شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایرج رهبر، کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه بخش مسکن در حالت بلاتکلیفی قرار دارد گفت: کسانی که به شکل گسترده اقدام به خریداری و احتکار آپارتمان کرده بودند به تکاپو افتاده‌اند تا واحدها را به فروش برسانند.

ایرج رهبر، کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه بخش مسکن در حالت بلاتکلیفی قرار دارد گفت: کسانی که به شکل گسترده اقدام به خریداری و احتکار آپارتمان کرده بودند به تکاپو افتاده‌اند تا واحدها را به فروش برسانند.

رهبر در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر کسانی که با نیت سوداگری به شکل گسترده واحدهای مسکونی را خریداری و احتکار کرده بودند با توجه به تحولات سیاسی به تکاپو افتاده‌اند تا آنها را بفروشند. این افراد در زمانی که نرخ‌ها بالا رفته بود اقدام به خرید کرده‌اند و حالا نگران کاهش قیمت هستند. علت افزایش حدود ۴۰ درصدی عرضه در بازار مسکن این است.وی افزود: مساله دیگر به طرح مالیات بر خانه‌های خالی مربوط می‌شود که برخی فعالان بازار مسکن را نگران کرده و اقدام به عرضه کرده‌اند.این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: در شرایط کنونی هرکس تصوری از آینده دارد و هیچ چیز قطعی نیست. گشایش‌های سیاسی می‌تواند اثرات کاهشی در بازار ملک ایجاد کند و ادامه وضعیت فعلی اثرات التهابی در بخش مسکن خواهد داشت. هنوز 

عکس العمل‌ها مشخص نیست و به همین خاطر قیمت‌ها از عرضه و تقاضا تبعیت نمی‌کند. به‌طور مثال در بعضی مناطق با رشد عرضه و کاهش تقاضا مواجه هستیم اما قیمت‌ها هم بالا رفته، در حالی که باید کاهشی باشد. در مناطقی دیگر عرضه کاهش یافته و قیمت‌ها هم نزولی شده است. این نشان می‌دهد منطق اقتصادی در بازار وجود ندارد.رهبر، تغییر و تحول در حوزه مسکن را بلندمدت دانست گفت: ممکن است در کوتاه‌مدت مثل شرایط فعلی رفتارهای هیجانی از سوی محتکران در بازار ملک دیده شود اما برای ایجاد ثبات و آرامش در این بخش باید تولید افزایش یابد. اسلامی وزیر راه و شهرسازی طرح اقدام ملی مسکن را در دستور کار قرار داده که قدم مثبتی است اما دولت باید موانع ساخت و ساز را از پیش پای بخش خصوصی بردارد. این در حالی است که نوسانات دایم قیمت مصالح ساختمانی، سازندگان را برای اجرای پروژه‌ها مردد کرده و به همین دلیل ساخت و ساز بسیار کاهش یافته است. نایب رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان اینکه هم اکنون هر پاکت سیمان ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان به دست مصرف کنندگان می‌رسد گفت: هر پاکت سیمان از طرف دولت ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان نرخ گذاری شده اما ۳۵ هزار تومان فروخته می‌شود. هر کیلوگرم فولاد تا ۱۷ هزار تومان هم بالا رفت که غیر قابل تصور بود. طبق محاسبات قیمت فولاد باید ۸۰۰۰ تومان باشد که حتی این رقم هم از قیمت جهانی گران‌تر است.به گفته رهبر، هم اکنون فروشندگان فولاد می‌گویند تا ظهر صبر کنید قیمت جدید اعلام کنیم! تولیدکننده با قیمت‌های پایین انرژی و هزینه‌های داخلی فولاد تولید می‌کند و شمش را با نرخ دلار صادر می‌کند. عرضه فولاد به شکل خرد در بورس هم به نابسامانی دامن می‌زند. کارخانه فولاد را کیلویی ۸۰۰۰ تومان در بورس عرضه می‌کند و دلال با قیمت ۱۲ هزار تومان به سازندگان می‌فروشد. البته قرار است مصوبه‌ای بدهند که فولاد به صورت کلان در بورس عرضه شود که اگر این اتفاق بیفتد نوسانات قیمت در بورس کاهش پیدا می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران