شماره امروز: ۵۴۷

مدیران فعالیت‌های ساختمانی پیش‌بینی کردند

| | |

تازه‌ترین بررسی‌های آماری حاکی از این است که فعالیت‌های ساختمانی در مردادماه سال جاری نسبت به ماه قبل از آن با اندکی رشد در سطح فعالیت‌های ساختمانی اعم از تولید و خدمات در بهمن 98 ادامه مسیر داد.

گروه راه و شهرسازی|

تازه‌ترین بررسی‌های آماری حاکی از این است که فعالیت‌های ساختمانی در مردادماه سال جاری نسبت به ماه قبل از آن با اندکی رشد در سطح فعالیت‌های ساختمانی اعم از تولید و خدمات در بهمن 98 ادامه مسیر داد. شامخ ساختمان در تیرماه پس از یک ماه رشد آرام، کاهش یافته بود، و حجم فعالیت‌های ساختمانی به حجم فعالیت‌های بهمن سال 98 رسیده بود. در این حال، انتظار می‌رود، فعالیت‌های ساختمانی در شهریورماه جاری به‌طور محسوسی بهبود یابد. این همه در حالی است که در مردادماه سال جاری، حجم معاملات ماهانه ملکی رشد منفی و متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان رشد مثبت را تجربه کردند.  آنگونه که اتاق تعاون ایران بر اساس نتایج نظرسنجی از فعالان ساختمانی گزارش کرده است، شامخ ساختمان در مرداد ماه به میزان52.94 بوده است که حاکی از ثبات رو به بهبود وضعیت صنعت ساختمان نسبت به تیرماه است. به گزارش «تعادل»، عدد شامخ ساختمان که از مهرماه سال گذشته از سوی اتاق تعاون ایران اندازه‌گیری و منتشر می‌شود، از 44.3 در مهرماه گذشته به 51.76 در بهمن 98 بالغ شد. در ماه‌های اسفند سال گذشته و فروردین سال جاری، این شاخص به دلیل تعطیلی کسب و کارها در اثر شیوع ویروس کرونا در کشور به ترتیب به 35 و 18.75 سقوط کرد. در اردیبهشت اما موتور ساخت و ساز دوباره روشن شد به گونه‌ای که شامخ ساختمان به عدد 60.55 جهش کرد. این شاخص در خرداد، حرکتی لاک پشتی داشت و رکورد اردیبهشت را کمی جابه‌جا کرد و به عدد 64.36 رسید. این در حالی بود که مدیران ساختمانی پیش‌بینی کرده بودند، در خرداد پراز تعطیلات و البته کرونازده، وضعیت شامخ ساختمان بهبود نخواهد یافت. شامخ ساختمان در تیرماه اما به عدد 52.78 نزول کرد و در واقع گستره فعالیت‌های ساختمانی در تیرماه به اندازه‌ای کوچک شد که به سطح فعالیت‌های ساختمانی در بهمن 98 نزدیک شد.

    تفاوت  نامحسوس  شامخ  ساختمان

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق تعاون ایران، بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که عدد شامخ کل در مردادماه نسبت به ماه قبل تفاوت محسوسی نداشته و تنها با افزایش ۰.۳ درصدی نسبت به ماه قبل، عدد ۵۲.۹۴ را به خود اختصاص داده است. براساس این گزارش، میزان فعالیت‌های تولید یا ارایه خدمات ساختمانی مردادماه سال جاری نسبت به ماه قبل از آن روند تقریبا ثابتی داشت. با توجه به نزدیکی به شهریور و انتظار رونق برخی فعالیت‌های ساختمانی در این ماه طبق روال سنوات گذشته، میزان سفارشات جدید افزایش یافت. از این رو، مواد اولیه بیشتری نیز خریداری شد و سرعت انجام سفارشات نیز کمی بیشتر شد. میزان فروش نیز روند رو به رشد یافت. میزان به‌کارگیری نیروی انسانی نیز اندکی افزایش یافت. قیمت خرید مواد اولیه در مصالح عمده ساختمانی اوایل ماه افزایش  سپس اندکی کاهش یافت. بنابر اظهار برخی فعالان، قیمت مواد اولیه در مجموع نسبت به ماه قبل روند با ثباتی داشت اما برخی دیگر معتقد بودند، قیمت‌ها در مقایسه با ماه گذشته روند افزایشی داشته است. اما به‌طور کلی عدد شامخ کمتری نسبت به ماه گذشته برای این مولفه به ثبت رسید (که نشان می‌دهد نسبت تعداد موارد اعلام شده افزایش قیمت به کل پاسخ‌دهندگان، در مرداد از تیر ماه اندکی کمتر بوده است). به گزارش واحد آمار و برنامه‌ریزی اتاق تعاون، به دلیل موجود نبودن برخی مواد اولیه در بازار یا عدم فروش به دلیل نوسانات قیمت، میزان کارهای معوق و ناتمام کمی افزایش یافت. صادرات که در ماه‌های گذشته با چالش‌های زیادی مواجه بود این ماه کمی در جهت بهبود پیش رفت. هرچند بنا بر اظهار برخی از فعالان این حوزه قیمت مواد اولیه نسبت به ماه قبل روند افزایشی داشت و آنها متناسب با افزایش قیمت‌ها ناچار به افزایش قیمت فروش خود شدند اما به دلیل کاهش قدرت خرید، در مجموع قیمت فروش نسبت به ماه گذشته روند افزایشی نداشت و عدد شامخ کمتری را نسبت به ماه قبل ثبت کرد. مصرف حامل‌های انرژی نیز در این بازه زمانی تغییر چندانی نداشت. با عنایت به افزایش سفارشات و دیگر شرایط موجود، در مجموع فعالان این حوزه نسبت به بهبود فعالیت‌های کسب و کار خود در شهریور ماه ابراز امیدواری کردند. بنابراین گزارش صنعت ساختمان براساس استاندارد بین‌المللی طبقه‌بندی کلیه فعالیت‌های اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیت‌های ساخت‌وساز تخصصی ساختمان دسته‌بندی می‌شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است. در بخش مسکونی، طبق گزارش بانک مرکزی، میزان معاملات آپارتمان‌های مسکونی در تهران (به عنوان نمونه آماری بزرگ از کل کشور) با ۹۱۰۰ واحدمسکونی، نسبت به ماه قبل ۳۵.۴ درصد کاهش یافت. قیمت مسکن نیز در تهران با متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی به بیش از ۲۳ میلیون تومان، تورم ماهانه ۱۰.۵ درصدی را تجربه کرد. همچون چند ماه اخیر، افزایش نرخ ارز و انتظارات تورمی حاصل از آن، عدم توازن عرضه و تقاضا و نیز تداوم معاملات سوداگرانه، افزایش مجدد قیمت مسکن را پدید آورد. در بخش‌های عمرانی کماکان پیشرفتی در میزان فعالیت‌ها گزارش نشد. پیمانکاران بزرگ صنعت ساختمان نیز میزان فعالیت‌ها را به‌طور کلی برابر با ماه قبل گزارش کردند.

Taadol-05

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران