شماره امروز: ۵۴۷

معاون وزیر راه از ارسال پرونده ۵۴ هزار مستاجر در کارتابل بانک‌ها خبر داد

| | |

حدود دوماه پس از تصویب اعطای وام ودیعه اجاره به مستاجران در ستاد ملی کرونا، و با گذشته یک ماه از ثبت نام متقاضیان دریافت این وام،

گروه راه و شهرسازی|

حدود دوماه پس از تصویب اعطای وام ودیعه اجاره به مستاجران در ستاد ملی کرونا، و با گذشته یک ماه از ثبت نام متقاضیان دریافت این وام، حالا معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داده است که تاکنون تنها 300 نفر متقاضی این وام موفق به دریافت این وام شده‌اند. محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی از ارسال پرونده ۵۴ هزار مستأجر به بانک‌ها برای پرداخت وام ودیعه مسکن خبر داده و گفته است: تاکنون ۳۰۰ فقره وام به مستأجران پرداخت شده است.

      معرفی یک هفتم متقاضیان به بانک 

محمودزاده از درخواست 440 هزار مستأجر برای دریافت وام ودیعه مسکن خبر داد و اظهار کرد: از این تعداد 330 هزارنفر واجدشرایط شناخته شده‌اند که از میان واجدان شرایط، 54 هزار نفر به بانک‌ها معرفی شدند.  وی ادامه داد: بر اساس آخرین آمار 1300 پرونده در بانک‌ها تشکیل شده و 300 واحد وام نیز به متقاضیان واجد شرایط پرداخت شده است. وی با بیان اینکه تا پایان شهریور تمامی متقاضیان جهت دریافت وام ودیعه مسکن به بانک‌ها معرفی می‌شوند، افزود: یکی از شروط اصلی سرعت دادن به پرداخت ودیعه اجاره مسکن این است که متقاضیان هرچه زودتر مدارک مورد نیاز را در سامانه tem.mrud.ir بارگذاری کنند تا امکان پالایش و معرفی آنها فراهم شود.

     پیگیر قانونی مسببان تاخیر 

این در حالی است که یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس مقاومت بانک‌ها را دلیل عدم پرداخت وام ودیعه به مستأجران اعلام و بر پیگیر قانونی مسببان این تاخیر خبر داده است. شاکری به تسنیم گفت: بر اساس بررسی صورت گرفته به این نتیجه رسیدیم که مشکل اساسی در پروسه پرداخت وام چنانچه وزارت راه و شهرسازی لیست مستأجران واجد شرایط را داده باشد -که این کار انجام شده- بانک‌ها هستند. متاسفانه بانک‌ها در پرداخت وام ودیعه مسکن مقاومت می‌کنند و مردم را به دردسر انداخته‌اند. وی تاکید کرد: این مساله حاکی از آن است که یکپارچگی در اجرای قانون را نداریم و بانک مرکزی به بانک‌ها برای پرداخت وام ودیعه فشار نمی‌آورد و بانک‌ها هم‌اکنون مردم را معطل می‌کنند. وی با بیان اینکه به عنوان یک خادم مردم از وزیر محترم راه و شهرسازی تقاضا می‌کنم خیلی شفاف بگوید مشکل کار کجاست، ادامه داد: در این صورت مردم متوجه می‌شوند چه کسانی کار نمی‌کنند. باید شفاف اعلام شود این حقوق عامه مردم است. چرا بانک‌ها مقاومت کرده و کار را انجام نمی‌دهند.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر، رییس‌کل بانک مرکزی نیز هر چه سریع‌تر به این موضوع ورود پیدا کند و بانک‌ها را ملزم به پرداخت وام ودیعه مسکن کند. این یک مصوبه قانونی است که هیات وزیران چند ماه قبل آن را ابلاغ کرده و نباید مردم این‌گونه سرگردان می‌شدند. بنابراین رییس محترم بانک مرکزی باید بانک‌هایی که در پرداخت وام ودیعه مسکن تعلل دارند را معرفی کند. عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه باید با کسانی که که مصوبه قانونی را اجرا نمی‌کنند برخورد شود، ‌گفت: در نهایت اگر شهریور گذشت، فصل جابه‌جایی تمام شد و تعداد قابل توجهی از مردم موفق نشدند از این مصوبه خوب دولت استفاده کنند باید قاطعانه با مسبان برخورد شود و مورد پیگیری قضایی قرار بگیرند. شاکری افزود: نمی‌توانیم با حقوق مردم باری به هر جهت برخورد کنیم، تازه این کار خیلی بزرگی نبوده قرار بوده 50 میلیون در کلان‌شهرها، ‌30 میلیون در شهرهای بزرگ و 15 میلیون در شهرهای کوچک وام ودیعه پرداخت شود و این مشکل اجاره مسکن مردم را به‌طور کامل حل نمی‌کند. در این شرایط بانک‌ها هم در پرداخت وام مقاومت کرده و کار مردم را انجام ندهند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران