شماره امروز: ۵۴۷

| | |

فرنوش نوبخت، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران با اشاره به اینکه نمی‌توانیم برای شلوغی مترو در شرایط کرونا اقدام خاصی انجام دهیم، گفت:

نوبخت: چاره‌ای برای شلوغی مترو نداریم

فرنوش نوبخت، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران با اشاره به اینکه نمی‌توانیم برای شلوغی مترو در شرایط کرونا اقدام خاصی انجام دهیم، گفت: شهروندان باید سفرشان با مترو را مدیریت کنند چرا که امکان فاصله‌گذاری در مترو نیست. نوبخت در گفت‌وگو با فارس، درباره آخرین وضعیت متروی پایتخت با توجه به افزایش آمار مبتلایان به کرونا اظهار داشت: برای کاهش آمار مسافران اقدام خاصی نمی‌توانیم در متروی تهران انجام دهیم و از مردم خواستاریم که سفرهای خود را با مترو کاهش دهند. وی افزود: همانطور که شهروندان در سایر اجتماعات سعی بر اجرای پروتکل‌ها‌ی بهداشتی دارند، هنگام استفاده از مترو نیز باید این موضوع را هر چه بیشتر مورد توجه قرار دهند. نوبخت ادامه داد: همه با هم باید همکاری داشته باشیم تا از موج‌های کرونا عبور کنیم. از اسفند که شیوع کرونا آغاز شد، تاکنون با حداکثر توان و ظرفیت در متروی پایتخت خدمت‌رسانی به شهروندان انجام گرفته است و سرفاصله حرکت قطارها کاهش یافته به‌طوری که این سرفاصله حرکتی در خط 2 به 3 دقیقه و در خط 3 به کمتر از 6 دقیقه رسیده است.  مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران با بیان اینکه آمار مسافران به‌طور میانگین در 18 ساعت کارکرد مترو حدود 940 هزار مسافر است، گفت: در ساعات پیک که یکی صبح و دیگری بعدازظهر است، واگن‌های مترو بسیار شلوغ شده که باید حتماً مسافران مدیریت سفر را مدنظر قرار دهند. 

 وی با اشاره به اینکه به‌طور مثال ساعت 11 صبح خطوط مترو خلوت‌تر است، گفت: با لغو طرح ترافیک نمی‌توان آمار مسافران را تنظیم کرد. هفت ماه است که این بیماری را همه مردم شناخته‌اند و فقط هم مختص کشور ما نیست. چاره کار تنظیم سفرها توسط شهروندان است که هر چه سفرها کنترل‌شده باشد، این بیماری در حمل و نقل عمومی نیز با مدیریت بهتر انجام می‌گیرد.  نوبخت در پاسخ به اینکه در حال حاضر میزان استفاده مسافران از ماسک در مترو چقدر است، گفت: حدود صددرصد مسافران از ماسک استفاده می‌کنند.البته مباحثی برای جریمه شدن افراد بدون ماسک مطرح است که ما نمی‌توانیم جداگانه برنامه یا طرحی را در این راستا اجرا کنیم. ما هم تابع ستادکل مقابله با کرونا هستیم و هر چه ابلاغ شود را اجرا می‌کنیم.  وی تأکید کرد: ضدعفونی قطارها و ایستگاه‌های مترو چندین بار در روز انجام می‌گیرد و شهروندان نگرانی در این زمینه نداشته باشند.

قبر در بهشت‌زهرا(س)  رایگان است

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه زمین مربوط به قبر در بهشت‌زهرا (س) رایگان است، گفت: فروش مقبره‌های خانوادگی در بهشت‌زهرا(س) متوقف شده است. حسن خلیل‌آبادی، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در گفت‌وگو با فارس، درباره شرایط تدفین و تغسیل متوفیان کرونا در بهشت‌زهرا(س) اظهار داشت: در حال حاضر نسبت به ماه‌های قبل آمار فوتی‌های ناشی از کرونا افزایش یافته، ولی با این وجود مشکل خاصی در زمینه تدفین مبتلایان به کرونا وجود نداشته است و اقدامات لازم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی ستاد مقابله با کرونا انجام می‌گیرد.  وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مشکل تأمین قبر نیز وجود ندارد، گفت: هنوز برخی از قطعات در بهشت‌زهرا(س) خالی است و شرایط بحرانی نیست. البته ظرفیت بهشت‌زهرا (س) در فاز اولیه آن تکمیل شده، ولی دو فاز دیگر در حال حاضر هنوز جای خالی برای تدفین دارد.  وی گفت: ‌پس از تأسیس بهشت‌زهرا(س) قسمت شمالی آن از سمت اتوبان علامه عسگری و قسمت شرق آن از جاده قدیم قم اضافه شد و در حال حاضر اکثر دفن‌ها در همین قسمت شرقی انجام می‌گیرد.  وی ادامه داد: باید اقدامی انجام گیرد که قبرهایی که مدت زیادی از تدفین در آن گذشته برای دفن‌های جدید از آن استفاده کرد. به این ترتیب نیاز به قبرستان جدید در پایتخت نخواهیم داشت. البته در حال حاضر برخی هم، چنین درخواست‌هایی دارند و می‌توان قبر جدید را به صورت سه طبقه ساخت. خلیل‌آبادی گفت: حداکثر تعداد طبقات در قبرهای بهشت‌زهرا(س) ۵ طبقه است و قیمت قبرها نیز براساس مصوبات شورای شهر و نه خارج از این مصوبه دریافت می‌شود. به عبارتی می‌توان گفت که پول زمین قبر از خانواده متوفیان دریافت نمی‌شود و هزینه اخذ شده بابت کفن و دفن، خودروی حمل متوفی و خدمات و نگهداری بهشت‌زهرا(س) است.  این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه قبر لاکچری در بهشت‌زهرا(س) نداریم، گفت: البته مقبره‌های خانوادگی در بهشت‌زهرا وجود دارد که قیمت آن کاملاً متفاوت با سایر قبور است. این مقبره‌ها اتاق و تجهیزات دارند و به صورت خانوادگی درخواست برای دفن صورت می‌گیرد.  وی گفت: البته سازمان بهشت‌زهرا(س) در حال حاضر مقبره جدید نمی‌فروشد و مقبره‌های کنونی مربوط به قبل است.  وی در پاسخ به این پرسش که آیا در شرایط کرونا محل جداگانه‌ای برای دفن مبتلایان کرونایی انجام می‌گیرد، گفت: در حال حاضر که نیازی به این قضیه نبوده است چرا که تغسیل و تدفین براساس پروتکل‌های ستاد مقابله با کرونا انجام گرفته است ولی اگر آنها ابلاغی داشته باشند حتماً این اقدام صورت می‌گیرد. وی درباره فعالیت فردی تحت عنوان سلطان قبر گفت: به نظرم در این زمینه جو درست شده است. این فرد واسطه قبر برای قبرستان‌های متروکه بود که دستگیر شد. البته مدتی بعد آن را آزاد کردند و اکنون فردی تحت عنوان سلطان قبر نداریم. وی گفت: بهشت زهرا سازمانی 600 تا 700 هکتاری است که دارای فضای سبز، تأسیسات، سالن‌های مختلف، فروشگاه و اداره است که نگهداری همه این ملزومات و تجهیزات هزینه‌بر است. بنابراین وجهی که از خانواده متوفیان دریافت می‌شود، در همین زمینه نیز خرج می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران