شماره امروز: ۵۴۷

| | |

زهرا صدر اعظم نوری، رییس کمیسیون محیط زیست، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران گفت: حمل و نقل عمومی همانند گذشته به صورت منظم ضدعفونی شده و آماده پذیرش دانش‌آموزان و جابه‌جایی آنها است.

تهران آماده  آغاز سال تحصیلی است

زهرا صدر اعظم نوری، رییس کمیسیون محیط زیست، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران گفت: حمل و نقل عمومی همانند گذشته به صورت منظم ضدعفونی شده و آماده پذیرش دانش‌آموزان و جابه‌جایی آنها است. صدر اعظم در گفت‌وگو با فارس، درخصوص آمادگی شهر برای بازگشایی مدارس شهر تهران گفت: خوشبختانه آنگونه که از سخنان وزیر آموزش و پرورش برداشت شد مدارس برای پذیرش دانش‌آموزان آماده شده‌اند. وی ادامه داد: شهرداری تهران هم در این مسیر تلاش کرد تا فضاهای شهری که دانش‌آموزان بیشتر در آن تردد دارند هم پاکسازی شده و هم اگر مشکلاتی داشته مرتفع شود. عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: البته گویا قرار است نسبت به سال‌های قبل تعداد کمتری از دانش‌آموزان در هر روز به مدرسه بروند و به نوعی به صورت شیفت‌بندی شده دانش‌آموزان در مدارس حضور یابند. صدر اعظم نوری در پاسخ به این سوال که بخشی از دانش‌آموزان با وسایل حمل و نقل عمومی تردد می‌کنند و خود را به مدارس می‌رسانند آیا حمل و نقل عمومی آماده پذیرش دانش‌آموزان را از لحاظ پاکیزگی و نظافت دارد یا خیر گفت: از ابتدای شیوع کرونا حمل و نقل عمومی به صورت مرتب و با برنامه‌ریزی منظم ضدعفونی شده است. وی افزود: با توجه به بازگشایی مدارس به‌طور قطع این حساسیت‌ها بیشتر هم خواهد شد و تلاش می‌شود تا پروتکل‌ها بیش از پیش رعایت شود. این عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: البته نباید از نقش والدین در آموزش و اجتماعی شدن هر چه بیشتر دانش‌آموزان غافل شد و باید این موضوع جدی گرفته شود. صدراعظم نوری گفت: والدین باید تلاش کنند همگام با مدارس و کلاس‌های درس اجتماعی شدن دانش‌آموزان را برای مواجه با ویروس کرونا و مراقبت از خود در برابر این ویروس افزایش بدهند.وی در پاسخ به این سوال که آیا شهرداری آمادگی کامل را برای آغاز سال تحصیلی دارد یا خیر گفت: شهرداری همه آن چیزی که به عهده‌اش بوده است را عمل کرده و می‌توان گفت که شهر آماده آغاز سال تحصیلی جدید است.

حل مشکلات آرادکوه منطقی‌تر از انتقال آن است

درپی استشمام بوی نامطبوع در مسیر فرودگاه بین‌المللی طی دو سال گذشته انتقال مرکز دفع و پردازش آرادکوه به عنوان یکی از کانون‌های اصلی این بو مطرح و این روزها محل اختلاف نظر اداره کل محیط زیست استان تهران و شهرداری تهران شده است. مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان اینکه جابه‌جایی مرکز دفع و پردازش آرادکوه موضوعی نیست که به راحتی و به سهولت محقق شود، گفت: این اقدام زمانبر و دشوار است بنابراین ارتقای تسهیلات مورد نیاز برای بهبود وضعیت و مرتفع کردن مشکلات این مرکز منطقی‌تر و عقلانی‌تر است. شینا انصاری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در سال ۹۷ اداره کل محیط زیست شهرداری تهران مطالعاتی را در زمینه شناسایی منشأ بوی نامطبوع مسیر فرودگاه بین‌المللی آغاز کرد و بیش از ۹۸ نقطه و کانونی که می‌توانستند بالقوه مولد انتشار بوی نامطبوع باشد را شناسایی کرد. این ۹۸ کانون شامل واحدهای مختلفی از جمله واحدهای تصفیه‌ فاضلاب، کشتارگاه طیور، دامداری‌های بزرگ و مراکز دفع زباله بود. انصاری اظهار کرد: آرادکوه تنها یکی از کانون‌های انتشار بوی نامطبوع است در حالی که دامداری‌های بزرگ مقیاس و کشتارگاه‌های دام و طیور و فاضلاب‌های مناطق اطراف فرودگاه بین‌المللی هرکدام در انتشار این بوی نامطبوع سهمی دارند. وی با اشاره به اینکه منکر مشکلات آرادکوه نیستیم اظهار کرد: این مرکز دفع پسماند با بیش از نیم قرن قدمت تحت شرایطی در این مکان جانمایی شده است اما اکنون فاصله آن با نواحی سکونتگاهی کاهش پیدا کرده و مشکلات زیادی را طی سال‌های گذشته به‌همراه داشته این در حالی است که جابه‌جایی مرکز آرادکوه اقدامی دشوار و زمان‌بر است و در وهله نخست نیازمند این است که مکان جدیدی برای آن مشخص و مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی نیز انجام شود. مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران همچنین اضافه کرد: نکته دیگر این است که در تمام کشورهای توسعه یافته دنیا دفن زباله مرحله آخر است بنابراین بهتر است به‌جای مکان‌یابی اراضی جدیدی که مجدد آن را به محل دفن پسماند اختصاص و آن را آلوده کنیم رویکردهای موجود را تغییر دهیم و به سمت کاهش میزان پسماندهای ورودی به این مرکز حرکت کنیم. همچنین یکسری اقدامات مدیریتی که کشورهای دنیا انجام می‌دهند را در مرکز آرادکوه اجرایی کنیم مانند تفکیک و پردازش پسماند، استحصال گاز متان و توسعه نیروگاه زباله‌سوز و تولید برق از جمله راهکارهایی هستند که در دستور کار قرار دارد. وی ضمن بیان اینکه جابه‌جایی مرکز دفع و پردازش آرادکوه موضوعی نیست که به راحتی و به سهولت محقق شود، گفت: این اقدام زمانبر و دشوار است بنابراین به‌نظر می‌رسد حرکت به سمت فراهم کردن و ارتقای تسهیلات مورد نیاز برای بهبود وضعیت و مرتفع کردن مشکلات مرکز دفع و پردازش آرادکوه منطقی‌تر و عقلانی‌تر است. انصاری تصریح کرد: سال‌های گذشته بیش از ۸۰۰۰ تن زباله در روز وارد مرکز آرادکوه می‌شد اما اکنون به‌واسطه ایستگاه‌های میانی که در سطح شهر تهران فعال شده‌اند و تفکیک اولیه در آنها انجام می‌شود این میزان به حدود ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰ تن در روز رسیده است یعنی؛ تاکنون میزان ورودی روزانه زباله به این مرکز حدود ۳۰۰۰ تن کاهش داشته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران