شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عضو شورای شهر تهران از دیدار محسن هاشمی با محمدباقر قالیباف خبر داد و گفت: نمایندگان مجلس برای حل چالش‌های شهر تهران به کمک مدیریت شهری می‌آیند.

رایزنی محسن هاشمی با قالیباف درباره مشکلات تهران

عضو شورای شهر تهران از دیدار محسن هاشمی با محمدباقر قالیباف خبر داد و گفت: نمایندگان مجلس برای حل چالش‌های شهر تهران به کمک مدیریت شهری می‌آیند. زهرا صدراعظم نوری، عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با فارس، درباره دیدار اخیر رییس شورای شهر با رییس مجلس اظهار کرد: این دیدار طی هفته گذشته انجام گرفته و درباره همکاری بین مجلس و شورای شهر مباحثی مطرح شده است.

وی با اشاره به اینکه در جلسه محسن هاشمی با محمدباقر قالیباف بنده حضور نداشته‌ام، گفت: اینکه مدیریت شهری با کمک نمایندگان مجلس مسائل و مشکلات پایتخت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در حوزه شهری برطرف کنند مورد توجه است و می‌توان از ظرفیت نمایندگان مجلس برای رفع چالش‌های تهران کمک گرفت. رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران ادامه داد: رویکرد محمدباقر قالیباف، رییس مجلس درباره تعامل با مدیریت شهری مثبت بوده است و از آنجایی که برخی از نمایندگان و رییس مجلس قبلا در حوزه شهرداری و شورای شهر فعال بوده‌اند، موضوع مهمی است و می‌توان با کمک آنها که به مسائل شهر آشنا هستند در جهت رفع مشکلات پایتخت اقدام کرد. وی اظهار کرد: نمایندگان مجلس حتماً به مدیریت شهری در رفع چالش‌های شهر تهران کمک خواهند کرد و جلسه بین محسن هاشمی و محمدباقر قالیباف نتایج موثری به همراه خواهد داشت. در جلسه آینده صحن شورای شهر جزئیات این جلسه توسط محسن هاشمی رییس شورای شهر اعلام خواهد شد.

جزییات طرح ارتقای امنیت بانوان در محیط‌های شهری

زهرا بهروز آذر، مدیر کل امور بانوان شهرداری تهران از شناسایی و بهسازی محیط‌های شهری و معابر ناامن برای زن‌ها خبر داد. بهروز آذر در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان طرح ارتقای امنیت بانوان در محیط‌های شهری که به صورت پایلوت در منطقه ۱۰ اجرایی شده است، گفت: برای اولین بار سعی کردیم با استفاده از ظرفیت زنان در خانه‌های تسنیم در سرای محلات، معابر و محیط‌های ناامن برای زنان را شناسایی کنیم. وی با بیان اینکه این طرح به صورت پایلوت در منطقه ۱۰ اجرایی شده است، تصریح کرد: در ابتدا با روش فوکوس گروپ یا گروه کانونی با حضور جمعی از زنان در محلات مختلف منطقه ۱۰ نقاط، معابر و موقعیت‌هایی که در محله برای آنها احساس ناامنی ایجاد می‌کند مشخص و شناسایی شد. مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران با بیان اینکه از زنان سوال پرسیده شده که در مسیر مبداء و مقصد کجا احساس ناامنی کرده و چرا؟ گفت: نکته قابل توجه اینکه زنان از آزار کلامی و متلک، نگاه نامناسب و خیره، خلوتی معابر، فرو رفتگی‌های شهری و حتی شمشاد و برخی از مدل‌های فضای سبز احساس ناامنی می‌کنند که در همین راستا از دو منظر اصلاح کالبد شهر و اقدامات فرهنگی حل این مساله را در دستور کار قرار دادیم . چرا که اصلاح معابر دندانه‌ای یا اصلاح فضای سبز اقدامی عاجل و در اختیار شهرداری است؛ اما آزارهایی مثل متلک گویی و... نیازمند کار فرهنگی است که در مورد نحوه اجرای آن باید به پروتکل و ساز و کار موثری برسیم. مدیرکل بانوان شهرداری تهران افزود: به عبارتی دیگر بخشی از این ناامنی‌ها با نصب و افزایش روشنایی، کوتاه‌کردن شمشادها و... برطرف می‌شود و هم‌اکنون نیز در حال اجرا است. بخش دیگر نیز نیازمند اقداماتی همچون ایجاد فضاهای مکث و تعامل یا دایرکردن محل بازی کودکان است تا زنان برای عبور از این معابر، احساس امنیت بیشتری داشته باشند. به گفته وی، برخی دیگر از اقدامات باید در حوزه فرهنگی اجرایی شود؛ چرا که در بسیاری از اوقات، مردان و پسرانی که با کلام خود موجب آزار روحی زنان می‌شوند، مورد آموزش قرار نگرفته و از تأثیرات آن رفتار بی‌اطلاعند و این کار را صرف یک تفریح و وقت‌گذرانی انجام می‌دهند و این در حالی است که بررسی‌های ما نشان داد در برخی از این نقاط ارتباط این افراد با مراکز سرگرمی و تفریحی در محله قطع است یا اصلا چنین مراکزی وجود ندارد. وی گفت: تا پایان شهریور ماه پایلوت اجرای طرح در منطقه 10 به جمع بندی می‌رسد و برای مهرماه دستورالعمل اجرایی این طرح برای مناطق ۲۲ گانه ارسال می‌شود تا در فازاول نسبت به شناسایی معابر و نقاط ناامن با همراهی و مشارکت زنان در منطقه اقدام کنند.

اجاره میلیاردی  خانه‌های  بالا شهر تهران 

در حالی که وزارت راه و شهرسازی، بانک مرکزی و سایر نهادهای مرتبط می‌کوشند تا با محدودیت‌ها و سختگیری‌های، 2 میلیون و 200 متقاضی دریافت وام 15 تا 50 میلیون تومانی کمک ودیعه مسکن را احراز شرایط کنند، در همین حین خانه‌هایی با رهن 3 میلیارد تومانی و اجاره‌های 40 میلیون تومانی معامله می‌شوند. به گزارش ایلنا، طبق گزارش وزیر وقت راه و شهرسازی در سال 97، 30 درصد خانه‌های خالی در تهران در منطقه یک است که جزو گران‌ترین واحدهای مسکونی نه تنها در کشور بلکه در منطقه است. حالا اگر تمام این واحدهای خالی وارد بازار شوند آیا فرقی به حال مستاجرانی که به دنبال وام 50 میلیون تومانی هستند، می‌کند یا اینکه در غیاب پول نفت دولت به دنبال درآمدزایی‌های جدید است؟ بر اساس این گزارش، نمونه‌های متعددی از رهن‌های میلیاردی و با اجاره‌های چند ده میلیونی در بازار مسکن منطقه یک می‌توان یافت. به عنوان نمونه، فایل یک آپارتمان 260 متری در نیاوران با 3 میلیارد رهن و 6 میلیون تومان اجاره ماهانه به بازار عرضه شده است. همچنین یک واحد 175 متری در شهرک غرب با 7 میلیارد تومان رهن و اجاره توافقی به بازار ارایه شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران