شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یک مقام مسوول در شرکت رجا از افزایش چند صد درصدی قیمت قطعات در برابر کاهش بیش از ۸۰ درصدی مسافران این شرکت در ایام کرونا خبر داد.

ریزش ۸۰  درصدی مسافران حمل و نقل ریلی

یک مقام مسوول در شرکت رجا از افزایش چند صد درصدی قیمت قطعات در برابر کاهش بیش از ۸۰ درصدی مسافران این شرکت در ایام کرونا خبر داد. به گزارش مهر، برات‌الله صمدی راد با بیان اینکه ویروس کرونا بیش از هر فعالیت و صنعت دیگری ضرر و زیان خود را متوجه حوزه گردشگری به ویژه بخش حمل و نقل مسافر کرده گفت: رجا به عنوان بزرگ‌ترین بخش مسافری ریلی کشور بیشترین آسیب را در این زمینه متحمل شد. به‌طوری که اکنون در بهترین حالت توانسته است تنها از ۱۰ درصد توانمندی‌های خود بهره گیرد و به فعالیت‌های هر چند محدود خود ادامه دهد. وی افزود: شرکت‌های حمل و نقل ریلی در نخستین اقدام با رعایت فاصله‌های اجتماعی، صرفاً از ۵۰ درصد ظرفیت قطارهای در سیر خود استفاده کردند به‌طوری که در کوپه‌های ۴ تخته ۲ نفر و کوپه‌های ۶ تخته تنها پذیرای ۳ نفر بودند؛ در کنار این اقدام، ضدعفونی کردن چند باره سالن‌ها، کوپه‌ها و وسایل همراه مسافر در طول روز، تحویل ماسک بهداشتی و استفاده از کترینگ‌های معتبر و کاملاً بهداشتی در بخش پذیرایی را نیز باید یادآور شد. وی با بیان اینکه آنچه در شرایط پیش از کرونا و در زمان حال که کرونا اغلب فعالیت‌های اقتصادی ایران و جهان را تحت الشعاع قرار داده، تحریم‌های ظالمانه و کمبود قطعات فنی این بخش است که تاکنون به مدد متخصصان داخلی و دور زدن تحریم‌ها توانسته‌ایم بخشی از این کمبودها و محدودیت‌ها را جبران کنیم، ادامه داد: اما ادامه دادن این مهم به تنهایی در دراز مدت امکان پذیر نیست و نگاه حمایتی نهادهای مسوول را می‌طلبد. به عنوان نمونه صرفاً قیمت چرخ در یک سال اخیر سه برابر افزایش داشته است در حالی که بیش از ۸۰ درصد کاهش مسافر را در طی این چند ماهه شاهد بوده‌ایم. ‌

تشدید سخت‌گیری کرونایی در ورود به فرودگاه‌ها 

مدیرکل حقوقی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: از ابتدای آبان بازرسی کرونایی متقاضیان ورود به فرودگاه‌ها با سخت‌گیری همراه خواهد شد و از ورود افراد غیر مسافر و بدون بلیت جلوگیری می‌شود. به گزارش مهر، پس از آنکه برخی نهادهای ذی‌ربط در حوزه‌های بهداشت و درمان، فرودگاه‌ها و پروازهای داخلی را یکی از عوامل شیوع کرونا تشخیص دادند، سخت‌گیری‌ها در این صنعت افزایش یافت و حتی هفته گذشته دکتر زالی، رییس ستاد مبارزه با کرونای تهران بزرگ با مدیران ارشد سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران دیدار و از فرودگاه مهرآباد و همچنین تعدادی از پروازهای داخلی در خصوص میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هواپیماها بازدید کرد. در این دیدار، پیشنهادهایی در خصوص افزایش سخت‌گیری در پروازها و فرودگاه‌ها مطرح و تصویب شد. هفته گذشته نیز وزیر راه و شهرسازی از بخشی از این پروتکل‌های جدید، به ویژه یک نفر در میان نشستن مسافران در هواپیما از ابتدای آبان خبر داد. اتفاقی که منجر به افزایش قیمت بلیت هواپیما شد و قرار شده شرکت‌های هواپیمایی، هزینه سفر صندلی خالی را از سایر مسافران اخذ کنند. محمد سعید شرفی، مدیرکل حقوقی سازمان هواپیمایی کشوری در همین خصوص، ضمن تشریح پروتکل‌های جدید بهداشتی در سفرهای هوایی که قرار است از ابتدای آبان اجرایی شود، اظهار کرد: از هفته آینده اجرای این پروتکل‌ها الزامی شده و تا زمانی که مسافران فرم‌های مربوطه را مطالعه و تأیید نکنند، بلیت برای آنها صادر نمی‌شود؛ وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های فروش بلیت هواپیما نیز برنامه‌نویسی مربوطه را انجام داده‌اند و اجرای این دستورالعمل برای آنها نیز الزامی شده است. وی ادامه داد: مسافران قبل از خرید بلیت باید فرم خود اظهاری درباره کرونا پُر کنند اگر تب، سرفه، تنگی نفس، از دست دادن حس بویایی یا چشایی یا اختلالات گوارشی دارند، به فرودگاه نروند. مدیرکل حقوقی سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه ورود افراد غیر مسافر به فرودگاه‌ها از هفته آینده ممنوع می‌شود، تصریح کرد: روال جدید پذیرش مسافران و بازرسی آنها طولانی‌تر شده است و لازم است که مسافران برای نداشتن استرس بابت جا ماندن از پرواز، زودتر از زمان‌های اعلامی به فرودگاه مراجعه کنند.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران