شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نایب رییس اول اتحادیه املاک استان تهران، گفت: از زمستان سال ۹۸ تاکنون شاهد افزایش تمدید قراردادهای اجاره هستیم و پیش‌بینی می‌شود با پایان پیک جابه‌جایی‌ها (شهریور ماه) بازار اجاره در نیمه دوم سال با ثبات نسبی همراه باشد.

پیش‌بینی ثبات بازار اجاره  در نیمه دوم 99

نایب رییس اول اتحادیه املاک استان تهران، گفت: از زمستان سال ۹۸ تاکنون شاهد افزایش تمدید قراردادهای اجاره هستیم و پیش‌بینی می‌شود با پایان پیک جابه‌جایی‌ها (شهریور ماه) بازار اجاره در نیمه دوم سال با ثبات نسبی همراه باشد. حسام عقبایی در خصوص وضعیت قیمت‌ها در بازار اجاره مسکن به ایرنا گفت: از نیمه آخر سال ۹۸ به دلیل سختی رفت وآمد برای موجران و مستاجران و عدم اجازه بازدید ملک از طرف بسیاری از موجران با هدف کاهش شیوع ویروس کرونا، شاهد تمدید قراردادها بودیم. این وضعیت با مصوبه دولت در ستاد ملی کرونا تثبیت شد و در نیمه نخست سال نیز شاهد افزایش تمدید قراردادهای اجاره بودیم. عقبایی ادامه داد: بررسی میدانی از وضعیت بازار اجاره نشان می‌دهد که در حوزه تمدید قراردادها در پیک جابه‌جایی یعنی در خرداد تا شهریورماه نیز شاهد رشد چشمگیر قراردادهای تمدیدی هستیم که در سال‌های گذشته وجود نداشته است. او در خصوص رابطه تمدید قراردادهای اجاره با هدف جلوگیری از افزایش قیمت‌ها در بازار اجاره نیز گفت: به‌طور کلی تفاهم بین موجر و مستاجر و رضایت مستاجر که منجر به تمدید قرارداد می‌شود در کاهش جو روانی و التهاب بازار تاثیرگذار است. وی با بیان اینکه قیمت اجاره‌بها از سه عامل تورم عمومی، رابطه بین عرضه و تقاضا و رشد قیمت مسکن اثر می‌پذیرد، ادامه داد: قیمت مسکن از زمستان سال گذشته همواره رشد کرده که خود به خود بر بازار اجاره تاثیر گذاشته است، توازن بین عرضه و تقاضا نیز با اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی در حال کنترل است البته به دلیل اینکه بسیاری از واحدهای خالی واحدهایی لوکس و با متراژ بالا است شاید برای بازار مصرفی مناسب نباشد اما به‌طور کلی می‌تواند از رشد افسارگسیخته قیمت مسکن جلوگیری کند. به گفته عقبایی، الگوی ساخت مسکن تغییر کرده و ساخت خانه‌هایی با متراژ پایین‌تر می‌تواند به ایجاد توازن در بازار اجاره‌بها کمک کند. نایب رییس اتحادیه املاک استان تهران ادامه داد: ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار واحد خالی در شهر تهران وجود دارد اما بیشتر این واحدها در متراژهایی بزرگ است که عرضه آنها به بازار شاید کمک چشمگیری در افزایش عرضه در بازار اجاره نداشته باشد اما خروجی مهم‌تر آن این است که سوداگران مسکن و کسانی که خانه را نه برای مصرف بلکه برای احتکار و سرمایه‌گذاری می‌سازند تنبیه شده و مجبور به خروج از سوداگری مسکن می‌شوند. به گفته عقبایی بازار اجاره به واحدهای کوچک متراژ نیازمند است که خانوارهای بیشتری را شامل شود. او با اشاره به وضعیت بازار اجاره در نیمه دوم سال گفت: در مجموع کاهش جابه‌جایی‌ها در نیمه دوم سال و کاهش تقاضا قیمت اجاره در نیمه دوم سال را با ثبات و کاهش احتمالی مواجه خواهد کرد، همزمان صدور قبض‌های مالیاتی در نیمه دوم سال می‌تواند تا حد زیادی باعث عرضه واحدهای بیشتر شود.

پیش بینی درآمد ۱۰۰۰ میلیارد تومانی از پروازهای عبوری

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی با اعلام اینکه اکنون درآمد ایران از پروازهای عبوری و ناوبری هوایی تاکنون ۶۹ میلیون دلار کاهش داشته است، گفت: بر اساس پیش‌بینی خوش‌بینانه در سال ۲۰۲۰ شاهد انجام ۱۱۲ هزار پرواز عبوری از فضای ایران و کسب درآمد ۱۰۰۰ میلیارد تومانی خواهیم بود. سیاوش امیرمکری در گفت‌وگو با ایرنا افزود: بر اساس پژوهشی که توسط کارگروه تخصصی معاونت برنامه‌ریزی، نظارت و امور اقتصادی شرکت در خصوص آخرین تحولات صنعت هوانوردی در ایران و جهان انجام شده، پیش بینی می‌شود، تعداد مسافران پروازهای بین‌المللی طی سال ۲۰۲۰ در خاورمیانه ۱۰۲ تا ۱۱۳ میلیون نفر کاهش یابد که کاهش ۱۸ تا ۲۰ میلیارد دلاری درآمد این حوزه را به دنبال دارد. همچنین پیش‌بینی می‌شود در منطقه خاورمیانه شاهد کاهش ۲۱ تا ۲۴ میلیون نفری مسافران داخلی و کاهش دو میلیارد دلاری درآمد این بخش باشیم. مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با اشاره به پیش بینی کاهش ۵۳ تا ۵۹ درصدی مسافران بین‌المللی و کاهش ۵۰ درصدی مسافران داخلی فرودگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۰، گفت: بر اساس پیش بینی‌های انجام شده در سال ۲۰۲۰ در جهان شاهد کاهش ۹۷ میلیارد دلاری (۵۷ درصدی) درآمد فرودگاهی و کاهش ۵۵ درصدی درآمد مسافری شرکت‌های هواپیمایی خواهیم بود. امیرمکری گفت: بر اساس پیش‌بینی متوسط، تعداد پروازهای عبوری ۸۳ هزار مورد با کسب درآمدی بالغ بر ۷۹۰ میلیارد تومان خواهد بود. همچنین بر اساس پیش بینی بدبینانه تعداد پروازهای عبوری سال ۲۰۲۰ تنها ۵۳ هزار مورد و درآمد حاصل نیز ۵۱۰ میلیارد تومان خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران