شماره امروز: ۵۴۷

| | |

پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با حضور در شبکه خبر به سوالات شهروندان در خصوص وام ودیعه مسکن و طرح اقدام ملی مسکن، پاسخ داد.

وام اجاره زیر 30 میلیون تومان ضامن نمی‌خواهد

پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با حضور در شبکه خبر به سوالات شهروندان در خصوص وام ودیعه مسکن و طرح اقدام ملی مسکن، پاسخ داد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در برنامه تیتر امشب با موضوع پاسخ به سوالات هموطنان درباره وام ودیعه مسکن و طرح اقدام ملی مسکن به سوالات و ابهامات شهروندان پاسخ داد. مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، اعلام کرد: کلیه اجاره‌نامه‌هایی که از اول فرودین ۹۹ امضا شده‌اند می‌توانند از این تسهیلات ودیعه مسکن استفاده کنند. بنابراین اگر در سال جدید اجاره‌نامه‌هایی تنظیم شده باشد می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. وی گفت: در دستورالعملی که بانک مرکزی به کلیه بانک‌ها ابلاع کرد، وام‌های زیر ۳۰ میلیون تومان نیاز به آوردن ضامن ندارند و فقط با چک و سفته متقاضی قابل پرداخت است. برای افراد معرفی شده توسط کمیته امداد و بهزیستی اساسا نیازی به ضامن نیست. همچنین، راجع به پرداخت ودیعه مسکن، پنج سال سکونت لحاظ نمی‌شود. مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در خصوص طرح اقدام ملی مسکن نیز توضیحاتی را ارایه کرد و گفت: متقاضیان حائز شرایط مسکن ملی که در سامانه طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کرده و حائز شرایط شناخته شدند تا جمعه شب ۲۱ شهریورماه فرصت دارند به سامانه اقدام ملی مسکن به نشانی tem.mrud.ir مراجعه و اطلاعات خود را تکمیل و بانک خود را انتخاب کنند. اصلانی ادامه داد: متقاضیانی که به سامانه مراجعه کرده، اطلاعات خود را تکمیل و شعب بانک خود را انتخاب می‌کنند به سرعت تعیین تکلیف شده و منابع ودیعه مسکن در اختیارشان قرار خواهد گرفت. بعد از آنکه افراد به سامانه مراجعه و بانک خود را انتخاب کردند در کارتابل بانک قرار می‌گیرند. در این شرایط از سوی بانک برای آنها پیامکی ارسال می‌شود و به شعب بانکی مراجعه می‌کنند و تشکیل پرونده می‌دهند و در فرآیند پرداخت تسهیلات قرار می‌گیرند.

دلایل جهش قیمت مسکن  طی ۳  سال دولت دوازدهم 

نایب‌رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به جهش قیمت مسکن از سال ۹۶ تا ۹۹، گفت: افزایش تقاضای سرمایه‌ای تعادل بازار مسکن را بر هم زده است. حسام عقبایی در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص وضعیت بازار مسکن اظهار کرد: نوسانات بازار مسکن یک نوسانات سینوسی داشت؛ طی 40 سال اخیر اوایل تغییرات قیمت هر 7 تا 8 سال روی می‌داد، اما به مرور تحولات قیمت به دوره‌های 4 تا 5 ساله کاهش یافت. وی افزود: در برخی مواقع این تغییرات همزمان با روی کار‌آمدن دولت‌ها بود و در برخی مواقع ممکن بود در دو دوره یک دولت تلرانس اتفاق افتاد که نمونه آن در دولت نهم و دهم بود. در سال 91 یکی از سال‌هایی بود که قیمت مسکن رشد سونامی‌گونه‌ای داشت. وی تصریح کرد: به‌طور معمول هر 4 تا 5 سال شاهد رشد قیمت در بازار مسکن بودیم یا بازار با همان روند پایدار خود طی مسیر می‌کرد یا با رکود مواجه می‌شد. این رکود در دهه 70 و 80 بسیار کم‌رنگ بود، اما در دهه 90 به بعد رکود بازار مسکن به لحاظ حجم معاملات عمیق‌تر می‌شد. او یادآور شد: پس از رشد نامتعارف قیمت مسکن در سال 91، بازار وارد رکود شد. از سال 92 تا سال 96 نیز قیمت مسکن افزایش معمول هر ساله را داشت و جهش قیمتی نداشتیم. از سال 96 به بعد جهش قیمت‌هایی داشتیم و نرفت برای سال 1400. عقبایی بیان کرد: سال انتظار تکرار این افزایش قیمت 1399 یا 1400 نشد؛ ‌چراکه سال 97 باز هم قیمت مسکن افزایش نامتعارف داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران