شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عضو شورای شهر تهران از ساماندهی بیش از 10 هزار دستفروش جهت پیشگیری از انتقال کرونا و بهبود وضعیت اقتصادی دستفروشان در پایتخت خبر داد.

ساماندهی بیش از 10 هزار دستفروش در پایتخت

عضو شورای شهر تهران از ساماندهی بیش از 10 هزار دستفروش جهت پیشگیری از انتقال کرونا و بهبود وضعیت اقتصادی دستفروشان در پایتخت خبر داد.زهرا صدراعظم نوری، عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با فارس، درباره برنامه‌های مدیریت شهری برای ساماندهی دستفروشان در شرایط کرونایی پایتخت‌، اظهار کرد: ‌کرونا پدیده‌ای است که در حال حاضر مشخص نیست تا چه زمانی شیوع خواهد داشت و به نوعی مهمان ناخوانده شهرهای مختلف از جمله تهران است.وی افزود: بر همین اساس باید برنامه‌ریزی‌ها به صورت بلندمدت و نه موقت و کوتاه‌مدت انجام گیرد. لذا ساماندهی دستفروشان در این شرایط کرونایی قطعا باید با نگاه بلندمدت باشد. این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: در ابتدای شیوع کرونا دو بار بسته کمک معیشتی با همکاری بنیاد مستضعفان به برخی از دستفروشان شناسامه‌دار تهران ارایه شد ولی در حال حاضر به دلیل ادامه‌دار شدن کرونا باید اقداماتی اساسی جهت کمک به این افراد انجام داد. به صورتی که هم اشتغال این افراد دچار آسیب نشود و هم فعالیت‌شان عامل انتقال ویروس کرونا نباشد.

جهش 5 برابری قیمت مسکن در 3 سال

مهدی روانشادنیا، کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه در فصل تابستان معمولاً تعداد معاملات به سقف و در پاییز به کف می‌رسد، گفت: به نظر می‌رسد در سه ماه آینده بازار آرام‌تری را نسبت به شش ماهه ابتدایی سال داشته باشیم.روانشادنیا در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: به نظر نمی‌رسد در نیمه دوم سال با افت شدید شاخص بورس مواجه باشیم و به همین دلیل سرمایه‌ها از بازار سهام به سمت مسکن نخواهد آمد. البته نوسانات همه بازارها ناشی از نرخ برابری ریال با سایر ارزها است که متاسفانه با افت مواجه شده است. به بیان دیگر عوامل طبیعی، تعیین کننده وضعیت فعلی بازارهای مسکن، طلا، ارز و بورس نیست بلکه رشد این بازارها از کاهش ارزش ریال نشأت می‌گیرد.وی افزود: مقایسه میانگین قیمت مسکن تهران در مرداد ماه ۱۳۹۹ با مرداد ماه ۱۳۹۶ نشان می‌دهد که قیمت مسکن نسبت به سال قبل، پنج برابر شده است. برای خرید یک واحد ۷۵ متری به‌طور متوسط باید ۱.۸ میلیارد تومان هزینه بپردازید که تامین این مبلغ از توان بسیاری از اقشار، خارج است. طبیعتاً باید منتظر باشیم تا در نیمه دوم سال تعداد معاملات نیز کاهش پیدا کند. با این حال نمی‌توان نسبت به کاهش قیمت مسکن خوشبین بود.این کارشناس بازار مسکن در مقایسه نرخ برابری هر متر مسکن در تهران با نرخ سکه خاطرنشان کرد: سال ۱۳۸۸ یک متر مسکن در شهر تهران به‌طور متوسط هفت سکه ارزش داشت که در مردادماه ۱۳۹۹ به دو سکه رسیده است. یعنی اگر ۱۱ سال پیش کسی در بازار سکه سرمایه‌گذاری می‌کرد هم‌اکنون سود بیشتری نسبت به مسکن به دست می‌آورد.روانشادنیا درباره چشم‌انداز در خصوص ارزش ریال گفت: در چنین شرایطی نمی‌توان با قطعیت از وضعیت آینده بازارها صحبت کرد.وی درباره وضعیت معاملات مسکن در نیمه دوم سال جاری یادآور شد: به‌طور سنتی در فصل تابستان بیشترین تعداد معاملات انجام می‌شود. رتبه دوم به فصل زمستان اختصاص دارد و پاییز و بهار در رده‌های آخر قرار دارند. بنابراین می‌توان انتظار داشت که بازار مسکن از نظر تعداد معاملات در سه ماهه پاییز آرام باشد و خرید و فروش در زمستان افزایش پیدا کند.بر اساس این گزارش، مردادماه امسال میانگین قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران به ۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۷.۴ درصد و نسبت به ماه قبل ۱۰.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد. بر اساس اعلام بانک مرکزی، همچنین در مردادماه ۱۳۹۹ تعداد معاملات مسکن شهر تهران به ۹۰۸۰ فقره رسیده که نسبت به ماه گذشته ۳۵.۴ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۱۷۵.۸ درصد افزایش داشته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران