شماره امروز: ۵۴۷

60 روز از مهلت یک هفته‌ای نمایندگان به کمیسیون تخصصی گذشت

| | |

در شرایطی که نمایندگان مردم طرح 2 فوریتی جهش تولید و تامین مسکن را برای بررسی به کمیسیون عمران ارجاع داده و مهلت یک هفته‌ای برای این کار تعیین کردند، با گذشت 60 روز از مهلت، این طرح به صحن مجلس ارجاع نشده است.

در شرایطی که نمایندگان مردم طرح 2 فوریتی جهش تولید و تامین مسکن را برای بررسی به کمیسیون عمران ارجاع داده و مهلت یک هفته‌ای برای این کار تعیین کردند، با گذشت 60 روز از مهلت، این طرح به صحن مجلس ارجاع نشده است.به گزارش فارس، کمیسیون عمران مجلس با در نظر داشتن این نکته که شرایط نامطلوب بازار مسکن تاثیر مستقیمی بر معیشت مردم داشته است، اقدام به تدوین قوانینی با هدف بهبود شرایط تامین سرپناه مردم کرد.

در این ارتباط با توجه به رکود 7 ساله موجود در حوزه ساخت و ساز، کاهش چشمگیر تولید و به دنبال آن عرضه واحدهای مسکونی یکی از اصلی‌ترین دلایل افزایش نجومی قیمت مسکن به حساب می‌آید. علاوه بر این با توجه به نقش ساخت و ساز مسکن در حوزه اقتصاد کلان، کاهش آمار ساخت و ساز زمینه بیکاری و غیر فعال شدن بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی وابسته به بخش مسکن شده بود.

تقاضای انباشت شکل گرفته در بازار مسکن کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی را بر آن داشت که پس از بررسی‌های انجام شده در این زمینه طرحی با عنوان جهش تولید و تامین مسکن را در تاریخ 2 مهرماه سال جاری به صحن مجلس بفرستد.

در قالب این طرح مقرر شد، دولت سالانه مکلف به ساخت 1 میلیون واحد مسکونی شود تا تقاضای انباشت موجود در این بازار پاسخ داده شود، همچنین منابع مالی لازم برای ساخت این تعداد واحد مسکونی از محل صندوق شکل گرفته برای ساخت و ساز مسکن و اختصاص 25 درصد از منابع داخلی بانک‌ها در قالب هدایت تسهیلات بانکی تامین شود.در همین رابطه، محمدرضا رضایی کوچی، رییس کمیسیون عمران مجلس با تشریح اهمیت توجه به ساخت و ساز مسکن در شرایط کنونی جامعه، گفت: « مسکن به عنوان لکوموتیو اقتصاد کشور است و اگر می‌خواهیم مشکلات اقتصادی کشور حل و فصل شود باید به بحث مسکن توجه ویژه داشته باشیم.»

     مخالفت دولت با طرح مجلس 

پس از مطرح شدن عزم مجلس به منظور سامان دادن به بازار مسکن، دولت ضمن تعیین وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان نماینده دولت برای پیگیری طرح، در قالب ارسال نامه‌ای اعلام مخالفت خود را با این طرح اعلام کرد.

در همین ارتباط مجتبی یوسفی عضو کمیسیون عمران مجلس در بیان این نکته که نماینده دولت در تمامی مراحل بررسی طرح جهش تولید و تامین مسکن حضور داشته و هیچ نظر مخالفی را ارایه نداده‌ است، گفت: «مخالفت هیأت دولت با طرح مذکور در حالی اعلام شده که مسوولان وزارت راه و شهرسازی در تمام نشست‌های کمیسیون عمران حضور داشته‌اند، از طرفی در نشست امروز مسوولان وزارت اقتصاد در صحن مجلس با کلیات طرح مذکور مخالفت کرده‌اند، حال این سوال پیش می‌آید که چرا مسوولان وزارت راه حضور نداشتند؟ ما احساس می‌کنیم که به دلیل نفوذ وزارت امور اقتصادی و دارایی بر حوزه بانک‌ها، این وزارتخانه علاقه‌مند نیست که بانک مسکن زیر نظر وزارت راه و شهرسازی برود.» 

    علت مخالفت مرکز پژوهش‌های مجلس

پس از بیان رسمی مخالفت دولت با ساخت مسکن، مرکز پژوهش‌های مجلس نیز مخالفت خود با طرح مجلس به منظور ساخت مسکن را اعلام کرد. عمده دلیل مخالفت مرکز پژوهش‌ها شیوه تامین مالی طرح جهش تولید مسکن بود. در همین خصوص مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به محاسبات سر انگشتی خود پیرامون این طرح عنوان کرد، نحوه تامین مالی و هدایت منابع داخلی بانک‌ها منجر به افزایش نقدینگی و تزریق تورم می‌شود.این در حالی است که پیش از این و در سال 98 عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی با اشاره به لزوم افزایش تسهیلات بانکی بخش مسکن، گفته بود، تلاش می‌کنیم، سهم تسهیلات مسکن از تسهیلات بانکی را از 13.5 درصد به 20 درصد افزایش دهیم. پس از بیان مخالفت‌های صورت گرفته، این طرح در تاریخ 2 مهر سال جاری، طرح 2 فوریتی جهش تولید و تامین مسکن را به رای گذاشت.بر همین اساس، وکلای ملت با 155 رأی موافق، 42 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 213 نماینده حاضر در جلسه علنی با ارجاع این طرح به کمیسیون عمران موافقت کرده و ضرب الاجل یک هفته‌ای را برای بررسی مجدد این طرح در کمیسیون عمران را تعیین کردند.

    مهلت یک هفته‌ای نمایندگان 60 روزه شد

با توجه به 2 فوریتی بودن طرح جهش تولید و تامین مسکن و همچنین تعیین ضرب الاجل یک هفته‌ای نمایندگان، هیات رییسه مجلس تصمیم گرفت، 53 روز پس از ارجاع طرح از صحن مجلس به کمیسیون عمران، این طرح را در صحن مجلس به بحث بگذارد. این در حالی است که با وجود قرار گرفتن طرح جهش تولید و تامین مسکن در دستور کار، به‌طور ویژه‌ای این طرح از دستور کار مجلس خارج شد تا انتظار برای مطرح شدن طرح 2 فوریتی جهش تولید و تامین مسکن تا امروز به 60 روزه شود. در همین رابطه، علی زمانی، پژوهشگر مسکن با اشاره به تخلف آشکار هیات رییسه مجلس به منظور بررسی طرح 2 فوریتی جهش تولید و تامین مسکن، گفت: «شنیده‌ها حاکی از آن است که با اینکه بررسی طرح در کمیسیون به پایان رسیده است، اما هنوز با گذشت دو ماه از سد هیات رییسه مجلس نگذشته است.»این پژوهشگر مسکن، در بیان فشارهای زیاد موجود در مقابل این طرح گفت: « گویا فشارهای دولت و سایر عوامل منجر شده تا هیات رییسه مجلس شورای اسلامی وادار شود، بر خلاف سوگند خود در تخلفی آشکار، از بررسی این طرح در صحن مجلس جلوگیری کند.»با وجود مهلت یک هفته‌ای نمایندگان مردم برای مطرح شدن دوباره طرح جهش تولید و تامین مسکن در صحن مجلس، تاکنون 60 روز از این مهلت می‌گذرد و مشخص نیست علت تاخیر هیات رییسه مجلس برای به بحث گذاشتن دوباره طرح جهش تولید مسکن چیست؟ با این حساب غول سرکش قیمت مسکن بی محابا به رشد خود ادامه می‌دهد و معیشت مردم را به شکل قابل توجهی تهدید می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران