شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون مرکز مدیریت راه‌های کشور از افزایش ۲۵ درصدی تردد انواع وسایل نقلیه در محورهای مواصلاتی کشور در تعطیلات اخیر نسبت به متوسط تردد پنج ماهه گذشته خبر داد و گفت: بیشترین انباشت خودرو در استان‌های گیلان،

رکوردشکنی سفرهای جاده‌ای در تعطیلات اخیر

معاون مرکز مدیریت راه‌های کشور از افزایش ۲۵ درصدی تردد انواع وسایل نقلیه در محورهای مواصلاتی کشور در تعطیلات اخیر نسبت به متوسط تردد پنج ماهه گذشته خبر داد و گفت: بیشترین انباشت خودرو در استان‌های گیلان، مازندران، همدان و آذربایجان شرقی بوده است. مژگان جلیلیان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بر اساس آخرین ارزیابی‌های صورت گرفته سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و تحلیل تردد تعطیلات محرم امسال، متوسط تردد بین استانی از چهارم تا نهم شهریور ماه یک میلیون و ۵۶۹ هزار و ۱۶۷ وسیله نقلیه بوده است که نسبت به متوسط تردد پنج ماهه ابتدایی سال جاری ۲۵ درصد افزایش یافته است. وی افزود: البته این میزان تردد، نسبت به همین بازه زمانی در ایام عاشورای سال گذشته ۱۲ درصدکاهش یافته است اما بیشینه تردد روزانه بین استانی امسال در روز پنجشنبه ششم شهریور ماه رخ داد که نسبت به روز ۱۶ خرداد ماه که پیش از این بیشترین تردد روزانه را در سال ۱۳۹۹ داشت، ۱۴ درصد افزایش داشته است. البته کمترین میزان تردد بین استانی در بازه مورد بررسی در هشتم شهریور با یک میلیون ۳۷۳ هزار و ۶۶۰ وسیله نقلیه به ثبت رسید. معاون مرکز مدیریت راه‌های کشور ادامه داد: بیشینه انباشت در استان‌های گیلان، مازندران، همدان، آذربایجان شرقی و بیشترین تخلیه وسایل نقلیه از استان‌های تهران و البرز بوده است. بیشترین انباشت در استان‌های شمالی در روز جمعه هفتم شهریور بوده که در مازندران بیش از ۱۴۴ هزار دستگاه، گیلان حدود ۱۰۴ هزار دستگاه، همدان بیش از ۷۷ هزار دستگاه و آذربایجان شرقی حدود ۵۵ هزار دستگاه ثبت شده است. جلیلیان گفت: بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته بیشترین وسایل نقلیه استان تهران به ترتیب در استان‌های قم، مازندران، مرکزی، گیلان، اصفهان مشاهده شده‌اند و بیشترین خودروهای غیربومی مشاهده شده در سطح استان مازندران مربوط به استان‌های تهران و البرز، فارس، خراسان رضوی، گلستان و اصفهان بوده‌اند. همچنین بیشترین خودروهای غیربومی مشاهده شده در سطح استان گیلان مربوط به استان‌های تهران و البرز، مازندران، قزوین، اصفهان و آذربایجان شرقی بوده‌اند.

آمادگی برای پرواز نخستین تاکسی هوایی تا پایان سال

دبیر کمیته هوانوردی عمومی شرکت فرودگاه‌ها گفت: چنانچه تا سه ماه دیگر گواهینامه انجام عملیات پرواز دریافت شود، می‌توان تا پایان سال شاهد نخستین پروازهای ایرتاکسی (تاکسی هوایی) در کشور بود. به‌گزارش صدا و سیما، رامین کاشف آذر گفت: تاکنون پرداختن به هوانوردی عمومی در شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران بسیار محدود و مسوولیتی حاکمیتی بوده است، اما راهبرد جدید شرکت در این حوزه، استفاده از ظرفیت نهادهای حاکمیتی، ملی و استانی و بهره‌برداری از گواهینامه انجام عملیات پرواز یا (AOC) در مرکز وارسی پروازی است تا از تمام ظرفیت‌ها در بخش‌های‌های مختلف این حوزه استفاده کنیم. وی با تشبیه اکوسیستم هوایی هر کشوری به اکوسیستم جنگل گفت: هم‌اکنون با خلأ اصل تنوع در اکوسیستم صنعت هوایی کشور روبرو هستیم و همان‌گونه که برای پرباری و حیات اکوسیستم جنگل، باید در کنار درختان بلند و میان قامت، درختچه‌های کوتاه نیز وجود داشته باشند، برای رونق و ادامه حیات اکوسیستم هوانوردی باید از اصل تنوع و استفاده از انواع مختلف هواپیماها و ناوگان‌های متنوع بزرگ (بین قاره‌ای و بین کشوری)، ملی و نیز کوچک برخوردار باشیم. کاشف آذر با اشاره به اینکه برای داشتن اکوسیستم هوانوردی متعالی باید به اصل تنوع توجه شود، افزود: تا زمانی که هواپیماهای متناسب با هواپیمایی منطقه‌ای را به فراخور نیازهای شهرستان‌ها ایجاد نکنیم، این اکوسیستم پربار نخواهد بود. او با تاکید بر اینکه زیرساخت‌های راه‌اندازی هوانوردی عمومی و هواپیمایی منطقه‌ای در فرودگاه‌های کم برخوردار وجود دارد، گفت: می‌توان از ظرفیت‌های موجود در این فرودگاه‌ها با کمترین افراد آموزش دیده برای تحقق بهره وری و راه‌اندازی کسب و کار سوم شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران یعنی هوانوردی عمومی و هواپیمایی منطقه‌ای استفاده کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران