شماره امروز: ۵۴۷

معاون سازمان امور مالیاتی اعلام کرد

| | |

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: درآمد اجاره در قرارداد رسمی یا عادی مبنای تشخیص میزان مالیات قرار می‌گیرد

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: درآمد اجاره در قرارداد رسمی یا عادی مبنای تشخیص میزان مالیات قرار می‌گیرد و در مواردی که قرارداد وجود نداشته باشد یا از ارایه آن خودداری شود، یا اگر مبلغ مندرج در آن کمتر از 80 درصد ارقام مندرج شده در جدول املاک مشابه تعیین و اعلام شده باشد، میزان اجاره‌بها بر اساس جدول اجاره املاک مشابه محاسبه خواهد شد.

محمود علیزاده در گفت‌وگو با ایلنا درباره بررسی اخذ مالیات بر خانه‌های خالی در مجلس اظهار کرد: مجلس با توجه به نیازهایی که دیده شده در حال تغییر مفاد ماده 54 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم است. در قانون قبل، مدت زمانی که دیده شده کم بوده، همچنین برای افزایش بازدارندگی‌ها مجلس به دنبال افزایش جریمه مالکانی است که خانه‌های خود را وارد بازار اجاره نمی‌کنند.  وی ادامه داد: در قانون فعلی خانه‌های خالی در سال اول مشمولیت، باید به اندازه 50 درصد میزان اجاره‌بها مالیات بپردازند. در سال دوم میزان مالیات به اندازه اجاره‌بها است و در سال سوم به بعد، میزان مالیات به 1.5 برابر اجاره می‌رسد. اما پیشنهاد مجلس این است که مالک باید به ازای هر واحد مشمول پرداخت مالیات، در سال اول 5 برابر میزان اجاره، در سال دوم 10 برابر و در سال سوم به بعد هم 15 برابر اجاره را به عنوان مالیات خانه خالی خود بپردازد.  معاون سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه این اعداد پیشنهاد مجلس است و باید دید درصحن به تصویب می‌رسد یا نه، گفت: باید دید صحن به این پیشنهاد چه واکنشی نشان می‌دهد و در صورت تصویب آن، به اجرا خواهد رسید.  علیزاده در پاسخ به اینکه سازمان امور مالیاتی مبنای محاسبه نرخ اجاره برای دریافت مالیات از خانه‌های خالی را چه معیاری در نظر گرفته است، ادامه داد: این موضوع در چارچوب ماده 52 و 54 قانون دیده شده است. درآمد اجاره در قرارداد رسمی یا عادی مبنای تشخیص میزان مالیات قرار می‌گیرد و در مواردی که قرارداد وجود نداشته باشد یا از ارایه آن خودداری شود، یا اگر مبلغ مندرج در آن کمتر از 80 درصد ارقام مندرج شده در جدول املاک مشابه تعیین و اعلام شده باشد، میزان اجاره‌بها بر اساس جدول اجاره املاک مشابه محاسبه خواهد شد. 

وی افزود: براساس جدول قیمت‌ها در ماده 53 وجهی از ارزش معاملات ملکی را مبنا قرار می‌دهیم و براساس آن اجاره‌بهای ملک در مناطق برآورد می‌شود به اندازه آن مالیات باید دهند. معاون سازمان امور مالیاتی درباره نحوه شناسایی خانه‌های خالی گفت: خانه‌های خالی توسط سامانه شناسایی می‌شود. تمام واحدها به کد پستی و کد ملی وصل هستند ازاین رو افرادی که دارای مسکن هستند مشخص می‌شوند بنابراین این واحد یا باید اجاره داده شود یا واگذار شده باشد یا به هر نحوی به کار گرفته شده باشد. وی ادامه داد: بخشی از شناسایی خانه‌های خالی از طریق خوداظهاری است. در کنار خود اظهاری شاخص‌های دیگری هم لحاظ شده‌اند که با وصل شدن به سامانه‌ها و نهادهای دیگر شناسایی می‌شوند. قبوض برق، آب، گاز و تلفن هم در شناسایی‌ها به کار گرفته می‌شوند اما تعیین کننده نیستند.  علیزاده در پاسخ به اینکه آیا خانه‌های دوم و ویلاها شامل اخذ مالیات از خانه‌های خالی می‌شوند، گفت: خانه‌هایی دومی که به کار گرفته شده باشد یا بیش از 6 ماه خالی نباشند مشمول پرداخت مالیات نخواهند شد. درباره ویلاها هم هنوز جزییاتی وجود ندارد اما مالیات بر خانه‌های خالی مربوط به خانه‌های داخل محدوده‌های شهری می‌شود. به گزارش «تعادل»، هفته گذشته، احسان خاندوزی، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه نرخ مالیات بر خانه‌های خالی ۱۰ برابر نرخ مصوب در قانون قبلی خواهد بود، گفته بود: نرخ این مالیات ۵ برابر مالیات بر درآمد اجاره املاک تعیین شد. خاندوزی اظهارکرده بود: در جلسه اخیر کمیسیون اقتصادی مجلس درباره اثر بخش نبودن نرخ مالیاتی قانون قبلی از طرف نمایندگان انبوه‌سازان مسکن و سازمان امور مالیاتی بسته‌ای مطرح و مقرر شد که کمیسیون، نرخ مالیات را به میزان ۱۰ برابر نرخ مالیات در قانون سال ۹۴ افزایش دهد.

وی با بیان اینکه منبع نرخ سالانه مالیات بر خانه‌های خالی از ارزش اجاری ملک به ارزش مالیات بر درآمد اجاره املاک تغییر یافت، گفته بود: در این طرح، نرخ مالیات بر خانه‌های خالی ۵ برابر مالیات متعلقه یعنی مالیات بر درآمد اجاره املاک است. این درحالی است که نرخ مالیات در قانون مصوب سال ۹۴، ۵۰ درصد مالیات بر اجاره املاک بوده است.  خاندوزی در پاسخ به اینکه مأخذ محاسبه مبلغ مالیات بر درآمد اجاره املاک چیست، اظهار کرده بود: همه ساله ارزش معاملاتی ملک توسط سازمان امور مالیاتی تا پایان خرداد تعیین می‌شود و بر اساس تغییرات آن، مالیات بر اجاره املاک هم تغییر می‌کند. مالیات بر خانه‌های خالی نیز ۵ برابر این مبلغ است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران