شماره امروز: ۵۴۷

| | |

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی گفت: با ایجاد بستری از داده‌ها که از طریق سامانه املاک و اسکان ایجاد شده، مشخص شد که افرادی مالک بیش از 80 تا 90 واحد مسکونی فقط در تهران هستند. اسلامی در گفت‌وگو با ایلنا،

شناسایی مالکانی با  ۹۰ واحد مسکونی در تهران 

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی گفت: با ایجاد بستری از داده‌ها که از طریق سامانه املاک و اسکان ایجاد شده، مشخص شد که افرادی مالک بیش از 80 تا 90 واحد مسکونی فقط در تهران هستند. اسلامی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره بازار مسکن در کشور اظهار کرد: قیمت‌ها دربازار مسکن واقعی نیستند و بازار دچار التهاب شده و قیمت مسکن حباب دارد. وی ادامه داد: در اندازه‌گیری سهم ارز در کالا و خدمات می‌بینیم که کالا و خدمات وابستگی صد درصدی به ارز ندارند. برای مثال در بخش ساختمان چه وابستگی ارزی داریم؟ اتفاقی که در بازار مسکن رخ داد متاثر از حرکت نرخ ارز و همپیمایی آن با نرخ تورم بود که بازارهای موازی هم مانند سکه، طلا و... دچار همین وضعیت شدند.  وزیر راه و شهرسازی افزود: وقتی قیمت‌ها در بازارهای موازی بالا می‌رود باعث می‌شود که در سایر بازارها هم شاهد رشد قیمت‌ها باشیم و با افزایش قیمت‌ها در سایر بازارها، عده‌ای قیمت دارایی خود مانند مسکن را هم افزایش می‌دهند اما نکته مهم در بازار مسکن این است که میزان معاملات نسبت به سال گذشته 70 الی 80 درصد کاهش یافته، در این شرایط مگر می‌شود کسی از صحت و سقم وضعیت مسکن در بازار صحبت کند. اسلامی درباره معاملات انجام شده گفت: موضوع مهم‌تر این است که بیش از 60 درصد واحدهایی که در اردیبهشت و خردادماه معامله شده‌اند، واحدهای بزرگ با متراژ بیش از 160 تا 180 متر هستند، این معاملات نشان‌دهنده آن است که پول‌های سفته بازی و سوداگرانه برای سرمایه‌گذاری وارد بازار مسکن شده‌اند. او در پاسخ به اینکه آیا سلطان مسکن در این بازار هم وجود دارد و این افراد شناسایی شده‌اند، اظهار داشت: با ایجاد بستری از داده‌ها که از طریق سامانه املاک و اسکان ایجاد شده، مشخص شد که افرادی مالک بیش از 80 تا 90 واحد مسکونی فقط در تهران هستند.

سرانجام احداث خانه‌های  ۲۵ متری در پایتخت

عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در خصوص آخرین وضعیت صدور مجوز ساخت و اعطای تسهیلات به خانه‌های کوچک مقیاس شامل واحدهای ۲۵ تا ۵۰ مترمربعی، گفت: طرحی در این خصوص به وزارت کشور ارایه شده و قرار است در هیات دولت مطرح شود. گلپایگانی در گفت‌وگو با ایرنا با تاکید بر اینکه آخرین بار با معاون وزیر کشور در خصوص این طرح صحبت کرده است، ادامه داد: نظر مسوولان کلان‌شهرها نیز در تهیه طرح ساخت واحدهای کوچک مقیاس نیز اخذ شد. به گفته وی، پس از کسب نظر مسوولان، اصلاحات کوچکی در طرح مذکور انجام و قرار شد با معاون مسکن وزارت راه‌وشهرسازی هماهنگی شود تا این پیشنهاد به هیات دولت برود. معاون شهردار تهران با ابراز امیدواری نسبت به تصویب این طرح در هیات دولت طی این دوره مدیریت شهری و عملیاتی شدن آن، بیان کرد: به نظر می‌رسد معاون فنی و عمرانی وزارت کشور با طرح موافق باشد البته نقطه نظرهایی نیز نسبت به آن داشتند. گلپایگانی افزود: ما ساخت واحدهای ۲۵ تا ۵۰ مترمربعی را برای تهران پیشنهاد داده بودیم اما وقتی نظرها کلان‌شهرها را گرفتیم، مقرر شد در هر شهری با توجه به وضعیت آن عدد متراژ تعیین شود. وی ادامه داد: متراژ ساخت واحد مسکونی در مصوبه‌های طرح تفصیلی ۳۵ مترمربع است که ما پیشنهاد ۲۵ تا ۵۰ متر را دادیم تا در صورت تصویب، تخفیف‌ها و اعتبار بانکی برای ساخت این واحدها نیز اختصاص یابد. معاون شهردار تهران بیان کرد: در طرح پیشنهادی و با توجه به اصلاحاتی که انجام شد، عدد کف و سقف متراژ را برداشتیم تا در صورت تصویب این طرح در هیات دولت، کمیسیون‌های ماده ۵ هر کلان‌شهری در خصوص عدد متراژ تصمیم‌گیری کند.  طرح ساخت آپارتمان‌های کوچک مقیاس طی سال گذشته مطرح شد و برخی‌ها معتقد بودند که می‌تواند در بهبود وضعیت بازار مسکن اثرگذار باشد؛ برخی دیگر هم اجرای آن را عاملی برای تجردگرایی به شمار می‌آورند و بر همین اساس گویا قرار است که این خانه‌ها تنها به زوج‌های جوان اختصاص یابد تا نقطه آغازی برای زندگی مشترک آنان باشد.

افزایش ۲ برابری استفاده از دوچرخه در تهران

مدیر واحد توسعه سیستم‌های حمل ونقل پاک شهرداری تهران با اشاره به افزایش ۲۲ برابری سفارش شهروندان اروپایی‌ها و امریکایی‌ها برای خرید دوچرخه در ایام کرونایی گفت: از شهریور سال گذشته تاکنون استفاده از دوچرخه دو برابر در تهران افزایش پیدا کرده است. یعقوب آزاده دل در گفت‌وگو با تسنیم درباره میزان استفاده شهروندان تهرانی از دوچرخه اظهار کرد: با افزایش مجدد شیوع کرونا، تغییری در میزان استفاده روندان از دوچرخه ایجاد نشده این در حالی است که طبق پروتکلهای تعیین شده، شرکت بیدود به ضدعفونی کردن دوچرخه‌های اشتراکی خود می‌پردازد و به شهروندان نیز آموزش‌هایی درباره ضدعفونی کردن دوچرخه‌ها پیش از استفاده داده‌ایم. وی با اشاره به اینکه دوچرخه بهترین وسیله برای تردد به‌ویژه در شرایط فعلی است و می‌تواند جایگزین خوبی برای حمل و نقل عمومی و خودروی شخصی باشد، ادامه داد: ثبت سفارش فروشگاه‌های اروپایی و امریکایی برای خرید دوچرخه در زمان شیوع کرونا، 22 برابر شده است و به خرید دوچرخه از شرکت‌های چینی روی آورده‌اند! او با بیان اینکه وضعیت مذکور نشان می‌دهد، کشورهای دیگر هم به سمت استفاده هرچه بیشتر از دوچرخه سوق پیدا کرده‌اند، گفت: در حال حاضر شرکت بیدود بالغ بر 30 هزار کاربر دارد و طبق آماری که به دستمان رسیده از شهریور سال گذشته تاکنون استفاده از دوچرخه دو برابر افزایش پیدا کرده که بیشترین میزان آن مربوط به دوچرخه‌های شخصی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران