شماره امروز: ۵۴۷

«دیده‌بان شفافیت» برای بازپس‌گیری700 ملک شهرداری اعلام آمادگی کرد

| | |

، رییس هیات‌مدیره سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت در نامه‌ای به محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران آمادگی این سازمان را برای بررسی املاک واگذار شده به مسوولان در شهرداری تهران، اعلام کرد.

گروه راه و شهرسازی|

احمد توکلی، رییس هیات‌مدیره سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت در نامه‌ای به محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران آمادگی این سازمان را برای بررسی املاک واگذار شده به مسوولان در شهرداری تهران، اعلام کرد. به گزارش اعتمادآنلاین، توکلی در نامه خود نوشته است: «جنابعالی در مصاحبه با برنامه تلویزیونی تهران ۲۰ اعلام کردید آماده‌اید درباره ۷۰۰ ملک شهرداری که در اختیار دیگران است، گزارش بدهید. سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت براساس تکلیف ذاتی و متکی به اساسنامه قانونی‌اش، آمادگی خود را برای دریافت، بررسی و در صورت نیاز مطالبه‌گری از اشخاص مرتبط با موضوع ۷۰۰ ملک شهرداری واگذار شده اعلام می‌دارد و بر اساس روال همیشگی‌اش، نتایج اقدامات خود را در مراحل مختلف به ملت شریف ایران گزارش می‌نماید. بنابراین خواهشمند است تمامی اسناد و مدارک مرتبط با موضوع فوق‌الذکر را به این سازمان مردم نهاد ارایه فرمایید.»

    اعلام آمادگی دیرهنگام

به گزارش «تعادل»، توکلی در شرایطی برای بازپس‌گیری 700 ملک شهرداری تهران از اشخاص اعلام آمادگی کرده که مدیریت شهری طی سه سال گذشته اقدامات قابل توجهی در این رابطه انجام داده است، به گونه‌ای که رییس شورای شهر تهران در یک برنامه تلویزیونی برای ارایه گزارش اقدامات انجام شده در این رابطه اعلام آمادگی کرده است. البته پیش از این، محمود میر لوحی، رییس کمیته اقتصادی و تنظیم مقررات شورای شهر تهران که یکی از منتقدین جدی واگذاری املاک شهرداری  همچنین پیگیر پرونده موسوم به املاک نجومی به شمار می‌رود، در گفت‌وگو با «تعادل» گفته بود: برخی اساسا اعلام کردند که پرونده املاک نجومی تمام شده است. اما ما مساله را رها نکردیم و طی هفته‌های آینده اخبار خوبی را در رابطه با املاک نجومی خواهیم داد. بعضی از تصرف‌کنندگان املاک نجومی، اعلام آمادگی کرده‌اند که حق و حقوق شهرداری و مابه‌التفاوت قیمت واقعی از قیمت‌های تخفیف داده شده را بدهند. او همچنین گفته بود: قبل از دوره پنجم شورای شهر تهران، فقط در پارک‌های شهر 800 هزار متر امکانات اقتصادی مثل رستوران، دکه‌ها و... بوده است. این املاک الان نظم پیدا کرده است و هر کدام قرارداد دارند. در حالی که در گذشته اغلب نه قراردادشان معلوم بود و نه چگونگی استفاده از آنها. 2000 ملک شهرداری که در اختیار غیر بود، اصلا شناسایی نشده و آمار آن معلوم نبود. آقای نجفی 674 ملک را اعلام کرد. بعد آقای افشانی 1300 ملک را اعلام کرد. الان 2000 ملک که بعضا 2 تا 6 واحد آپارتمان دارند و در اختیار افراد بودند را پس گرفته‌ایم و نظم یافته است. میرلوحی با بیان اینکه از پیروز حناچی، ‌شهردار تهران خواسته است تا درباره اقدامات مثبت مدیریت شهری در بازپس‌گیری املاک واگذار شده به مردم گزارش دهد، افزوده بود: برخی از تصرف‌کنندگان این املاک، حتی کارمند شهرداری هم نبودند، بعضی از آنها مدیران شهرداری بودند و با تخفیف‌های غیرمجاز صاحب ملک شده بودند. حتی در برخی موارد مشاهده شد که ملکی را از جای دیگری گران‌تر خریده بودند و به این افراد ارزان‌تر و با تخفیف بعضا 50 درصد واگذار کرده بودند. کارهای عجیبی صورت گرفته بود. آن هم نه در رابطه با خانه کوچک واقع در جنوب شهر بلکه در رابطه با خانه‌های بعضا واقع در نیاوران و مناطق شمالی شهر.  به گزارش «تعادل»، در پی افشاگری پرویز فتاح، رییس بنیاد مستضعفان درباره املاک واگذار شده این بنیاد به برخی افراد و نهادها، پرونده موسوم به «املاک نجومی» دوباره بر سر زبان‌ها افتاد و پای املاک واگذار شده شهرداری تهران به افراد صاحب نفوذ، نهادها و برخی خیریه‌ها نیز به میان کشیده و گفته شد، اگر تریبون رسانه ملی در اختیار فتاح گذاشته شد و او هم با افشاگری از این تریبون تلاش کرد، قضیه املاک بنیاد را برجسته کند، چرا مدیریت شهری تهران به این شیوه متمسک نمی‌شود و املاک خود را باز پس نمی‌گیرد؟ میرلوحی اگر چه همواره منتقد و پیگیر بازپس‌گیری املاک شهرداری بوده است امادر گفت‌وگو با «تعادل» از رویکرد «بدون سر و صدا و جدی» مدیریت شهری در بازپس‌گیری املاک شهرداری دفاع کرده و گفته بود که به‌کارگیری این رویکرد طی سه سال گذشته، دستاوردهای بسیاری به همراه داشته است. حالا نیز به نظر نمی‌رسد، در پی دستیابی به این دستاوردها همچنین بروز و ظهور کارایی روش پیگیری‌های حقوقی از مراجع رسمی و نه افشاگری و مطالبه‌گری‌های علنی و رسانه‌ای، مدیریت شهری از شیوه مورد نظر سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت استقبال کند و موفقیت‌های خود را با این نهاد شریک شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران