شماره امروز: ۵۴۷

۸۰۰ هزار خانواده مستاجر مشمول وام ودیعه اجاره هستند

| | |

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی از آغاز واریز وام ودیعه مسکن خبر داد و گفت: به‌طور تقریبی 700 تا 800 هزار خانوار مشمول وام ودیعه مسکن می‌شوند.

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی از آغاز واریز وام ودیعه مسکن خبر داد و گفت: به‌طور تقریبی 700 تا 800 هزار خانوار مشمول وام ودیعه مسکن می‌شوند.

معاون مسکن و امور ساختمان در گفت‌وگو با ایلنا اظهار کرد: از روز دوشنبه چند گروه وام ودیعه مسکن را دریافت کردند.

وی ادامه داد: حدود دو میلیون و 220 هزار نفر از طریق پیامک برای دریافت وام ودیعه مسکن ثبت نام کردند که از این تعداد حدود یک میلیون و 600 هزار نفر از طریق ثبت نام پیامکی کد ملی معتبر و قابل پیگیری فرستادند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به انجام پالایش از این درخواست‌های پیامک شده، اظهار کرد: پالایش‌ها از این تعداد انجام شد و براساس شاخص‌های مصوبه از جمله افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، زنان سرپرست خانوار، کارگران، زوج‌های سال 99، خانوار دارای سه فرزند و بیشتر، برای دریافت وام رتبه‌بندی و اولویت‌بندی شدند و گروه به گروه بررسی‌ها انجام و از این افراد دعوت شد که در سامانه اطلاعات خود را تکمیل و مدارک خواسته شده را بارگذاری کنند.

محمودزاده با بیان اینکه حدود 380 هزار نفر تا به روز سه شنبه مدارک خود را ارسال کرده‌اند، ادامه داد: در روند پالایش‌های انجام شده از این تعداد، 90 هزار تقاضا رد درخواست شده است. همچنین نزدیک به 50 هزار نفر با تایید شرایط به بانک‌ها برای تشکیل پرونده معرفی شدند. طبق آخرین اطلاعات 70 پرونده در بانک‌ها تشکیل و چند وام هم پرداخته شده است.

وی تاکید کرد: با تحرک بیشتر و روان‌سازی فرآیندها، عملیات پرداخت‌های وام ودیعه سریع‌تر انجام می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به منابع 20 هزار میلیارد تومانی وام ودیعه مسکن و تعداد خانوارهایی که به آنها وام ودیعه تعلق می‌گیرد، گفت: تعداد وام‌های ودیعه به جمعیت واجدین شرایط و منطقه ثبت نام آنها بستگی دارد. هر متقاضی که از تهران تایید شود 50 میلیون تومان وام ودیعه دریافت می‌کند اما سقف وام برای واجدین شرایط از سایر شهرها 15 تا 30 میلیون تومان است. 

محمودزاده افزود: با تمام اینها به‌طور تقریبی 700 تا 800 هزار خانوار مشمول وام ودیعه مسکن می‌شوند. 

وی در پاسخ به اینکه بیشترین تقاضا برای وام ودیعه مسکن از کدام استان بوده، گفت: بیشترین تقاضا برای دریافت این وام از تهران بوده است.

دوشنبه شب، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، در یک برنامه رادیویی گفته بود که تا کنون ۱۹ نفر در بانک‌های عامل اعطای تسهیلات ودیعه مسکن پرونده تشکیل داده‌اند و تا یکشنبه شب هفته جاری ۹ نفر تسهیلات ودیعه مسکن را دریافت کرده‌اند.

به گزارش مهر، یکشنبه شب نیز عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی نیز در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما درباره وام ودیعه مسکن با اشاره به اختصاص ۷۵ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به آسیب دیدگان از کرونا، اظهار کرد: بعد از تسهیلاتی که تا کنون به خانوارها و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا پرداخت کرده‌ایم، از پولی که باقیمانده است، ۲۰ هزار میلیارد تومان را با موافقت رییس‌جمهور و ستاد کرونا به کمک ودیعه مسکن اختصاص دادیم.

همتی گفت: یکی از تلاش‌های مهم بانک مرکزی در این روزها، اعطای وام ودیعه مسکن است که هنوز وزارت راه و شهرسازی سامانه مربوط را به بانک‌ها متصل نکرده و سهمیه هر بانک مشخص شده است و آنها در انتظار اتصال وزارت راه و شهرسازی هستند.

این اظهارنظر رییس کل بانک مرکزی در حالی است که مقامات ارشد وزارت راه و شهرسازی و معاونت مسکن و ساختمان این وزارت، بارها بر انجام پالایش و غربالگری‌های لازم برای انتخاب متقاضیان مشمول دریافت این تسهیلات، تأکید داشته‌اند.

در این حال، بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است: به دلیل آنکه هنوز سهمیه هر بانک و توان پرداخت شعب اعلامی از سوی متقاضیان دریافت این تسهیلات، مشخص نیست، مشمولان دریافت وام ودیعه مسکن، منتظر پیامک بانک عامل باشند تا به شعبه‌ای که اعتبار لازم را در اختیار دارد، هدایت شوند.

پس از آن بود که وزارت راه و شهرسازی گزینه امکان انتخاب بانک عامل و شعبه مورد نظر را از سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن حذف کرد. این در حالی است که پیش از این معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، از امکان انتخاب بانک عامل و شعبه مورد نظر از سوی ثبت نام کنندگان دریافت وام ودیعه خبر داده بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران