شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در سیزدهمین نشست شورای‬ عالی شهرسازی و معماری، موضوعاتی مانند راه‌اندازی سامانه‌ مکانیزه پایش توسعه شهری، تدقیق گسل کلان‌شهرها و اصلاح ضوابط بلندمرتبه‌سازی مورد بررسی قرار گرفت.

حریم گسل‌های پایتخت مشخص شد

در سیزدهمین نشست شورای‬ عالی شهرسازی و معماری، موضوعاتی مانند راه‌اندازی سامانه‌ مکانیزه پایش توسعه شهری، تدقیق گسل کلان‌شهرها و اصلاح ضوابط بلندمرتبه‌سازی مورد بررسی قرار گرفت. به گزارش ‬ مهر، همچنین بنا بر تکالیف قبلی تهیه و تدقیق نقشه گسل‌های شهرهای تهران، کرج، تبریز، مشهد، زنجان و کرمان در محدوده شهری و حاشیه ۳۰ کیلومتری آن و تعیین حریم آنها در مقیاس «یک‬ دو‬ هزارم‬» انجام و ارایه شد. بنا بر این امر، علاوه بر گسل‌ها و حرائم آن، ساختمان‌های مهم در معرض خطر این شهرها شناسایی شدند و مقرر شد مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به عنوان مجری طرح طی ۲ ماه آینده ضوابط ساخت و ساز در این نواحی را ابلاغ کند. با توجه به ابهامات مصوبه قبلی بلندمرتبه‌سازی در اجرا، اصلاحاتی در آن صورت گرفت. مهم‌ترین این اصلاحات عبارت است از اینکه مقرر شد ایجاد ساختمان‌های بلند به‌صورت موردی و نقطه‌ای ممنوع شود و طرح پیشنهاد و ضرورت آن تنها در قالب محور و پهنه ارایه شود. شورای عالی شهرسازی نقشه حرائم گسل‌ها را متعاقباً منتشر خواهد کرد.

کاهش آمار مبتلایان به کرونا  با پایان فصل سفر

بر اساس آخرین اطلاعات دریافت شده سفرهای بین‌ استانی مردم در مهر ماه با کاهش نسبت به ماه و سال گذشته مواجه شده و با توجه به این وضعیت باید منتظر ماند و دید که آمارهای ابتلا به ویروس کرونا نیز در هفته‌های پیش‌رو فروکش خواهد کرد؟

به گزارش ایسنا، بارها مسوولان مختلف بهداشتی و اجرایی کشور به آمار سفرهای مردم و تاثیر مستقیم آن روی شیوع ویروس کرونا و گسترش آن در کشور در پی افزایش سفرهای مردم اشاره کرده‌اند اما حالا و بر اساس آخرین آمارهای دریافتی وضعیت تردد بین‌ استانی در ۲۰ روز گذشته مهر ماه نشان از کاهش سفرهای جاده‌ای مردم دارد و باید دید چه اتفاقی برای شیوع ویروس کرونا در هفته‌های پیش رو خواهد گذاشت.

مژگان جلیلیان، معاون مرکز مدیریت اطلاعات راه‌ها و حمل و نقل جاده‌ای کشور درباره آخرین آمارها و اطلاعات دریافتی از محورهای مواصلاتی کشور به ایسنا گفت: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار وگشت‌های شعب راهداری سراسر کشور در بازه زمانی اول تا ۲۰ مهرماه سال جاری، به‌طور متوسط روزانه یک میلیون و ۸۰۲ هزار و ۹۸۹ تردد بین استانی ثبت شده است که در مقایسه با مدت مشابه ماه گذشته هفت درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل نه درصدکاهش داشته است.

وی افزود: آخرین وضعیت محورهای شمالی ثبت شده تا دیروز نشان می‌دهد که تردد روان در محورهای چالوس، هراز، فیروزکوه، آزادراه تهران - شمال و آزادراه قزوین - رشت در مسیرهای رفت و برگشت وجود دارد و ترافیک سنگینی در آزادراه کرج - قزوین حدفاصل پایانه شهید کلانتری تا مهرویلا و آزادراه قزوین - کرج - تهران حدفاصل پایانه شهید کلانتری تا پل کلاک حاکم است.

معاون مرکز مدیریت اطلاعات راه‌ها و حمل و نقل جاده‌ای کشور ادامه داد: همچنین در دو محور مواصلاتی نیز عملیات کارگاهی جاده‌ای مهم منجر به مسدود شدن آنها شده است که می‌توان به محور چالوس (حد فاصل دزدبن تا هزارچم) و محور هراز (محدوده تونل قدیم وانا) واقع دراستان مازندران، تا ۱۷ دی ماه، به‌ دلیل اجرای عملیات تکمیل مسیر دسترسی بین تونل‌های قدیم و جدید وانا بصورت ۲۴ ساعته اشاره کرد.

جلیلیان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به کاهش سفرها در بیست روز گذشته آیا باید منتظر کمتر شدن آمار ابتلاء و نرخ مرگ و میر ناشی از شیوع ویروس کرونا باشیم، اعلام کرد: گرچه سفر تنها عاملی شیوع این ویروس را در کشور گسترش می‌دهد، نیست اما همواره در ایران و کشورهای دیگر ثابت شده انجام سفر می‌تواند انتقال‌دهنده و گسترش‌دهنده این بیماری باشد و به همین دلیل به نظر می‌رسد باید در هفته‌های آتی شاهد کاهش آمارهای شیوع و ابتلاء باشیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران