شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با بیان اینکه 69 درصد کل درآمد سال 98 شرکت فرودگاه‌ها از پروازهای عبوری بود،

69 درصد درآمد سال 98 فرودگاه‌ها از پروازهای عبوری

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با بیان اینکه 69 درصد کل درآمد سال 98 شرکت فرودگاه‌ها از پروازهای عبوری بود، از افزایش درآمدهای پروازهای داخلی ایران گفت. به گزارش فارس، سیاوش امیرمکری در نشست ویدیوکنفرانس توجیه و بررسی روند استقرار سامانه یکپارچه فروش کالا و خدمات در سطح فرودگاه‌ها که با حضور مدیران کل 11 فرودگاه پرتردد کشور شامل مهرآباد، مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز، اهواز، بندرعباس، بوشهر، کرمان، زاهدان و یزد، برگزار شد، عنوان کرد: بر اساس عملکرد سال 98، از کل درآمدهای شرکت، 90 درصد هوانوردی و 10 درصد غیرهوانوردی بوده است. مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران افزود: در سطح استاندارد دنیا 55 درصد درآمدها هوانوردی و 45 درصد غیرهوانوردی است و ما با نُرم جهانی فاصله داریم. وی با اشاره به اینکه با بحران کرونا درآمدهای هوانوردی و فرودگاهی کاهش یافت، عنوان کرد: بر اساس پیش بینی‌های انجام شده در صنعت هوانوردی کشور سال 2023 شاهد بازگشت تعداد پروازهای بین‌المللی به سطح سال 2019 خواهیم بود، همچنین در ماه‌های اخیر در حوزه پروازهای داخلی شاهد روند افزایشی بالاتر از استاندارد خواهیم بود. امیرمکری با اشاره به اینکه 69 درصد کل درآمد سال 98 شرکت فرودگاه‌ها از پروازهای عبوری بوده است، گفت: عمده کاهش درآمد ما پس از بحران کرونا در حوزه پروازهای عبوری بوده و باید برای تقویت درآمدهای داخلی و غیر هوانوردی تلاش شود. مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با تاکید بر حساسیت شفافیت در حوزه درآمد اماکن فرودگاهی عنوان کرد: با تدوین نظام نامه ایجاد رقابت و حاکم‌سازی ضوابط در واگذاری اماکن فرودگاهی به صورت روال در جریان است. وی همچنین بر نظارت هرچه بیشتر بر عملکرد بهره‌برداران اماکن فرودگاهی و دریافت حقوق شرکت از این محل تاکید کرد و گفت: متاسفانه در تعدادی از فرودگاه‌ها جدیت کافی برای دریافت و وصول مطالبات شرکت از این محل وجود ندارد. امیرمکری گفت: باید بهره‌بردارانی که ضوابط مربوط را به خوبی رعایت می‌کنند مورد حمایت ویژه قرار گیرند چراکه حضور آنان در افزایش درآمدهای غیر هوانوردی شرکت موثر بوده است. همچنین باید برخورد قانونی با متخلفان و بهره‌بردارانی که تعهدات مالی را در قبال فرودگاه‌ها انجام نمی‌دهند نیز در دستور کار قرار گیرد. وی عنوان کرد: با توجه به شرایط فعلی می‌توان خوشبین بود که تا پایان سال، 50 درصد درآمدهای شرکت تحقق یابد و باید برای افزایش درآمدها و مدیریت در هزینه‌های جاری تلاش شود. امیرمکری با اشاره به پروژه استقرار سامانه یکپارچه فروش کالا و خدمات گفت: این پروژه پیش از این در فرودگاه اصفهان کلید خورده و نتایج مثبتی داشته است و اکنون با تغییر روش در حال اجرای کامل‌تر این پروژه در 11 فرودگاه هستیم.

کارنامه 6  ماهه فرودگاه‌های کشور

در 6 ماهه ابتدایی امسال در 54 فرودگاه کشور، اعزام و پذیرش مسافر نسبت به مدت مشابه سال قبل، با کاهش 47 درصدی مواجه بود و در شهریور 99 بیشترین سهم نشست و برخاست هواپیما با حدود 36 درصد متعلق به مهرآباد بود. به گزارش فارس، در شهریور ماه 99 نشست و برخاست هواپیماها در فرودگاه‌های کشور نسبت به شهریور 98 میزان 18 درصد کاهش داشته است. براساس جداول و نمودارهای آماری شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، در ماه مذکور اعزام و پذیرش مسافر نسبت به شهریور 98 نیز 29 درصد کاهش داشته است. در شهریور ماه 99 ارسال و پذیرش بار و پست 35 درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته کاهش داشته است. در شهریور 99 پروازهای عبوری نیز نسبت به شهریور 98 با کاهش 56 درصدی مواجه بوده است. در شهریورماه 99 میزان پروازهای عبوری از فضای کشور 10 هزار و 376 پرواز بود که نسبت به مرداد ماه که رقم 8 هزار و 431 پرواز بود، 1945 پرواز افزایش یافته است؛ البته در مقایسه با شهریور 98 که میزان پروازها 23 هزار و 511 پرواز عبوری بود شهریور امسال 13 هزار و 135 پرواز کاهش داشته است.از ابتدای سال تا پایان شهریور 99 تعداد پروازهای عبوری از فضای کشور 41 هزار و 25 پرواز بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران