شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شهرداری، درخواست کمک ۴هزار میلیاردی برای توسعه حمل و نقل عمومی را به دولت داده، گفت:

گلایه از پرداخت‌های دقیقه نودی دولت برای حمل و نقل 

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شهرداری، درخواست کمک ۴هزار میلیاردی برای توسعه حمل و نقل عمومی را به دولت داده، گفت: امیدواریم تخصیص اعتبارات در سال جدید باز هم به دقیقه ۹۰ نرسد. محمد علیخانی رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران در گفت‌وگو با مهر در واکنش به ارسال این نامه از سوی شهردار تهران گفت: انعکاس مشکلات به رهبری خوب است و باید ایشان در جریان مشکلات قرار بگیرند. شاید بتوانیم از این طریق مجوز برداشت از صندوق ملی توسعه را به دست آوریم یا ایشان به دولت تذکر دهند تا به تعهداتشان در زمینه‌های مختلف از جمله حمل و نقل عمومی عمل کنند. علیخانی با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای نیست که دولت بدهی چند هزار میلیاردی خود به شهرداری را پرداخت کند، اظهار کرد: اما این مساله توجیه عدم توجه دولت به مصوبات دوره خودش هم نباشد نمی‌شود و قوانین مجلس را هم مورد بی‌توجهی قرار بگیرد. او با اشاره به اظهارات اخیر معاون رییس‌جمهور که گفته است ما به تعهدات خود برای کمک به شهرداری عمل کرده‌ایم، گفت: منظور وی مربوط به پرداخت ۱,۵۰۰ میلیارد تومان از محل اوراق مشارکت بود که در دقیقه ۹۰ پرداخت شد و بخشی از تعهدات محسوب می‌شود.

تاسیس مرکز دیپلماسی فرهنگی پایتخت در مجموعه میلاد 

در کمیسیون ماده پنج با کلیات طرح مجموعه ۱۲۰هکتاری میلاد موافقت شد. به گزارش مهر، علی اشراقی رییس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج در این باره گفت: سایت ۱۲۰ هکتاری مجموعه میلاد در میان چهار بزرگراه مهم شهر تهران شامل: همت، حکیم، چمران و شیخ فضل ا… قرار گرفته است که در دهه ۱۳۸۰ برج میلاد و مرکز همایش‌ها در محدوده میانی و شمالی سایت در زمینی به وسعت ۱۸ هکتار احداث شده است. اشراقی افزود: در چشم‌انداز ترسیم شده قرار است این مجموعه به مرکز دیپلماسی فرهنگی پایتخت تبدیل شود، به‌طوری که موجب تقویت هویت رقابتی پایتخت در عرصه‌های بین‌المللی شده و دارای فعالیتهای مختلفی از جمله: بام فرهنگ، هنر و فناوری، مرکز ملی و حوزه تخصصی برگزاری همایش‌ها، نمایش و… باشد. این موضوع باید به شکلی باشد که زمینه ساز بسط و تجلی صنایع فرهنگی خلاق کشور شود؛ با این دیدگاه طرح پیشنهادی مشاور در جلسه کمیسیون ماده پنج شهر تهران بررسی شده و پس از بحث و بررسی کارشناسی، با کلیات طرح مجموعه ۱۲۰ هکتاری میلاد با رویکرد غالب فرهنگی-اقتصادی موافقت شد. رییس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج در خصوص نکات کارشناسی مدنظر گفت: در طراحی شهری این مجموعه بر حفظ تقارن مجموعه، تعیین محدودیت ارتفاعی به منظور شاخص نمودن برج میلاد و حفظ دید آن، فرم پلکانی طرح به منظور احیاء تپه مجاور، توجه به پهنه یکپارچه متعادل و هم پیوند با عرصه‌های پیرامونی نظیر بوستان پردیسان تأکید شده است. وی در خصوص سناریوهای پیشنهادی گفت: در طرح مذکور دو ایده مطرح بوده یکی مجموعه تخصصی تجارت بین‌المللی و دیگری بام فرهنگ، هنر و فناوری، که مقرر شد طرح نهایی تلفیقی از این دو ایده و شامل کاربری‌های اصلی فرهنگی- هنری (کاخ جشنواره، سالن‌های سینما، تئاتر، موسیقی، مرکز مطالعات، نمایشگاه، رستوران‌ها، اداری، تجاری و آکادمی هنری) و تفریحی-گردشگری (فضای اقامتی، ورزشی، سالن‌های همایش) با زیر بنای ۲۵۰ هزار متر مربع باشد. اشراقی بیان کرد: قرار شد در مجموع تراکم ساختمانی با زیر بنای موجود فعلی که شامل دانشگاه علوم پزشکی، بیمارستان میلاد، مرکز انتقال خون ایران، مرکز همایشها و برج میلاد هست در برگیرنده ۵۴ درصد از کل مساحت مجموعه باشد. اشراقی افزود: همچنین تصمیم گرفته شد کاربری‌های اقتصادی مجموعه حداکثر تا سقف ۲۰ درصد مازاد بر پیشنهاد طرح ارایه شده اصلاح شده و امکان دسترسی بهره‌برداران و مراجعین از طریق تقویت اتصال مجموعه به مترو فراهم شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران