شماره امروز: ۵۴۷

| | |

محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران با اشاره به دیدار با محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی درباره موضوع نظارت شورای نگهبان بر انتخابات شوراها گفت: شورای نگهبان چنین اقدامی را به دلیل کمبود امکانات نپذیرفته است.

محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران با اشاره به دیدار با محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی درباره موضوع نظارت شورای نگهبان بر انتخابات شوراها گفت: شورای نگهبان چنین اقدامی را به دلیل کمبود امکانات نپذیرفته است. برخی از نمایندگان مجلس یازدهم درصددند با اصلاح قانون انتخابات و تشکیل کمیسیون ملی انتخابات، نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستا را به شورای نگهبان واگذار کنند؛ موضوعی که باعث انتقاد بسیاری از اعضای شوراهای شهر در کشور شده است. این هفته مرتضی الویری، رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در تذکری، واگذاری اختیارات مجلس به شورای نگهبان در خصوص انتخابات شوراها را تعجب‌برانگیز توصیف کرده و گفته بود با توجه به نظارت شورای نگهبان بر انتخابات ریاست‌جمهوری که نهایتا 10 کاندیدا دارد، این نهاد چگونه می‌‌خواهد بر انتخاباتی مانند شوراها که نیم میلیون کاندیدا دارد، نظارت کند؟ محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران در گفت‌وگو با اسکان نیوز در پاسخ به اینکه آیا با مجلس در خصوص تذکرات پی‌درپی اعضای شورا درباره واگذاری نظارت بر کاندیداهای انتخابات شوراها رایزنی کرده است یا خیر؟ گفت: من دیداری با رییس مجلس داشتم که در آن دیدار تأکید کردم باید تعامل مثبتی بین شورای شهر تهران، مجمع نمایندگان و دستکم کمیسیون شوراها در مجلس اتفاق بیفتد و لازم است که ما با هم تعامل داشته باشیم و گفت‌وگو کنیم.  وی ادامه داد: اتفاقاتی که قرار است در شهر اجرایی شود، باید به اطلاع یکدیگر برسانیم و نباید از طریق مطبوعات با هم حرف بزنیم بلکه اگر قرار است فعالیتی شکل بگیرد یا تصمیمی گرفته شود که به شهر و شورا مرتبط می‌شود، باید در خصوص آن اطلاع‌رسانی دقیق شود. اگر این اطلاع‌رسانی‌ها دقیق و به موقع باشد، دلیلی ندارد که اعضا با آن مخالفت کنند. هاشمی تأکید کرد: علت مخالفت‌ها در شورا و اظهارنظرها و واکنش‌ها نسبت به تصمیم‌گیری‌ها در مجلس آن است که در واقعیت ما نمی‌دانیم چه اتفاقاتی در کمیسیون‌ها می‌افتد. به‌طور مثال، طرحی ارایه می‌شود اما منتشر نمی‌شود؛ تنها گمانه‌زنی‌هایی مطرح می‌شود که آن هم دقیق نیست. رییس شورای شهر تهران با اشاره به موضوع نظارت شورای نگهبان بر انتخابات شوراها گفت: این طرح اطلاع‌رسانی شد اما تا جایی که من خبر دارم، شورای نگهبان چنین اقدامی را به دلیل کمبود امکانات نپذیرفته زیرا ممکن است تعداد بسیار بالایی در هر شهر کاندیدای حضور در این انتخابات باشند که در مقیاس کشوری، عدد بسیار بالایی خواهد بود. 

وی افزود: در خصوص اتفاقاتی که در مجلس می‌افتد، مخالفت‌های بدون اطلاعی هم شکل می‌گیرد که با اطلاع‌رسانی دقیق و به موقع نسبت به این موضوعات، جوی ایجاد نخواهد شد. به گفته هاشمی، بعضی از اعضا نسبت به برخی از اقداماتی که پنهانی انجام می‌شود، ترس دارند و این اقدامات در زمانی با طرح برخی از مسائل مصادف می‌شود که بر اساس گمانه‌زنی‌ها، حرف‌هایی مطرح می‌شود. در حال حاضر اعلام شده که قرار نیست چنین موضوعی (واگذاری نظارت بر کاندیداهای شوراها به شورای نگهبان) مطرح شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران