شماره امروز: ۵۴۷

تولید مسکن پایتخت در نیمه اول 99 نمره منفی گرفت

| | |

آنگونه که آمارهای ساخت وساز پایتخت در نیمه اول 99 حکایت می‌کنند، هم تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده و هم تعداد پروانه‌های صادرشده

گروه راه و شهرسازی|

آنگونه که آمارهای ساخت وساز پایتخت در نیمه اول 99 حکایت می‌کنند، هم تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده و هم تعداد پروانه‌های صادرشده برای آغاز عملیات عمرانی نسبت به سال قبل در همه مناطق تهران به جز منطقه 12 به طرز معناداری کاهش یافته است. البته پیش از این، روزنامه «تعادل» با استناد به آمار 5 ماهه نخست صدور پروانه‌های ساخت و ساز و تحلیل آنها، این افت در تولید مسکن را «نشانه سکته عرضه مسکن در 1400» ارزیابی کرد و تبعات آن را برشمرد. حالا اما به نظر می‌رسد، فقط منطقه 12 که دربرگیرنده تهران قدیم است و مسوولان شهری و دولتی برای بازسازی و احیای بافت فرسوده آن تلاش می‌کنند، مصون از رکود بازار مسکن، به رشد خود ادامه داده و رکورد افزایش 15 درصدی در صدور پروانه ساخت و ساز و 23 درصدی در پلاک‌های نوسازی شده را از آن خود کرده است. آنگونه که زهرا نژاد‌بهرام، عضو هیات رییسه شورای شهر تهران در گفت‌وگو با فارس، اعلام کرده است: از ابتدای فروردین تا 15 شهریور امسال 24 هزار و 83 واحد مسکونی در کل شهر تهران ساخته شده که 19 هزار و 728 مورد از این واحدهای مسکونی خارج از بافت فرسوده و 4 هزار و 355 مورد مربوط به بافت فرسوده بوده است.  وی افزود: به‌طورکلی آمار ساخت و ساز در پایتخت در 6 ماهه امسال در کل شهر تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته 19 دردصد کاهش یافته است. همچنین ساخت واحد مسکونی در همین مدت در بافت فرسوده 23 درصد و خارج از بافت فرسوده 18 درصد کمتر شده است. 

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران درباره آمار پروانه‌های صادر شده گفت: ‌از ابتدای فروردین تا 15 شهریور امسال 3 هزار 150 پروانه ساختمانی در کل شهر تهران صادر شده که این رقم در مدت مشابه سال پیش 4 هزار و 353 مورد بود و امسال 28 درصد کاهش یافته است. نژادبهرام اظهار کرد: 2 هزار و 534 مورد از پروانه‌های صادر شده مربوط به خارج از بافت فرسوده و 616 مورد مربوط به بافت فرسوده بوده است و به‌طورکلی پروانه‌های صادرشده در بافت فرسوده در 6 ماهه امسال نسبت به 6 ماهه مشابه سال گذشته 32 درصد و خارج از بافت فرسوده 27 درصد کاهش یافته است.  وی درباره پلاک‌های نوسازی شده در پایتخت گفت: ‌از ابتدای فروردین تا 15 شهریور امسال در کل شهر تهران 4 هزار و 571 پلاک نوسازی شده که 3 هزار و 378 مورد آن خارج از بافت فرسوده و یک‌هزار و 193 مورد آن مربوط به بافت فرسوده بوده است.  نژادبهرام گفت: آمارهای پلاک‌های نوسازی شده در کل شهر تهران در 6 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال پیش 26 درصد کاهش یافته و در محدوده خارج از بافت فرسوده نیز 26 درصد و در داخل بافت فرسوده نیز 25 درصد کمتر شده است.  وی گفت: البته در میان مناطق مختلف تهران تقریباً منطقه 12 مستثنی بوده و در میان مناطق مختلف که دارای بافت فرسوده‌اند، صدور پروانه ساخت و ساز در منطقه 12، 15 درصد و پلاک‌های نوسازی شده 23 درصد افزایش یافته است که این وضعیت در سایر مناطق روندی کاهشی به همراه داشته است.

    نشانه سکته عرضه مسکن در 1400

پیش از این، در تاریخ 17 شهریور سال جاری، مدیرکل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران از کاهش 39 درصدی صدور پروانه ساختمانی در ۵ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ خبر داده بود.  به گزارش «تعادل»، آنگونه که آمارهای منتشره از سوی وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد، در سال 98 تعداد پروانه‌های صادره برای ساخت واحدهای مسکونی نسبت به سال 97 حدود 13.5 درصد رشد منفی داشته است و از 63 هزار و 507 فقره پروانه صادره در سال 97، به 54 هزار و 910 فقره پروانه صادره در سال 98 رسیده است. با توجه به افت 39 درصدی صدور پروانه‌های صادره در 5 ماهه نخست سال جاری، به نظر می‌رسد که امسال رکورد تازه‌ای در افت تعداد پروانه‌های صادره برای ساخت وساز بر جای باقی بماند. مساله‌ای که نشان از کاهش چشمگیر سرمایه‌گذاری در ساخت و ساز و به ویژه ساخت و ساز واحدهای مسکونی دارد. از همین رو، در سال‌های آینده بازار مسکن با کمبود عرضه مواجه خواهد شد. چه آنکه بر اساس برآوردها کشور نیازمند ساخت سالانه 900 هزار واحد مسکونی است که سهم تهران با توجه به تراکم جمعیتی بالا دست‌کم 200 هزار واحد مسکونی است اما همانطور که آمارها نشان می‌دهد، در سال 97 صرفا 63 هزار فقره و در سال 98 حدود 55 هزار فقره پروانه ساختمانی برای ساخت واحد مسکونی صادر شده است. بی‌گمان، اگر در سال جاری، به دلیل کرونا و تحریم‌ها، شاهد افزایش چشمگیر قیمت‌های مسکن نبودیم و این بازار روال طبیعی خود را طی می‌کرد، امسال نیز شاهد کمبود واقعی عرضه مسکن به بازار می‌بودیم. حال آنکه کمبودهای عرضه در بازار کنونی مسکن ناشی از امتناع مالکان واحدهای مسکونی فعلی از عرضه ملک خود به بازار مسکن است با هدف جلوگیری از زیان احتمالی در روند صعودی قیمت‌ها.

    افت 39 درصدی صدور پروانه ساخت

حامد سلیمی، مدیرکل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران با تشریح آمار صدور پروانه در پنج ماه نخست امسال گفت: از ابتدای فروردین تا پایان مردادماه امسال، ۲ هزار و ۸۸۲ مورد پروانه ساختمانی صادرشده که این آمار در مدت مشابه سال قبل ۴ هزار و ۷ مورد بوده است. به گزارش ایلنا، وی افزود: از لحاظ متراژ ساخت‌وساز در پنج ماه اول امسال، مجوز ساخت حدود ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار مترمربع صادر گردیده است؛ این در حالی است که سال گذشته مجوز ساخت حدود ۴ میلیون و ۹۵۰ هزار مترمربع صادرشده بود که شاهد کاهش ۲۱ درصدی ساخت‌وساز از لحاظ متراژ نیز هستیم. سلیمی گفت: از تعداد پروانه‌های صادره در ۵ ماه نخست امسال، ۲۶۵۵ مورد در پهنه R (مسکونی) ۱۷۱ مورد در پهنه M (مختلط تجاری، اداری و مسکونی) و ۵۶ مورد در پهنه S (کار و فعالیت) قرار دارند. 

مدیرکل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران در خصوص فراوانی متراژ ساخت‌وساز در مناطق ۲۲گانه نیز گفت: در ۵ ماه نخست سال مناطق۵، ۴ و ۱۵ مجوز بیشترین متراژ ساخت‌وساز را داشته و مناطق ۹، ۱۹ و ۱۶ مجوز کمترین متراژ ساخت‌وساز را گرفته‌اند، این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته مناطق ۴، ۱ و ۱۵ بیشترین و مناطق ۹، ۱۹ و ۱۶ کمترین مجوز ساخت‌وساز را دریافت کرده‌اند. براساس گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران سلیمی تأکید کرد: آمار ارایه‌شده با توجه به تنوع و تعداد املاک واقع در محدوده جغرافیایی مناطق ۲۲گانه بوده و ملاک برتری و ارزشیابی مناطق ۲۲ گانه در صدور پروانه نیست.

   تورم 50  درصدی مسکن در 5  ماه

به گزارش «تعادل»، متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در پایان اسفند سال گذشته 15 میلیون و 628 هزار تومان گزارش شده و مرداد سال جاری این شاخص به 23 میلیون و 110 هزار تومان بالغ شده است که حاکی از رشد 47.9 درصدی قیمت مسکن طی 5 ماهه نخست سال جاری است. همزمان، گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که در این مدت، متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران 19.05 میلیون تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل 49.7 درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در 5 ماهه نخست سال 99 به حدود 46 هزار و 500 فقره بالغ شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 56.9 درصد افزایش نشان می‌دهد. به گفته کارشناسان، رشد نقدینگی، افزایش چشم‌انداز تورمی و همچنین تحولات در بازارهای موازی از جمله مهم‌ترین دلایل رشد قیمت‌ها در بازار مسکن به شمار می‌رود. 


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران