شماره امروز: ۵۴۷

تامین 3 هزار اتوبوس از داخل و خارج کشور

| | |

معاون اول رییس‌جمهور گفت: در پایتخت و بسیاری از کلان‌شهرها شاهد ازدحام مردم در شبکه حمل و نقل عمومی هستیم که برای رفع این معضل باید تعداد اتوبوس‌ها و واگن‌های قطار درون شهری افزایش یابد.

معاون اول رییس‌جمهور گفت: در پایتخت و بسیاری از کلان‌شهرها شاهد ازدحام مردم در شبکه حمل و نقل عمومی هستیم که برای رفع این معضل باید تعداد اتوبوس‌ها و واگن‌های قطار درون شهری افزایش یابد. به گزارش مهر، سومین جلسه نشست مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران صبح دوشنبه به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد. معاون اول رییس‌جمهور در این نشست تاکید کرد همه مسوولان و به ویژه شهرداران کلان‌شهرها باید در شرایط دشوار تحریم و کرونا با جدیت و روحیه و انگیزه قوی، خدمت رسانی به مردم را انجام دهند.

جهانگیری با اشاره به دستور اصلی این جلسه در خصوص رفع موانع اجرایی در زمینه تأمین منابع توسعه حمل و نقل عمومی کلان‌شهرها، گفت: در دوران کرونا علت اصلی بسیاری از تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا نظیر تعطیلی برخی اماکن، کمک به کاهش تراکم جمعیت در محیط‌های عمومی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی بود. متأسفانه در پایتخت و بسیاری از کلان‌شهرها شاهد ازدحام و حضور مردم در شبکه حمل و نقل عمومی نظیر اتوبوس و مترو هستیم که برای رفع این معضل حتماً باید تعداد اتوبوس‌ها و واگن‌های قطار درون شهری افزایش یابد. وی با تاکید بر استفاده از توان و ظرفیت شرکت‌های داخلی در تولید و بازسازی وسایل حمل و نقل عمومی، استفاده از منابع فاینانس دو میلیارد دلاری چین که دولت مجوز آن را برای ساخت واگن مترو تعیین کرده است، راهکار موثری برای حل مشکلات کنونی ارزیابی کرد. معاون اول رییس‌جمهور همچنین از وزارتخانه‌های کشور و صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه و بودجه خواست تا روند بازسازی بیش از 7 هزار دستگاه اتوبوس که بخشی از منابع مالی آن از سوی دولت تأمین شده است را تسریع بخشند. در این جلسه که معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور نیز حضور داشت، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این جلسه با بیان آمادگی شرکت‌های داخلی برای ساخت و نوسازی اتوبوس‌های مورد نیاز کلان‌شهرهای کشور، از پیشنهاد واردات هزار دستگاه اتوبوس برای تسریع در افزایش ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی کلان‌شهرها با استفاده از منابع فاینانس استقبال کرد. در این جلسه شهرداران کلان‌شهرهای تهران، تبریز، اصفهان، شیراز و قم بطور جداگانه در خصوص مهم‌ترین مسائل کلان‌شهرها و راهکارهای مرتفع کردن آنها به ایراد سخنرانی پرداختند.  شهردار تهران با اشاره به شرایط سخت کار شهرداری‌ها در دوران تحریم و کرونا، یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی شهرهای بزرگ کشور را مساله حمل و نقل عمومی عنوان و آمادگی شهرداری‌ها را برای استفاده از توان و ظرفیت شرکت‌های داخلی در حوزه ساخت اتوبوس و واگن‌های مترو اعلام کرد. در این جلسه علاوه بر موضوع افزایش ظرفیت نوسازی ناوگان اتوبوسرانی کلان‌شهرها، موضوع بررسی تبدیل وضعیت نیروی انسانی شهرداری‌های کلان‌شهرها مطرح و مقرر شد سازمان امور اداری و استخدامی کشور با همکاری وزارت کشور و نماینده شهرداری کلان‌شهرها ظرف مدت یک ماه راهکار قانونی برای حل وضعیت نیروی انسانی ارایه کنند. همچنین مقرر شد علاوه بر قرارداد ساخت ۲ هزار دستگاه اتوبوس با شرکت‌های داخلی، مجوز لازم برای واردات یک هزار دستگاه اتوبوس با شرایط فاینانس و تأیید بانک مرکزی به شهرداری‌ها داده شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران