام شده، اعلام می‌کنم که ایشان نفیا و اثباتا با هیچ کدام از مدیران شهرداری از شهردار گرفته تا معاونان ایشان، رابطه ویژه و خاصی ندارند.  رسولی تاکید کرد: شان و جایگاه شخصیت‌های بزرگ انقلابی و ملی مانند ایشان یا آقای خاتمی، بالاتر از این است که در اینگونه معادلات و مناسبات از آنها چه در وجه سلبی و چه در وجه ایجابی بهره‌برداری صورت گیرد.  او گفت: آیت‌الله سید حسن خمینی همواره در کل نظام اداری کشور از جمله شهرداری تهران از سلامت اداری، شفافیت و مبارزه با هر نوع سوءجریان در هر رده‌ای بدون هر نوع وابستگی، حمایت می‌کند و به عنوان عضو هیات رییسه و خزانه‌دار شورای شهر هرگونه حدس و گمان در این موضوع را به‌شدت تکذیب می‌کنم.  رسولی با بیان اینکه جایگاه رسیدگی به این قبیل پرونده‌ها مشخص است، گفت: سرانجام اینگونه پرونده‌ها در شهرداری متوجه بخش‌های بازرسی است و در بیرون متوجه شورای اسلامی شهر تهران است و در مواردی که جنبه کیفری پیدا می‌کند، دستگاه قضایی بر حسب وظیفه ذاتی خود مسوول است و اگر موردی باشد در آینده اطلاع‌رسانی خواهند کرد. هیچ ارتباطی بین آنچه که مطرح شده و حاج حسن خمینی (به صورت حروف الفبایی در گزارشات منتشر شده از ایشان نام برده شده بود) حقیقت ندارد و این مساله را تکذیب می‌کنم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران