شماره امروز: ۵۴۷

| | |

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران درباره آخرین وضعیت کرونا در استان تهران گفت: وضعیت در استان تهران تغییری نکرده و شرایط قرمز و سینوسی است.

شرایط کرونا در تهران قرمز و سینوسی است

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران درباره آخرین وضعیت کرونا در استان تهران گفت: وضعیت در استان تهران تغییری نکرده و شرایط قرمز و سینوسی است. در حقیقت تغییری در وضعیت استان تهران نداشته ایم. به گزارش ایسنا، محسنی بندپی در جمع خبرنگاران درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک در اماکن عمومی به ویژه مترو گفت: استفاده از ماسک در مترو بالای ۹۵ درصد است و شهروندان این مساله را به خوبی رعایت می‌کنند، ‌اما فاصله‌گذاری اجتماعی به دلیل جمعیت زیاد در مترو نمی‌تواند به خوبی رعایت ‌شود که این مساله اجتناب‌ناپذیر است.محسنی بندپی در خاتمه درباره تامین واکسن آنفلوآنزا برای استان اظهار کرد: با شروع پاییز و افزایش بیماری‌های تنفسی و ریوی و شیوع آنفلوآنزا این نگرانی وجود دارد که با افزایش روند بیماری کرونا و یا بستری‌شدگان روبرو شویم اما با تدابیری که اتخاذ شده است و افزایش توزیع واکسن آنفلوآنزا نسبت به سال گذشته این امیدواری وجود دارد که بتوانیم بیماری آنفلوآنزا را مدیریت کنیم و کرونا را نیز با رعایت پروتکل‌ها، ‌فاصله گذاری اجتماعی‌، استفاده از ماسک و شست و شوی دست و جلوگیری از تجمعات غیرضرور مدیریت کنیم.

نظارت ۳  نهاد بر اوراق مشارکت شهرداری‌ها

معاون وزیر کشور گفت: دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور بر هزینه کرد اوراق مشارکتی که به شهرداری‌ها تخصیص داده شده‌اند نظارت می‌کنند. مهدی جمالی نژاد در گفت‌وگو با مهر، اظهار کرد: اوراق مشارکت برای سه موضوع خرید اتوبوس، توسعه حمل و نقل ریلی و برای سه شهر مشهد، شیراز و قم برای بحث توسعه اطراف حرم به شهرداری‌ها تخصیص داده می‌شود. وی افزود: در شهر قم برای توسعه اطراف حرم حضرت معصومه (ع) در شهر شیراز برای توسعه حرم حضرت احمد ابن موسی (ع) و در مشهد برای توسعه اطراف حرم امام رضا (ع) این اوراق به شهرداری‌ها تخصیص داده شده است. او گفت: ۵۰ درصد ضمانت مبالغی که در قالب اوراق مشارکت به شهرداری‌ها داده می‌شود با ما یعنی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور است و ۵۰ درصد دیگر را باید خود شهرداری‌ها تأمین کنند. جمالی نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه ضمانتی برای خرج کردن صحیح و در قالب چارچوب این اوراق مشارکت از سوی شهرداری‌ها وجود دارد، گفت: همانطور که می‌دانید این پول‌ها، پول‌های دولتی هستند به غیر از اینکه سازمان بازرسی و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بر آن نظارت دارند دیوان محاسبات هم روی ریال به ریال این پول‌ها نظارت دارند. او گفت: اگر کوچک‌ترین تخلفی از سوی یکی از شهرداری‌ها انجام شود هم دیوان محاسبات و هم سازمان بازرسی و هم خود ما وارد می‌شویم. وی گفت: برخوردمان هم به این صورت است که در مرحله بعدی به هیچ عنوان اعتبارات و اوراقی به شهرداری که تخلف انجام داده تخصیص نمی‌دهیم. وی گفت: خوشبختانه تا به الان هیچ موردی از هزینه کرد نابجا و خارج از چارچوب این مشارکت گزارش نشده است. به گزارش مهر، طبق قانون بودجه، شهرداری‌های کشور و سازمان‌های وابسته به آنها با تأیید وزارت کشور (سازمان امور شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور) تا سقف ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی ریالی با تضمین خود و با بازپرداخت اصل و سود آن توسط همان شهرداری‌ها منتشر کنند. علاوه بر این، باید حداقل ۵۰ درصد از سقف اوراق موضوع این بند به طرح‌های قطار شهری و حمل و نقل شهری و رفع آلودگی هوا اختصاص یابد و تضمین بازپرداخت اصل و سود این اوراق برای اجرای طرح‌های قطار شهری و حمل و نقل شهری به نسبت ۵۰ درصد دولت و ۵۰ درصد شهرداری‌ها است و تضمین ۵۰ درصد سهم دولت برعهده سازمان برنامه و بودجه کشور است. همچنین، اوراق فروش نرفته این بند در سقف مطالبات معوق طرح با تأیید شهرداری مربوطه و سازمان برنامه و بودجه کشور قابل واگذاری به طلبکاران طرح است.

افزایش غلظت دی‌اکسید گوگرد  در جنوب تهران

مدیر واحد سنجش و نگهداری شرکت کنترل کیفیت هوا از افزایش غلظت آلاینده دی‌اکسید گوگرد در شهر تهران در بازه زمانی اول تا ۱۷ شهریور ۹۹ خبر داد. به گزارش ایسنا احمد طاهری گفت: بنا به داده‌های اندازه‌گیری شده در ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا از ابتدای ماه جاری به ویژه در روزهای ۷ و ۱۰ شهریور، غلظت آلاینده دی‌اکسید گوگرد در شهر تهران افزایش قابل ملاحظه‌ای را نشان می‎دهد. وی با اشاره به اینکه بر اساس داده‌های مذکور میزان افزایش غلظت این آلاینده در ایستگاه‌های جنوبی شهر تهران به میزان قابل توجهی بیشتر بوده است، اظهار کرد: در حالی طی روزهای اخیر، غلظت‌های بالای ppb ۱۰۰ در ایستگاه‌های مذکور مشاهده شده ‌که حداکثر غلظت این آلاینده در سایر روزها در حدود ppb ۲۰ بوده است. طاهری با بیان اینکه با توجه به تعطیلات رسمی هفته گذشته و کاهش تردد وسایل نقلیه، انتظار می‌رفت شاهد کاهش غلظت آلاینده‌های هوا باشیم، تصریح کرد: اما بر خلاف سایر آلاینده‌ها از جمله منوکسید کربن و دی‌اکسید نیتروژن، غلظت آلاینده دی‌اکسید گوگرد افزایش قابل ملاحظه‌ای را نشان داد که استفاده از سوخت‌های دیزل با گوگرد بالا یا مازوت در صنایع واقع در جنوب شهر تهران که دی‌اکسید گوگرد بالایی تولید می‌کنند را به عنوان یک احتمال مطرح می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران