شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یک مقام مسوول گفت: به مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها پیشنهاد واگذاری رایگان فرودگاه ماهشهر را دادیم اما آنها به دلیل زیانده بودن آن نپذیرفتند.

فرودگاه ماهشهر  به رایگان هم مشتری ندارد

یک مقام مسوول گفت: به مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها پیشنهاد واگذاری رایگان فرودگاه ماهشهر را دادیم اما آنها به دلیل زیانده بودن آن نپذیرفتند. محسن آتش زمزم، مدیرعامل شرکت عملیات غیر صنعتی ماهشهر در گفت‌وگو با مهر در واکنش به گزارش سازمان هواپیمایی کشوری به سانحه فرودگاه ماهشهر و واگذاری این فرودگاه تحت مالکیت وزارت نفت به شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اظهار کرد: ما دستور اکید از وزارت نفت داریم که فرودگاه‌های تحت مالکیت این وزارت خانه تحویل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران شود. وی ادامه داد: بنده و مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس ۲ جلسه با سیاوش امیرمکری مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در این خصوص داشته‌ایم، به آنها اعلام کردیم که حاضریم فرودگاه ماهشهر را رایگان به شرکت فرودگاه‌ها اهدا کنیم چون متولی این صنعت (فرودگاهی) هم، شرکت فرودگاه‌هاست و ما در شرکت عملیات غیر صنعتی ماهشهر، موظف به تولید در حوزه پتروشیمی هستیم. مدیرعامل شرکت عملیات غیر صنعتی ماهشهر افزود: در زمانی نیاز بوده که در بندر ماهشهر فرودگاه تأسیس شود اما در حال حاضر که متولی حوزه فرودگاهی، شرکت فرودگاه‌ها است، ما نه تنها هیچ اصراری به نگهداری این فرودگاه نداریم، بلکه خودمان هم مُصرّیم که فرودگاه ماهشهر تحویل متولی اصلی صنعت فرودگاهی که شرکت فرودگاه‌هاست، شود؛ در عین حال ما هم در شرکت عملیات غیر صنعتی ماهشهر از این فرودگاه استفاده خواهیم کرد. وی با بیان اینکه وزارت نفت ۹ فرودگاه ملکی در اختیار دارد که هر کدام از آنها، در اختیار یکی از واحدهای زیرمجموعه وزارت نفت است، یادآورد شد: به عنوان مثال فرودگاه ماهشهر در اختیار شرکت عملیات غیر صنعتی ماهشهر قرار دارد. یا مثلاً فرودگاه تأسیسات نفتی خارک زیرنظر شرکت پایانه‌های نفتی ایران اداره می‌شود؛ اصلان کاظم پور مشاور وزیر نفت در امور هوانوردی و فرودگاهی است و وی نیز پیگیر واگذاری همه فرودگاه‌های تحت مالکیت وزارت نفت به شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران بر اساس دستور وزیر نفت است. آتش زمزم یادآور شد: متأسفانه شرکت فرودگاه‌ها این پیشنهاد ما را نپذیرفت که البته آنها هم توجیهات خودشان را داشتند؛ به خصوص که اکثر فرودگاه‌های کشور زیان ده هستند؛ از نظر شرکت فرودگاه‌ها، فرودگاه‌هایی هم که در اختیار وزارت نفت است، زیان ده هستند چرا که پروازهای این فرودگاه‌ها کم است. وی تصریح کرد: ما برای نگهداری و اداره فرودگاه ماهشهر، سالانه ۲۰ میلیارد تومان از درآمد صنعت پتروشیمی بندر ماهشهر هزینه می‌کنیم که نشان می‌دهد نگهداری این فرودگاه، زیان ده است. به رغم آنکه زمین و تأسیسات زیادی به فرودگاه ماهشهر اختصاص دارد، اما برای آنکه واگذاری آن به شرکت فرودگاه‌ها اتفاق بیفتد، به مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها پیشنهاد داده‌ایم تا این فرودگاه را همراه با کل تجهیزات آن به رایگان به آنها واگذار کنیم. آتش زمزم گفت: حتی در مرحله بعدی به شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران پیشنهاد دادیم تا علاوه بر واگذاری، هزینه نگهداری یک سال آن را هم تقبل کنیم تا شرکت فرودگاه‌ها بتواند به‌طور کامل در این فرودگاه مستقر شود. وی بیان کرد: فرودگاه داری کار صنعت پتروشیمی نیست و باید شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران آن را تحویل بگیرد؛ هزینه‌های مربوطه را هم حاضریم پرداخت کنیم.

فروشنده‌ها در بازار مسکن  زیاد شدند

مرداد ماه امسال با وجود کاهش ۳۵ درصدی معاملات مسکن در شهر تهران، تعداد واحدهای عرضه شده به بازار ۱.۵ برابر شده است. به گزارش ایسنا، آمارهای رسمی ارایه شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد مرداد ماه امسال ۹۰۸۰ فقره معامله مسکن در شهر تهران انجام شده که از کاهش ۳۵.۴ درصد در مقایسه با تیر امسال و افزایش ۱۷۶ درصد نسبت به مرداد پارسال خبر می‌دهد. با وجود کاهش محسوس معاملات، تعداد فایل‌های عرضه شده به بازار با رشد ۵۲ درصد مواجه بود. از طرف دیگر نرخ رشد قیمت پیشنهادی در آگهی‌ها حدود نصف رشد قیمت معاملات قطعی بوده و این در حالی است که پیش از این معمولا نرخ‌های پیشنهادی رقم‌های بالاتر از معاملات قطعی بود. بررسی‌ها نشان می‌دهد تصویب مالیات بر خانه‌های خالی و احتمال اجرایی شدن این قانون از پایان تابستان در تمایل برای فروش مسکن تاثیرگذار بوده است. از طرف دیگر، در صورت ثبات بازارهای موازی، هر دو نمایه می‌تواند نشان‌دهنده تمایل بازار به سمت ثبات قیمتی باشد. اطلاعات به دست آمده از سامانه اینترنتی حاکی از آن است که در مرداد ماه ۱۳۹۹ حجم عرضه واحدهای مسکونی از طریق این سامانه به بازار مسکن شهر تهران نسبت به تیرماه امسال ۵۱.۹ درصد رشد داشته است. این اطلاعات که از ۱۶ منطقه تهران استخراج شده آگهی‌های مناطق یک تا ۱۵ و ۲۲ را شامل می‌شود و 6منطقه ۱۶ تا ۲۱ به دلیل پایین بودن تعداد آگهی‌ها در این گزارش لحاظ نشده است. تعداد فایل‌های عرضه شده در سه منطقه ۹، ۱۰ و ۱۱ به ترتیب ۲۷۵، ۲۱۰ و ۱۵۰ درصد نسبت به ماه قبل رشد داشته که ثبات و کاهش قیمت‌های پیشنهادی را در این مناطق به همراه داشت. از سوی دیگر بررسی‌ها از ۱۶ منطقه شامل مناطق ۱ تا ۱۵ و ۲۲ نشان می‌دهد که با وجود رشد ۱۰.۵ درصد قیمت معاملات در کل شهر تهران، نرخ رشد قیمت‌های پیشنهادی فروش مسکن در ۱۶ منطقه مذکور نسبت به تیر ماه امسال ۵.۶ درصد بوده است. نرخ رشد سالانه قیمت در این مناطق نیز ۷۵ درصد اعلام شده که ۲.۴ درصد کمتر از قیمت‌های قطعی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران