شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بیت‌الله ستاریان، کارشناس مسکن با بیان اینکه تا سال ۱۴۰۰ اوضاع کج‌دار و مریز بازار مسکن ادامه خواهد یافت،گفت:

بازار مسکن تابع نوسانات اقتصادکلان

بیت‌الله ستاریان، کارشناس مسکن با بیان اینکه تا سال ۱۴۰۰ اوضاع کج‌دار و مریز بازار مسکن ادامه خواهد یافت،گفت: در دوران کرونا بازار مسکن طبیعتاً باید وارد رکود می‌شد اما تحولات این حوزه از نوسانات اقتصاد کلان نشات می‌گیرد. بیت‌الله ستاریان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: علت نوسانات بازار مسکن در دوران کرونا را نباید در درون این بخش جست‌وجو کرد؛ چراکه با آغاز شیوع کرونا در ایران طبیعتاً باید بخش مسکن وارد رکود می‌شد اما اینکه شاهد رشد حدود ۵۰ درصدی قیمت مسکن در شهر تهران بوده‌ایم از تاثیرات اقتصاد کلان و بازارهای موازی بر بخش مسکن نشأت می‌گیرد.

وی افزود: هم‌اکنون در دوره‌ای از اقتصاد هستیم که تجارت بین‌المللی به حالت تعطیل درآمده و حتی در مقاطعی از صادرات کامیونی جلوگیری شد. در این شرایط تاجر باید سرمایه خود را به کدام بخش ببرد تا سود کند یا حداقل از تورم مصون بماند؟ زمانی که تولید به مشکل برخورده، جایی به جز بازارهای ارز، طلا، بورس یا مسکن باقی نمی‌ماند و همین مساله باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود. البته این وضعیت منحصر به ایران نیست و در همه جای دنیا وجود دارد. این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در اروپای کرونازده هیچ ساختاری برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد،گفت: بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور در ماه‌های اخیر سرمایه‌های خود را به خرید ملک در ایران اختصاص داده‌اند. ستاریان با بیان این پیش‌بینی که اقتصاد اروپا بعد از پایان کرونا هم روبه راه نخواهد شد تاکید کرد: در آن مرحله که آغاز آن از سال ۱۴۰۰ خواهد بود سرمایه‌های بیشتری از غرب به سمت کشورهای شرقی مثل چین، هند و ایران می‌آید. این می‌تواند به رشد بازار مسکن منجر شود و البته همزمان تولید ناخالص داخلی را افزایش دهد؛ بنابراین رشد قیمت مسکن با افزایش درآمدها همراه خواهد بود و جای نگرانی نیست. وی اظهار کرد: معتقدم در نیمه دوم سال جاری رشد حدود ۵ درصدی قیمت مسکن که با توجه به اوضاع کنونی نوعی رکود نسبی محسوب می‌شود ادامه می‌یابد.

مهلت تکمیل مدارک طرح ملی مسکن تا پایان مهر تمدید شد

معاون وزیر راه و شهرسازی از تمدید مهلت تکمیل مدارک متقاضیان طرح ملی مسکن تا پایان مهرماه امسال خبر داد و گفت: این مهلت تمدید نخواهد شد. محمود محمودزاده در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار کرد: با توجه به اینکه در برخی استان‌ها به دلایلی برای متقاضیان طرح ملی مسکن پیامک دریافت نکرده‌اند، مهلت تکمیل مدارک تا پایان مهرماه امسال تمدید شده است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران